عفو بین الملل: فعال حقوق زنان علیرغم دستور آزادی همچنان در زندان

0
206

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: سازمان عفو بین الملل با انتشار بیانیه ای، ضمن انتقاد از تلاش جمهوری اسلامی برای موجه جلوه دادن بازداشت مریم بهرمن، فعال حقوق زنان و از اعضای کمپین یک میلیون امضا، دولت جمهوری اسلامی را به پایبندی به تعهدات خود در چهارچوب میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی فراخواند.

به گزارش کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، عفو بین الملل در بیانیه روز پنج شنبه خود می گوید که علیرغم صدور دستور آزادی به قید وثیقه خانم بهرمن توسط دادستانی شهر شیراز در اواسط تیرماه، وی همچنان در بازداشت بسر می برد.

این سازمان وی را «زندانی عقیدتی ای می داند که تنها به خاطر فعالیت های مسالمت آمیزش برای حق آزادی بیان و اجتماعات زندانی می باشد».

مریم بهرمن فعال حقوق زنان در بیست و یکم اردیبهشت ماه سال جاری، توسط ماموران امنیتی بازداشت، و خانه وی به مدت سه ساعت مورد تفتیش قرار گرفته و برخی از وسایل وی نیز ضبط شد. در فاصله میان بازداشت خانم بهرمن در بیست و یکم اردیبهشت ماه تا چهاردهم تیرماه سال جاری، وی در سلول های انفرادی بازداشتگاه پلاک 100 شیراز که زیر نظر وزارت اطلاعات اداره می شود نگهداری می شد. خانواده وی طی این مدت چندین بار موفق به ملاقات با وی شدند. وی نیمه شب چهاردهم تیرماه به بند زنان یکی از زندان های شهر شیراز منتقل شد. پس از انتقال خانم بهرمن، وی موفق به تماس تلفنی با خانواده اش گردید.

در سیزدهم و چهاردهم تیرماه خانم بهرمن در حضور وکیل مدافع خود توسط مقامات دادستانی مورد بازجویی قرار گرفت که طی این جلسه بازجویی اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» و همینطور اتهامات حدیدی شامل «تبلیغ علیه نظام»، «نشر اکاذیب»، «شرکت در اعتراضات» و «توهین به رهبری» بر علیه وی عنوان شد.

«در پی این جلسه بازجویی، دستور آزادی وی به قید وثیقه خانم بهرمن صادر گردید، که به دلایل نامعلومی تاکنون اجرا نشده است».

«سازمان عفو بین الملل بیمناک است که مقامات جمهوری اسلامی بخواهند اتهامات تازه ای را بر علیه خانم بهرمن به منظور خنثی ساختن انتقادات بین المللی از بازداشت وی وارد کنند».

مریم بهرمن از اعضای کمپین یک میلیون امضاء در شهر شیراز و دبیر کل سازمان زنان پارس (که در سال 1386 تعطیل شد)، در پی سخنرانی درباره «فنآوری ارتباطات و اطلاعات در ایران با رویکرد جنسیتی» در پنجاه و پنجمین جلسه کمیسیون زنان سازمان ملل متحد در مورد وضعیت زنان که در روزهای سوم و سیزدهم اسفندماه سال گذشته در نیویورک برگزار شده بود بازداشت گردید. اندکی پیش از بازداشت، وی در وبلاگش نامه ای خطاب به میرحسین موسوی رهبر مخالفین ایران و زهرا رهنورد همسر وی و از فعالان سیاسی نوشته و ادامه حصر خانگی ایشان را محکوم کرده بود.

عفو بین الملل می گوید که علاوه بر خانم بهرمن، خانم ها محبوبه کرمی، عالیه اقدام دوست، فاطمه مسجدی، زینب بایزیدی، روناک صفارزاده و بهاره هدایت شش تن دیگر از اعضا و فعالان کمپین یک میلیون امضاء نیز با احکامی طولانی مدت هم اکنون در حال سپری کردن دوران محکومیت خود در زندان می باشند. همچنین هنگامه شهیدی روزنامه نگار و فعال سیاسی، دیگر عضو این کمپین می باشد که با اتهاماتی از جمله جمع آوری امضاء برای کمپین یک میلیون امضاء به شش سال زندان محکوم گردید. وی از سی ام خردادماه و با دریافت مرخصی درمانی بطور موقت از زندان آزاد شد.

سازمان عفو بین الملل از همگان خواست تا با ارسال نامه به دفاتر رهبر جمهوری اسلامی و رئیس دادگستری استان فارس و همچنین نمایندگی های دیپلماتیک ایران در خارج از کشور، ضمن یادآوری این نکته که جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از اعضای میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی موظف به رعایت حقوق آزادی بیان و تشکل ها است، از مقامات این کشور خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط مریم بهرمن و همچنین سایر اعضای زندانی کمپین یک میلیون امضاء که تنها به خاطر فعالیت های مسالمت آمیزشان برای حق آزادی بیان و آزادی تشکل ها و اجتماعات زندانی شده اند گردند.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.