مرضيه وفامهر، مستندساز و بازيگر سينمای ايران که در زندان به‌سر می‌برد روز گذشته در دادسرا حاضر شد و حکم بازداشت‌اش به مدت يک‌ ماه تمديد گرديد.

روزنامه شرق با انتشار اين خبر افزوده است که تمديد بازداشت مرضيه وفامهر به‌منظور «انجام تحقيقات ميدانی» صورت گرفته است.

مرضيه وفامهر، همسر ناصر تقوايی، کارگردان مطرح سينمای ايران بيش از ۲۰ روز است که در بازداشت به‌سر می‌برد.

وی به دليل بازی در فيلم «تهران من، حراج» که توسط گراناز موسوی، شاعر و فيلم‌ساز ساکن استراليا ساخته شده، بازداشت شده است.

فيلم «تهران من، حراج» که پايان‌نامه گراناز موسوی است ابتدا مجوز وزارت ارشاد برای فيلمی ۴۰ دقيقه‌ای را دريافت کرد اما سپس فيلم طولانی‌تر شد و پس از توليد، در سطح شهر به فروش رسيد.

ناصر تقوايی: معاون امور سينمايی وزارت ارشاد در ابتدا تصور می‌کرد که فيلم مجوز ندارد، اما بعد مجوز آن پيدا شد که متعلق به سال ۱۳۸۷ است

ناصر تقوايی به روزنامه شرق گفته است: «قرار شده اطلاعات بيشتر از اعضای اصلی ساخت اين فيلم يعنی تهيه‌کننده و کارگردان دريافت شود، اما آن‌ها هرکدام در کشوری زندگی می‌کنند.»

تقوايی از ملاقات خود با جواد شمقدری، معاون امور سينمايی وزارت ارشاد سخن گفت و افزود: «ايشان در ابتدا تصور می‌کرد که فيلم مجوز ندارد، اما بعد مجوز آن پيدا شد که متعلق به سال ۱۳۸۷ است.»

تقوايی ادامه داد: «اين فيلم در زمستان آن سال ساخته شد. گراناز موسوی، کارگردان اين فيلم قراردادهای آن را با يک شرکت ايرانی برای من فرستاده است. فيلم‌بردار و بازيگر ديگر فيلم با ويزای کار از استراليا به ايران آمدند و با مجوز خانه اجاره کرده بودند و با سينه‌موبيل تمام صحنه‌ها در تهران فيلم‌برداری شده است.»

کارگردان قديمی سينمای ايران با بيان اين‌که «اين يک فيلم سينمايی نيست تنها يک فيلم ۶۰ دقيقه‌ای بوده که برای پايان‌نامه ساخته شده است»، افزود: «يک بازيگر بايد کاری که کارگردان از او می‌خواهد را انجام دهد در اين صورت بايد از اين حرفه خداحافظی کند.»

مسئولان امور سينمايی ايران تا کنون در اين‌باره سخنی نگفته‌اند. تنها علی‌رضا سجادپور، مديرکل نظارت و ارزشيابی وزارت ارشاد گفته است «تهران من، حراج» مجوز ندارد.

«تهران من، حراج» به مشکلات و آسيب‌های اجتماعی موجود در ايران می‌پردازد و مرضيه وفامهر نقش هنرمندی را در آن ايفا می‌کند که به‌شکل مستقل در تهران زندگی می‌کند.

اين هنرمند در يک پارتی که در اصطبلی برگزار می‌شود با پسر جوانی آشنا می‌گردد که درهای تازه‌ای را به‌روی وی در آن سوی مرزها باز می‌کند، تا اين‌که او تصميم به خروج از ايران می‌گيرد.

مرضيه وفامهر در بخش‌هايی از اين فيلم با موی تراشيده و بدون حجاب ظاهر شده است.

مرضيه وفامهر، فارغ‌التحصيل رشته بازيگری از دانشکده هنرهای زيبای تهران است و از شاگردان کلاس‌های بازيگری و فيلم‌نامه‌نويسی بهرام بيضائی، فيلم‌ساز و کارگردان نامدار تئاتر ايران به‌شمار می‌رود.

وی افزون بر دستياری کارگردانی، از جمله در فيلم «کاغذ بی‌خط» (۱۳۸۰) ساخته همسرش ناصر تقوايی، در فيلم‌های ديگر، از جمله «پابرهنه در بهشت» (۱۳۸۴) ساخته بهرام توکلی نيز بازی کرده است.

هم‌اکنون مهناز محمدی، مستندساز و پگاه آهنگرانی، بازيگر و فيلم‌ساز، دو سينماگر ديگر زن هستند که در بازداشت به‌سر می‌برند.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان