درنشست«پيشگيري ازكودك‌آزاري » مطرح شد:

لایحه حمایت ازحقوق کودکان تشکیلات موازی ایجاد کرده است/ چترسیاسی امنیتی بر پدیده کودک آزاری مانع از بررسی عمیق آن می‌شود

0
46

{{ایسنا:}} در نشست «تجربیات جهانی و نگاهی همه جانبه به پیشگیری از کودک‌آزاری» عنوان شد: جایگاه مددکاران و روانشناسان در لایحه حمایت از حقوق کودکان بسیار ضعیف است و یک رای قاضی باید مقابل دو رای مددکار و روانشناس باشد.

به گزارش خبرنگار« اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، طهماسبی مدیر کل تدوین لوایح قوه قضاییه در این نشست با اشاره به لایحه حمایت از حقوق کودکان اظهار کرد: این لایحه در 54 ماده با همکاری سازمان حمایت از حقوق کودکان یونیسف تهیه و به دولت ارسال شده و این لایحه پیشنهادی در حالی سه سال در دولت مانده به مجلس ارسال نشده است که دولت مکلف است لایحه را ظرف مدت سه ماه به مجلس ارسال کند.

وی افزود: در سال‌های اخیر قوه قضاییه برای اصلاح قوانین اقداماتی را انجام داده که این اصلاحات در حوزه کودک در چهار بخش کودکان معارض قانون، کودکان در معرض خطر بزه‌دیدگی، کودکان بزه‌دیده و کودکان شاهد جرم صورت گرفته است.

{{
چترسیاسی امنیتی بر پدیده کودک آزاری مانع از بررسی عمیق آن شده است
}}

حسن موسوی چلک رییس انجمن مددکاری نیز با اشاره به عملکرد و اختیارات سازمان بهزیستی به عنوان بزرگترین سازمان اجتماعی و حمایتی، گفت: باید مداخلات حمایتی به کودکان آزرده را به بزرگترین سازمان اجتماع واگذار کنیم در حالی که حق مداخله سازمان بهزیستی منوط به حکم قاضی است البته لایحه جدید برای بهزیستی این ظرفیت را در نظر گرفته است.

وی تصریح کرد: در این لایحه رویکرد مددکاری اجتماعی فعال در نظر گرفته شده است و در آن به عنوان ضابط فعال اجتماعی فعالیت می‌کند که بیش از 90 درصد کودک آزاری‌ها تعمدی نبوده است. در این شرایط اگر مددکار به جای نیروهای انتظامی به حل موضوع بپردازد شاهد موفقیت بیشتری هستیم.

به گزارش ایسنا، موسوی خاطرنشان کرد: مشکل ما این است که سازمان بهزیستی در سیاستگذاری‌ها نقش ندارد در حالی که این سازمان باید خود را درگیر سیاستگذاری کند. چراکه در حال حاضر سیاستگذاران این حوزه متخصص نیستند.

وی اظهار کرد: اگر گزارش یک بیماری در رسانه‌ها پخش شود بعد از مدتی شاهد بسیج همه سازمانها هستیم اما گزارش‌های کودک آزاری واکنش مجلس، دولت یا سازمانهای قضایی ر ا برنیانگیخت.

وی با اشاره به رویکرد سیاسی امنیتی موجود در پدیده کودک آزاری، گفت: به خاطر چتر سیاسی امنیتی بر پدیده «کودک آزاری» یا به آن پرداخته نمی‌شود یا به صورت ضربتی به آن نگاه می‌شود.

به گفته رییس انجمن مددکاری، درسیاستهای کلی برنامه پنجم توسعه فقط یک صفحه مربوط به حوزه اجتماعی است که آن هم مربوط به موضوع کودک آزاری یا امثال آن نیست.

دبیر انجمن مددکاری با اشاره به کودک آزاری‌های اخیر، گفت: تا زمانی که سازمان‌های متولی حقوق کودکان دغدغه مسائل کودکان را نداشته باشند نقش خود را هم خوب ایفا نمی‌کنند.

وی ادامه داد: مجموعه دولت باید در حساس سازی مسولان نقش موثرتری ایفا کند، اگر 30 درصد این لایحه اجرا شود فرصت مناسبی برای رسیدگی به حقوق کودک فراهم می‌شود، ضمن آنکه باید طرح کنترل و پیشگیری از کودک آزاری مورد بررسی قرار بگیرد.

