اعتراض به حذف صدای زنان در جمهوری اسلامی

0
187

{{میهن:}} حسین علیزاده، نوازنده و آهنگساز برجسته ایران گفت: حافظه موسیقایی ‌۳۰ ساله‌های امروز کدام است؟ از رادیو و تلویزیون چه آهنگ شنیدنی و خاطره‌برانگیزی پخش می‌شود؟ چرا صدای زن را از حافظه موسیقایی ما پاک کرده‌اند؟ من با هرگونه تفکیک جنسیتی مخالفم. مگر تنها مردان می‌توانند هنرمند باشند و آواز بخوانند؟

به گزارش خبرگزاری ها، حسین علیزاده که در دو سال اخیر انتقادهای تندی را علیه دخالت دولت در عرصه موسیقی ایران کرده است، در نشست اعلام موجودیت گروه دوستی گفت: چرا صدای زن را از حافظه موسیقایی ما پاک کرده‌اند؟ من با هرگونه تفکیک جنسیتی مخالفم. مگر تنها مردان می‌توانند هنرمند باشند و آواز بخوانند؟

علیزاده با اشاره به انواع گوناگون موسیقی گفت: باید به تفکیک انواع مختلف موسیقی پرداخت و به هر شاخه بها داد. موسیقی دستگاهی یکی از گونه‌های موسیقی است که در جای خود باید به آن پرداخته شود. هنرمندان و متولیان فرهنگی باید بتوانند ارزش‌های گذشته را به نسل امروز منتقل کنند و در تداوم ارزش‌های خود بکوشند.

این آهنگساز همچنین از قیمت بالای سالن‌های موسیقی در ایران انتقاد کرد و گفت: وقتی هزینه سالن‌های کنسرت داخلی را با بهترین سالن‌های کنسرت خارجی مقایسه می‌کنیم می‌بینیم هزینه سالن‌های ما به مراتب گران‌تر است؛ این در حالی است که به لحاظ کیفیت سالن و نوع برخوردها واقعا سالن‌های داخلی قابل مقایسه با بهترین سالن‌های کنسرت دنیا نیستند.

این موسیقیدان در ادامه افزود: امروزه به قدری هزینه کنسرت‌ها بالا رفته که حتی طبقه متوسط نیز توان استفاده از یک برنامه فرهنگی مانند کنسرت را ندارد. واقعا جای سئوال از مسئولان دارد که چرا هزینه اجاره سالن‌ها تا این حد گران است که بخش اعظم جامعه هرگز توان دیدن یک کنسرت را پیدا نمی‌کنند؟

شهرام ناظری نیز در این نشست گفت: در تمام این سال‌ها بر سر بودن و نبودن موسیقی جنگیده‌اند و از رسانه فراگیری چون تلویزیون، همیشه کارهای سطحی و عوامانه تپخش شده است اما گروه دوستی برآن است تا صدای نسلی باشد که اندیشه می‌کند، درد می‌کشد و نسبت به فشارها و شرایط سخت اجتماعی، واکنش نشان می‌دهد.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.