کلاس‌ها زوج و فرد می‌شود، استادان منتقد به لیست سیاه می‌روند

تفکیک جنسیتی تحقیرآمیز و طالبانی در دانشگاه علامه

0
94

{{کلمه:}} طرح تفکیک جنسیتی که از چندی پیش در دستور کار دولت قرار گرفته و دانشگاهها ملزم به اجرای آن شده‌اند، با وجود مانور تبلیغاتی احمدی‌نژاد و رسانه‌های دولت مبنی توقف اجرای آن، در دانشگاه علامه به شکلی آشکارا تحقیرآمیز در حال انجام است.

به گزارش خبرنگار کلمه، با وجود ظاهرسازی احمدی‌نژاد و دستور او برای توقف اجرای طرح تفکیک جنسیتی، این طرح به شکلی کاملا توهین‌آمیز و حرمت‌شکنانه در دانشگاه علامه طباطبایی حال اجراست و به زوج و فرد شدن روزهای فعالیت دانشگاه برای دختران و پسران و ایجاد لیست‌های سیاه و خاکستری از استادان برای محدود کردن ارتباطات آنها با دانشجویان جنس مخالف است.

بر اساس این گزارش، صدرالدین شریعتی رئیس دانشگاه علامه که از یاران نزدیک احمدی‌نژاد و مشایی است، در دستوری محرمانه به رؤسای دانشکده‌های این دانشگاه، فهرست‌های سه‌گانه‌ای از استادان دانشگاه تهیه کرده که شامل لیست‌های سفید، خاکستری و سیاه می‌شود. او با هدف تحقیر برخی از استادان مرد برجسته و خوشنام دانشگاه که به مدیریت او انتقاد دارند، نام آنها را در لیست سیاه قرار داده و دستور ممنوعیت تدریس آنها در کلاس‌های دخترانه را صادر کرده است.

در شیوه خاص تفکیک جنسیتی در این دانشگاه، برخلاف آنچه پیش‌تر از زبان برخی مسئولان دولت احمدی‌نژاد گفته شده، جداسازی جنسیتی شامل تفکیک ردیف‌ها و صندلی‌های دختران و پسران دانشجو نمی‌شود، بلکه نوعی طرح زوج و فرد در برنامه‌های کلاسی و فعالیت‌های دانشگاه به اجرا گذاشته شده: روزهای زوج به دختران و روزهای فرد به پسران اختصاص یافته، و برنامه آموزشی سال تحصیلی آینده نیز بر همین اساس تنظیم شده است.

این در حالی است که ترکیب جنسیتی دانشگاه علامه، یکدست نیست؛ حدود هشتاد درصد دانشجویان این دانشگاه، دختر هستند و در برخی رشته‌ها همچون ادبیات و روانشناسی، سهم دختران از این هم بیشتر است. بدین ترتیب در غالب کلاس‌های این دانشگاه، تعداد پسران بین ۳ تا ۷ نفر است و بدین ترتیب مشخص است که نتیجه‌ی زوج و فرد شدن دانشگاه چه خواهد بود.

رئیس روحانی این دانشگاه همچنین شخصا استادان مرد دانشگاه را در لیست‌های سفید، سیاه و خاکستری قرار داده است:
– لیست سفید شامل افراد نزدیک به ریاست دانشگاه و یا مطیع او که اجازه دارند تدریس به دختران و راهنمایی و مشاوره پایان‌نامه‌های آنها را بر عهده بگیرند و هیچ محدودیتی هم از لحاظ ساعات تدریس و پرداخت حق‌التدریس ندارند.
– لیست خاکستری شامل کسانی است که با تایید رئیس دانشگاه مجازند در صورت نیاز تا ۲ درس به دختران تدریس کنند، اما اجازه راهنمایی و مشاوره به دانشجویان دختر را ندارند.
– لیست سیاه که تعداد زیادی از استادان برجسته دانشگاه را دربر می‌گیرد و شامل استادان مستقل و منتقدان مدیریت این دانشگاه نیز می‌شود؛ این استادان اجازه‌ی هیچ‌گونه ارتباط اعم از از تدریس، راهنمایی و مشاوره به پایان‌نامه‌ی دانشجویان دختر را ندارند و فقط مجازند در کلاس‌های پسرانه تدریس کنند.

بدین ترتیب رئیس روحانی دانشگاه علامه که مورد حمایت شخص احمدی‌نژاد است و حتی فشارهای گروهی از نمایندگان اصولگرای مجلس هم نتوانسته به برکناری او منجر شود، از سویی ارتباط بخش عظیمی از دانشجویان را با این استادان خوشنام و رده‌بالای دانشگاه قطع کرده و از سوی دیگر با قرار دادن نام آنها در فهرست سیاه، سعی در بدنام کردن و ایجاد نوعی مظنونیت اخلاقی نسبت به آنها داشته است تا زمینه برای پرونده‌سازی‌های بعدی، از نوعی که پیش از این هم در دانشگاه تحت ریاست شریعتی متداول بوده، فراهم شود.

از دیگر پیامدهای قابل پیش‌بینی برای این طرح، زمینه‌سازی برای ارجاع اجباری پایان‌نامه‌های و رساله‌های کارشناسی ارشد و دکترا به برخی استادان کم‌سواد و بدنام است که غالبا در سال‌های اخیر و دوره‌ی احمدی‌نژاد و با حمایت صدرالدین شریعتی به عضویت هیئت علمی درآمده‌اند و به طور طبیعی دانشجویان رغبتی به مراجعه به آنها ندارند و برخی از آنها حتی یک مورد راهنمایی یا مشاوره‌ی پایان‌نامه هم نداشته‌اند.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.