توقف در شعار ، اجرا در عمل؛ تفکیک جنسیتی از سر گرفته می شود

0
70

{{دانشجونیوز:}} در پی نامه رئیس جمهور درباره منع تفکیک جنسیتی در دانشگاه هاوزیر محترم علوم گفته است:چیزی به نام تفکیک جنسیتی در برنامه‌های دولت وجود نداشته است و این واژه اصلا مال ما نیست. در نامه رییس‌جمهور هم به این موضوع با این عنوان اشاره نشده است.

به گزارش ایسنا وی در ادامه اعلام کرد که دولت در این زمینه مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی را اجرا خواهد کرد.

دانشجو همچنین خبرداد که دولت در نظر دارد در تمام استان‌ها یک دانشگاه دخترانه تاسیس کند و همچنین در نظر دارد در طرح گسترش آموزش عالی، پردیس دختران و پردیس پسران ایجاد کند.”

در این باره چند نکته قابل ذکر است:

1 – مدت هاست که وزیر علوم و معاونان ایشان ، بر روی عنوان طرح و این که عنوان “تفکیک جنسیتی” در قانون وجود ندارد ، تاکید می کنند ، گو این که تمام اختلاف نظرها درباره نام طرح است! بامزه تر از همه این که چند روز پیش یکی از همین آقایان گفته بود: این که کلاس های دختر و پسرها را از هم جدا کنیم ، کجایش تفکیک جنسیتی است؟!

2 – وزیر علومی که بعد از نامه رئیس جمهور می گوید از اول هم قرار به اجرای چینین طرحی نبود ، چرا وقتی همفکران سیاسی اش او را به خاطر اجرای طرح تفکیک جنسیتی تشویق می کردند و تومارهای حمایت آمیز برایش امضا می کردند نمی گفت چنین طرحی نداریم.

3 – برغم این که رئیس جمهور دستور توقف این طرح “غیرعالمانه و سطحی” را داده و وزارت علوم هم اطلاعیه اطاعت منتشر نموده است ، از سخنان وزیر علوم چنین برمی آید که این طرح ، هر چند در سخن معلق شده ، اما در عمل ادامه خواهد داشت.

وقتی وزیر علوم می گوید: ” ما مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی را اجرا خواهیم کرد” یعنی تفکیک جنسیتی ادامه خواهد یافت زیرا این مصوبه بر جداسازی حتی المقدوری کلاس های دانشجویان دختر و پسر تاکید می کند.

تازه آن طور که وزیر علوم می گوید ، قرار است فراتر از مصوبه سال 1366 شورای عالی انقلاب فرهنگی هم اقداماتی صورت گیرد. این مصوبه می گوید : ” دانشجویان زن و مرد لازم است در کلاسهای درس در دو ردیف جداگانه بنشینند . هرگاه در دانشگاهی جداکردن کلاسهای مخصوص زنان و مردان مؤثر باشد و مشکلی از لحاظ بودجه و کیفیت تحصیل به وجود نیاورد کلاسها باید جدا باشد. ”

اما اکنون خبر می رسد که برغم شعار توقف طرح تفکیک جنسیتی ، قرار است پا را فراتر از جداسازی کلاس ها بگذارند و دانشگاه های تک جنسیتی با عنوان “پردیس پسران” و “پردیس دختران” در تمام استان های کشور تاسیس کنند.

سخن بر سر خوب یا بد بودن طرح تفکیک جنسیتی نیست که پیشتر در این باره نوشته ایم ؛ گلایه و سخن از بی صداقتی هاست . آقایان می خواهند طرح تفکیک جنسیتی را حتی شدیدتر از آنچه قانون مقرر داشته اجرا کنند ولی جرأت و صداقت اعلام رسمی این موضوع را ندارند! از یک طرف می خواهند طرح را که مبتنی بر تفکراتشان است حتماً اجرا کنند ، از طرف دیگر می خواهند نه تنها هزینه اش را ندهند بلکه با مانورهای تبلیغاتی ، کاسبی سیاسی هم داشته باشند!

آقایان! اگر می خواهید طرح را اجرا کنید ، بسم الله ! این گوی و این میدان ! اما آنقدر جنم و جسارت داشته باشید که سرتان را بالا بگیرید و بگویید ما طرح را اجرا می کنیم ، نه این که موضوع را بپیچانید و یکی به نعل و یکی به میخ و با ابهام و ایهام و ایما و اشاره ، سخنان چند پهلو بزنید و آخر سر هم فکر کنید مردم نمی فهمند ؛ همین!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.