بیش از 60 درصد کودکان به‌دلیل ترس از والدین، دروغ می‌گویند

0
65

{{ایسنا:}} یک روان‌شناس گفت: بیش از 60درصد کودکان بالای سه سال، اغلب به‌دلیل ترس از والدین خود دروغ می‌گویند.

فاطمه طاهری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه زنجان، با بیان این مطلب، اظهار کرد: دروغ‌گویی کودکان در سن سه سالگی با دروغ‌گویی بچه‌ها در سنین بالاتر کاملاً متفاوت است، چرا که کودکی که هنوز قادر به تشخیص واقعیت و خیال و رؤیا نیست، برای تجربه احساس شادی و غم به‌طور واقعی، خود را در دنیای خیالی که خودش آن را ساخته است، قرار می‌دهد و حتی گاه چنین کودکانی در هنگام تعریف ماجرای مرگ قهرمان ساخته ذهن خود، گریه می‌کنند.

این روان‌شناس اظهار کرد: خلق داستان‌های تخیلی توسط کودک، نمایان‌گر قدرت خلاقیت ذهن او است، اما برخی از کودکان حتی پس از سه سالگی نیز همچنان به این کار ادامه می‌دهند که برای والدین، هشداری جدی است.

طاهری، به اهمیت محیط زندگی کودک اشاره کرد و افزود: والدینی که به هنگام تعریف داستان‌های خیالی توسط فرزندشان، خود را محو شنیدن نشان داده و طوری وانمود می‌کنند که از شنیدن آن واقعاً لذت می‌برند و برایشان بسیار جالب است، در واقع با این رفتار، کودک را تشویق به گسترش و توسعه دنیای تخیلی خود می‌کنند.

وی خطاب به این والدین تأکید کرد: نشان دادن عکس‌العمل منفی نیز صحیح نیست، مهم آن است که والدین با نهایت آرامش، ذهن کودک را به سوی واقعیت سوق دهند و به او بفهمانند که این داستان‌ها همه حاصل خیال‌بافی‌های او است.

این کارشناس ادامه داد: ترس، کمبود محبت، عدم احساس امنیت و تمایل کودک به محک زدن توانایی‌های خویش، عمده‌ترین عوامل گرایش او به دروغ‌گویی آگاهانه محسوب می‌شود.

طاهری، اظهار کرد: ترس در کودک، دروغ را تبدیل به وسیله دفاعی برای او می‌سازد، چرا که او با اینکه خود نیز می‌داند که دروغ می‌گوید، برای آنکه تنبیه نشود و یا مورد سرزنش قرار نگیرد، چاره‌ای جز پناه بردن به دروغ ندارد، برای مثال کودکی که می‌داند اگر پدر و مادرش بفهمند که او جای خود را خیس کرده، از دستش عصبانی می‌شوند، در مقام پاسخ‌گویی علت آن، ریختن آب یا خراب‌کاری گریه بیان می‌کند، او در واقع با این دروغ می‌خواهد خود را از تنبیه شدن نجات دهد.

این روان‌شناس تأکید کرد: در بسیاری از مواقع علت دروغ‌گویی کودک، سعی او در تغییر شخصیت خویش است، برای مثال در مهدکودک دائم برای هم‌سالان خود از عروسک‌های بسیار بزرگ و فوق‌العاده‌ای که دارد و یا آدم‌آهنی که قادر به انجام کارهای خارق‌العاده است سخن می‌گوید تا از این طریق تعجب و حیرت آنها را برانگیزد، این کودکان معمولاً به افراد بزرگسال دروغ‌های دیگری تحویل می‌دهند.

وی خاطرنشان کرد: ممکن است علت اصلی دروغ‌گویی کودک، تمرین واژه‌هایی باشد که یاد گرفته است، تعریف کردن داستان‌های تخیلی از سوی کودک، می‌تواند روشی برای بررسی چگونگی تسلط خود در استفاده از واژه‌ها و کلمه‌های مختلفی که آموخته است باشد، لازم به‌ذکر است این امر به‌خصوص در حدود سن سه سالگی بیشتر به چشم می‌خورد، کلمات از نظر او مانند قطعات سازه‌های کوچک اسباب‌بازی‌اند و کودک با این روش قصد دارد از آنها جهت ساختن سازه‌هایی جدیدتر و پیچیده‌تر استفاده کند.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.