{{دانشجونیوز:}} در پی نامه رئیس جمهور درباره منع تفکیک جنسیتی در دانشگاه هاوزیر محترم علوم گفته است:چيزي به نام تفكيك جنسيتي در برنامه‌هاي دولت وجود نداشته است و اين واژه اصلا مال ما نيست. در نامه رييس‌جمهور هم به اين موضوع با اين عنوان اشاره نشده است.

به گزارش ايسنا وي در ادامه اعلام كرد كه دولت در اين زمينه مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي را اجرا خواهد كرد.

دانشجو همچنين خبرداد كه دولت در نظر دارد در تمام استان‌ها يك دانشگاه دخترانه تاسيس كند و همچنين در نظر دارد در طرح گسترش آموزش عالي، پرديس دختران و پرديس پسران ايجاد كند.”

در این باره چند نکته قابل ذکر است:

1 – مدت هاست که وزیر علوم و معاونان ایشان ، بر روی عنوان طرح و این که عنوان “تفکیک جنسیتی” در قانون وجود ندارد ، تاکید می کنند ، گو این که تمام اختلاف نظرها درباره نام طرح است! بامزه تر از همه این که چند روز پیش یکی از همین آقایان گفته بود: این که کلاس های دختر و پسرها را از هم جدا کنیم ، کجایش تفکیک جنسیتی است؟!

2 – وزیر علومی که بعد از نامه رئیس جمهور می گوید از اول هم قرار به اجرای چینین طرحی نبود ، چرا وقتی همفکران سیاسی اش او را به خاطر اجرای طرح تفکیک جنسیتی تشویق می کردند و تومارهای حمایت آمیز برایش امضا می کردند نمی گفت چنین طرحی نداریم.

3 – برغم این که رئیس جمهور دستور توقف این طرح “غیرعالمانه و سطحی” را داده و وزارت علوم هم اطلاعیه اطاعت منتشر نموده است ، از سخنان وزیر علوم چنین برمی آید که این طرح ، هر چند در سخن معلق شده ، اما در عمل ادامه خواهد داشت.

وقتی وزیر علوم می گوید: ” ما مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی را اجرا خواهیم کرد” یعنی تفکیک جنسیتی ادامه خواهد یافت زیرا این مصوبه بر جداسازی حتی المقدوری کلاس های دانشجویان دختر و پسر تاکید می کند.

تازه آن طور که وزیر علوم می گوید ، قرار است فراتر از مصوبه سال 1366 شورای عالی انقلاب فرهنگی هم اقداماتی صورت گیرد. این مصوبه می گوید : ” دانشجويان زن و مرد لازم است در كلاسهاي درس در دو رديف جداگانه بنشينند . هرگاه در دانشگاهي جداكردن كلاسهاي مخصوص زنان و مردان مؤثر باشد و مشكلي از لحاظ بودجه و كيفيت تحصيل به وجود نياورد كلاسها بايد جدا باشد. ”

اما اکنون خبر می رسد که برغم شعار توقف طرح تفکیک جنسیتی ، قرار است پا را فراتر از جداسازی کلاس ها بگذارند و دانشگاه های تک جنسیتی با عنوان “پردیس پسران” و “پردیس دختران” در تمام استان های کشور تاسیس کنند.

سخن بر سر خوب یا بد بودن طرح تفکیک جنسیتی نیست که پیشتر در این باره نوشته ایم ؛ گلایه و سخن از بی صداقتی هاست . آقایان می خواهند طرح تفکیک جنسیتی را حتی شدیدتر از آنچه قانون مقرر داشته اجرا کنند ولی جرأت و صداقت اعلام رسمی این موضوع را ندارند! از یک طرف می خواهند طرح را که مبتنی بر تفکراتشان است حتماً اجرا کنند ، از طرف دیگر می خواهند نه تنها هزینه اش را ندهند بلکه با مانورهای تبلیغاتی ، کاسبی سیاسی هم داشته باشند!

آقایان! اگر می خواهید طرح را اجرا کنید ، بسم الله ! این گوی و این میدان ! اما آنقدر جنم و جسارت داشته باشید که سرتان را بالا بگیرید و بگویید ما طرح را اجرا می کنیم ، نه این که موضوع را بپیچانید و یکی به نعل و یکی به میخ و با ابهام و ایهام و ایما و اشاره ، سخنان چند پهلو بزنید و آخر سر هم فکر کنید مردم نمی فهمند ؛ همین!

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان