باتشریح برنامه‌هاي مركززنان درحوزه«عفاف ‌وحجاب» مجتهدزاده خبرداد:

ارایه پیشنهاد طراحی لباس مشاغل، توزیع کتاب‌های عفاف ‌و حجاب، ترویج فرهنگ عفاف‌وحجاب مدبرانه باشد

0
87

ایسنا: رییس مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری تاکید کرد: فعالیت‌های فرهنگی در راستای ترویج فرهنگ عفاف و حجاب باید به طور مستمر و با ارائه روش‌های مدبرانه صورت گیرد چرا که در غیر این‌صورت ابتر خواهد ماند.

مریم مجتهدزاده در گفت‌وگو با خبرنگار«زنان» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ضمن بررسی قانون گسترش فرهنگ عفاف و حجاب مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی، مسولیت و عملکرد مرکز امور زنان و خانواده در این زمینه را تشریح کرد.

وی با بیان اینکه این قانون پس از تصویب در سال 84 طی نشست‌های کارشناسی متعددی در شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای انقلابی فرهنگی اجتماعی مورد بررسی و تجدیدنظر قرار گرفت، افزود: در نهایت در دولت نهم قانون گسترش فرهنگ عفاف و حجاب نهایی شد.

مجتهدزاده با اشاره به مسولیت‌هایی که برای20 سازمان و دستگاه دولتی در زمینه ترویج عفاف و حجاب در این مصوبه تصریح کرد: نهادهای متولی امور فرهنگی به ویژه نهاد یاد شده باید با انجام پژوهش‌ها و تحقیقات اصولی به راهکارهای اجرایی موثر برای عمل به این مصوبه دست پیدا کنند.

مشاور رییس‌جمهور با اشاره به اینکه کارگروه‌های تخصصی برای اجرایی شدن برنامه‌های کانون گسترش عفاف و حجاب در وزارت کشور فعالیت می‌کنند، تاکید کرد: کارگروه‌های اجرایی این طرح در دستگاه‌ها باید علاوه بر برنامه‌ریزی صحیح نسبت به برقراری تعامل مستمر با سایر دستگاه‌های مسوول در حوزه عفاف و حجاب اقدام کنند.

مشاور رییس جمهور در ادامه به فعالیتهای انجام شده مرکز امورزنان در زمینه ترویج فرهنگ عفاف و حجاب اشاره کرد و گفت: پس از تصویب راهبردهای گسترش فرهنگ عفاف و حجاب در شورای عالی انقلاب فرهنگی و به منظور ایجاد هماهنگی میان دستگاه‌های اجرایی و سایر اشخاص حقیقی و حقوقی برای ترویج و گسترش این فرهنگ، کمیته ترویج و گسترش فرهنگ عفاف و حجاب با حضور نمایندگان دستگاه‌های مشخص شده در این قانون در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی محسوب می‌شود تشکیل شد و پس از آن طی 27 جلسه کارشناسی راهکارهای گسترش فرهنگ عفاف و حجاب تهیه و تدوین شد.

{{شرکت در جلسات شورای عالی نظارت بر عفاف و حجاب

ارائه پیشنهاد طرح لباس مشاغل}}

مجتهدزاده خاطرنشان کرد: مرکز امور زنان اقداماتی همچون اعلام راهکارهای اجرایی کردن مصوبات مرتبط با مرکز، تفاهم نامه همکاری با شورای فرهنگ عمومی، برگزاری چندین جلسه ستاد عفاف و حجاب در مرکز و پیگیری اجرای مصوبات این ستاد، شرکت در جلسات ارزیابان و ناظران و نیز ارسال پیشنهاد طرح لباس مشاغل را در دستور کار خود قرار داده‌اند.

وی از شرکت در جلسات شورای عالی نظارت بر عفاف و حجاب خبر داد و افزود: علاوه بر این نمایندگانی از مرکز امور زنان در جلسات وزارت ارشاد برای ساماندهی مد لباس و تنظیم آیین نامه اجرایی شرکت کرده‌اند.

مجتهدزاده با بیان اینکه در قانون گسترش عفاف و حجاب برای مرکز امور زنان و خانواده شش مسوولیت تعیین شده است تصریح کرد: تحقیق و تدوین کتب و مقالات به ویژه در حوزه مسئله عفاف و حجاب و شیوه‌های رواج ان در کشور و پاسخگویی به شبهات مطرح شده در زمینه حجاب یکی از این مسولیت‌هاست که حوزه معاونت آموزش و پژوهش در چارت پیشین این مسولیت را دنبال کرده و هم اکنون نیز در معاونت امور خانواده این فعالیتها انجام می‌شود.

{{تهیه و توزیع کتابهایی با محوریت عفاف و حجاب}}

مجتهدزاده به ارائه پودمان آموزشی ترویج فرهنگ عفاف برای خانواده‌ها به عنوان یکی از ماموریت‌های محول شده به مرکز امور زنان در این قانون اشاره کرد و یادآور شد: در این راستا کتاب‌هایی با عنوان «چرایی عفاف و حجاب»،‌«راز هدیه خدا در نامه‌های دختران»،«عفاف نماد هویت اسلامی»،«حجاب در فرهنگ اسلامی» و« طرح پژوهشی رابطه پوشش و حجاب با وضعیت امنیت اجتماعی زنان در شهر تهران»را تدوین و نسبت به توزیع آن اقدام کرد.

رییس مرکز امور زنان و خانواده تشویق و حمایت از سمن‌هایی که در خصوص ترویج فرهنگ عفاف فعالیت می‌کنند را ماموریت دیگر مرکز دانست و افزود: این مرکز در دولت نهم و دهم از طرح‌های مربوط به تعمیق باورهای جامعه در زمینه گسترش فرهنگ و عفاف و حجاب حمایت وسمن‌هایی را به مجامع بین‌المللی اعزام کرده است.

مجتهدزاده برگزاری همایش‌ها، کنفرانس‌ها و نشست‌های تخصصی با موضوع فرهنگ عفاف و حجاب در مراکز علمی را از دیگر وظایف مرکز امور زنان دانست و خاطرنشان کرد: رعایت حجاب درجامعه رهنمودی دینی برای مسلمانان محسوب می‌شود که معاصرسازی الگوی رفتاری حضرت زهرا (س) بهترین روش برای این رهنمود است.

وی از برنامه‌ریزی مرکز برای معرفی الگوی حضرت زهرا در جامعه داخلی و جوامع بین‌المللی خبر داد و ابراز امیدواری کرد: دستگاه‌های ذیربط با تعامل بیشتر، ارتباط قویتر و تقسیم وظایف مشخص به اجرای قانون گسترش عفاف و حجاب همت گمارند.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.