{{ افزایش درصد بیمارهای روانی از 21 به 35 درصد طی 10 سال گذشته}}

{{
بسیاری از سازمان‌ها وظایف خود را در بحث پیشگیری از کودک آزاری نمی‌دانند}}

دماری عضو هیات علمی دانشکده پزشکی دانشگاه تهران نیز در این نشست با اشاره به تاثیر مستقیم چهار بعد اجتماعی، جسمانی، روانی و معنوی بر یکدیگر، گفت: در سیاستگذاری‌های کلان کشور، بعد اجتماعی و معنوی رها شده است.

به گزارش ایسنا، وی افزود: سال 79 شیوع بیماری‌های روانی 21 درصد بود در حالی که اکنون این رقم به 9/34 درصد افزایش یافته است و طبق پیمایش‌های کشوری و داده‌های اولیه این روند رو به افزایش است.

به گفته وی، در رتبه‌بندی نشاط در سال 2006 رتبه ایران در میان 170 کشور 96 بود.

دماری با تاکید بر لزوم پیشگیری پدیده کودک آزاری، گفت: آموزش و مشارکت مردم در این زمینه بسیار مهم است و درمسایل قانونی مشکلی وجود ندارد بلکه مشکل اصلی در عرصه اجرا و عملیاتی است.

عضو هیات علمی دانشگاه با تاکید بر لزوم جلب حمایت سازمان‌ها، گفت: بسیاری از سازمان‌ها حتی وظیفه خود را در بحث پیشگیری از کودک آزاری نمی‌دانند در حالی که برای آشنایی آنها با پدیده کودک آزاری باید با رسانه‌ها وارد تعامل شده و ارزش حقوقی کودک را برجسته کنند.

عضو هیات علمی دانشکده پزشکی دانشگاه تهران با اشاره به سه سطح پیشگیری از پدیده کودک آزاری گفت: در حالی تاکیدات بر سطح سوم کودکان آسیب دید متمرکز شده که این در تفکر کلان غلط و هزینه بر است.

به گزارش ایسنا، ناظرزاده عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا(س) نیز به بررسی نظرات علمی موجود در رابطه با علل بروز خشونت پرداخت و اظهار کرد: سن پایین والدین، طلاق، اعتیاد، کثرت اولاد، استرس، عدم اعتقاد به اصول اخلاقی یا دینی، فقر، زندگی حاشیه نشینی، ترک خانواده توسط والدین ازمهمترین علل رشد کودک آزاری در جامعه است.

{{‌ لایحه حمایت از حقوق کودکان تشکیلات موازی ایجاد کرده است}}

{{ جایگاه مددکاران و روانشناسان در این لایحه بسیار ضعیف است}}

باقر شاملو عضو هیات علمی دانشگاه تهران نیز با ابزار اینکه اگر لایحه‌ی نام برده تصویب شود یک دستاورد خوبی در کشور رخ می‌دهد گفت: یکی از نوآوری‌های این لایحه تعریف وضعیت‌های مخاطره‌آمیز و توجه به ابعاد جسمانی و روحی روانی کودک است.

وی ادامه داد: نکته مهم در لایحه مذکور این است که حمایت کیفری تعرض به اطفال با تشدید مجازات همراه است.

این عضو هیات علمی دانشگاه با اشاره به ضعف‌های این لایحه گفت: لایحه حمایت از حقوق کودکان تشکیلات موازی را ایجاد کرده و حمایت از حقوق اطفال در آن فقط بر یک رویکرد قضایی متمرکز شده است در حالی که باید وظیفه بیشتر بر عهده نهادهایی باشد که دید احساسی و فرهنگی دارند. همچنین در این لایحه جایگاه مددکاران و روانشناسان نیز بسیار ضعیف است و یک رای قاضی باید مقابل دو رای مددکار و روانشناس باشد.

به گزارش ایسنا، وی در پایان بر تقویت سازمان‌های مردم نهاد تاکید کرد و گفت: باید نقش سازمانهای مردم نهاد را نسبت به پیش تقویت کرد.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.