تعداد پناهندگان افغان در ایران: کمی بیش از یک میلیون نفر

0
42

شهرزاد نیوز: تعداد پناهندگان افغان ساکن ایران کمی بیش از یک میلیون نفر ذکر شده است. این مطلب در مصاحبه ای که روزنامه اعتماد با کمیسیاریای عالی پناهندگان سازمان ملل داشته، ذکر شده است. این آمار جدید بعد از بازگشت (اجباری) میلیونها افغان به افغانستان است.

در سال 2011 سازمان ملل 32 میلیون دلار بابت هزینه های پناهندگان افغان در ایران پرداخته که بخشی از آن همچنان باید صرف بیمه پناهندگان ساکن ایران شود و بخشی از آن نیز باید در موقع بازگشت به افرادی که به افغانستان می روند، داده شود. هر پناهنده ای که ایران را ترک کند، مبلغ 150 دلار دریافت می کند.

بسیاری از پناه جویان افغان در ایران از وضعیت و شرایط درخوری برخوردار نیستند. کودکانی که از ازدواج افغان ها با ایرانی ها متولد شده اند، فاقد برگه شناسائی اند و همین امر آنها را از هر گونه حقوق و مزایای شهروندی محروم می کند.

فقدان بیمه درمانی و نبود تسهیلات اولیه بهداشتی، وضعیت سلامت آنان را تهدید می کند. اخیرا نیز یکی از جنبه های تبعیض آمیز علیه افغان ها آشکار(تر) شد. مقامات ایرانی گفته اند که در پیوند کلیه، بیماران ایرانی بر بیماران افغان اولویت دارند.

مطلب مرتبط:

نوع جدید راسیسم علیه افغان‌ها: “[برای پیوند کلیه و سایر ارگان‌ها، ایرانی‌ها مقدم‌اند”->http://www.shahrzadnews.org/index.php?page=1&newsitemId=6290]

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.