مرگ زنان باردار به خاطر رشوه خواری پزشکان و ماماها در اوگاندا

0
48

شهرزادنیوز: روزانه 16 زن در کشور آفریقایی اوگاندا به خاطر عدم توانایی پرداخت رشوه به پزشکان و ماماها جان می سپارند. این رسوایی چنان بالا گرفته که سر انجام کار به دادگاه قانون اساسی کشیده است.

به گزارش روزنامه آلمانی تاتس، نخستین روز دادگاه به اجتماع سوگواران شباهت داشت. حدود صد زن سیاهپوش در سالن دادگاه قانون اساسی در کامپالا، پایتخت اوگاندا، حضور داشتند که بر تی شرت های سیاه شان نوشته شده بود: نه، به یک مرگ بیهوده دیگر!

با حضور قضات زن و مرد، وکیل مدافع یکی از شاکیان دادخواست وی را می خواند. طبق دادخواست “دولت حقوق تضمین شده در قانون اساسی مبنی بر سلامتی، حفظ مادران و حق حیات” شهروندان را نقض می کند.

گودفری کیسیگا، 23 ساله، در مورد چگونگی مرگ مادرش گفت که وی دوقلو حامله بوده، فرزند اول به دنیا می آید و برای دومی نیاز به سزارین بوده و پزشکان پول خواسته اند، اما خانواده پول نداشت و مادرش پس از 8 ساعت درد زایمان جان سپرده است. پدرش خانه را ترک کرده و او اکنون مجبور است که به تنهایی از 7 خواهر و برادرش نگه داری نماید. وی اکنون از حمایت 30 سازمان زنان در این شکایت برخوردار است. سازمان آمریکایی “هیلث گپ” که تأمین مالی این شکایت را بر عهده گرفته، اعلام کرده است که به طور میانگین روزانه 16 زن باردار به خاطر عدم توانایی در پرداخت رشوه جان می سپارند.

هنوز تصمیم دادگاه قانون اساسی اعلام نشده، چرا که نماینده دادستانی خواستار موکول شدن دادگاه به پس از تعطیلات تابستانی شده است.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.