طرح حجاب و عفاف: وضعیت خوب است یا فاجعه؟

0
236

هنوز حجاب و بدحجابی بعد از گذشت 30 سال از حجاب اجباری در ایران، موضوع داغ تلقی می شود چون روزهای تابستان که داغ می شود، تعدادی از روسریها عقب می رود و مانتوی برخی خانمها کوتاه تر می شود.

امیدسلیمی بنی: هفته ای که گذشت، بحث عفاف و حجاب در جامعه از موضوعات اصلی بود،نه این که تابستان بود و هوا گرم بود، بلکه سالروز برداشتن اجباری حجاب از سر زنان مملکت در دوره پهلوی اول هم بود. هر چه که بود، پلیس بود و برخوردهای انتظامی با کسانی که بدپوشش و بدحجاب خوانده شدند، انتقادهایی را برانگیخت.

عده ای گفتند بدحجابان از کشورهای خارجی پول گرفته اند تا مرز روسریها را عقب بکشند و عده ای هم توپ مبارزه با بدحجابی و طرحهای حجاب و عفاف را به زمین اصلاح طلبان انداختند که این روزها در تک و تای برگشتن و برنگشتن به عرصه سیاسی کشور هستند.

هر چه که بود، حجاب، بدحجابی، بی حجابی، مبارزه و یا همراهی با آن، برچسب سیاسی خورد و تعدادی از کسانی که مدافع سرسخت حجاب اجباری هستند، اعلام کردند بعضی بدحجابان، به دلایل سیاسی، دوست دارند حجاب کامل نداشته باشند.

پلیس هم که پیشترها گفته بود بدحجابان را مجازات می کند، آستینها را بالا زد و گشتهای امنیت اجتماعی و اخلاقی را دوباره در خیابانها، مستقر کرد و البته هشدار داد کسی از ماموران پلیس مرد، حق برخورد با بدحجابان خانم را ندارد.

پژوهشگران البته، در این میان، نظرات جالبی داشتند. یکی از آنها به خبرآنلاین گفت تنها 37 درصد خانمهای تهرانی، حجاب را رعایت می کنند. پس لابد، بقیه باید طبق قانون مجازات اسلامی از 10 روز تا 2 ماه در زندان به سر ببرند؟

برخی از پژوهشگران هم گفتند بدحجابی باعث مشکلات روانی در جامعه می شود و امنیت روانی جامعه را مختل می کند.

یک چهره سیاسی-علمی هم گفت بدحجابی تن ندادن به اجبارهای حکومت است که البته واکنشهایی را در پی داشت، از جمله گفته شد که بدحجابان، دنبال بهانه نگردند، شما هم الکی برای پدیدیده بدحجابی، مشکل را گردن دیگران نیندازید.

ولی در این میان، مسئولان دولتی، حرفهایشان درباره حجاب و عفاف، متناقض بود.

وزیر کشور گفت وضعیت حجاب و عفاف در کشور خیلی هم عالی است، ولی بعضی دیگر از مقامات دولتی، مانند مسئولان ارشد وزارت بهداشت گفتند وضعیت پوشش کادر درمانی، نباید باعث اضطراب شود. حالا منظورشان چه بود، کاملا مشخص نیست.

بازار شایعات هم آنقدر بالا گرفت که گفته شد پلیس برای بدحجابان جریمه های سنگین در نظر گرفته که البته پلیس تکذیب کرد. قبل از آن، پلیس گفته بود پسرها و دخترهایی که آستینهایشان کوتاه است، یا شلوارهای تنگ می پوشند، بدحجابند. البته مصداقهای دیگری هم مانند بیرون بودن موی سر از جلو و عقب روسری دخترها تعیین شد، چون نیروی انتظامی قول داده بود با تمام توان با بدحجابی مبارزه کند، در این راه حتی ماموران راهنمایی و رانندگی هم برگه های جریمه را برای گرفتن حال بدحجابان، کنار گذاشتند و مامور مبارزه با بدحجابی شدند.

مقامات قضایی هم گفتند بدحجابی جرم مشهود است و بدحجابان مجازات می شوند، چون مجرم مشهودند.

هر چه که هست، حجاب و بدحجابی، هنوز جزء مسایل و موضوعات روزانه کشور است، چون هم هوا گرم است و برخی خانمها ترجیح می دهند از لباسهای خنکتری استفاده کنند و هم برخی از اشخاص فکر می کنند بدحجابی، سیاسی است و باید با جرم مشهودی به این نام، برخوردهای انتظامی، قضایی و تنبیهی کرد. بالاخره در این میان معلوم نشد، به گفته دولت، وضعیت حجاب عالی است یا به گفته برخی از منتقدان دولت، وضعیت بدحجابی، فاجعه بار شده و دولت، حق خدا را هم در مبارزه با این پدیده ندیده گرفته، چون بدحجابان، سیاسی اند، عناد دارند، مزدور اجانب هستند و یا گرمشان شده؟

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.