{{ایرنا:}} – كراك خطرناكترين ماده اعتياد آوري است كه تا كنون به بازار آمده و به حدي وابستگي آور است كه يك بار مصرف آن، فرد را معتاد مي كند و اگر جوانان و خانواده‌ها عمق فاجعه استفاده از اين ماده را درك نكنند نسل جوان در معرض تهديدي جديد و جدي قرار خواهد گرفت.

كراك ماده اي محرك است كه در فرآيندي از تصفيه كوكائين بدست مي‌آيد و ماده به دست آمده در اين فرآيند، قوي تر از كوكايين بوده و در دسته مواد مخدر انرژي زا قرار مي ‌گيرد.
اما كراكي كه در ايران رايج است ماده جديدي است كه هيچ شباهتي به كراك به دست آمده از كوكايين ندارد و از مشتقات هرويين است و به مراتب قوي تر و خطرناكتر از هرويين و ترياك است و اعتياد بسيار سنگيني را به دنبال دارد.

يكي از دلايل مهم شيوع مصرف اين ماده مخدر، مصرف راحت، بي بو و زود اثر بودن آن است و مهمتر از همه اينكه گفته مي شود مصرف اين ماده اعتيادآور نيست.

كساني كه مصرف ترياك به صورت كشيدني دارند با توجه به دردسرهاي اين نوع مصرف، نظير بوي قوي و شناخته شده آن و همچنين زمان قابل توجه براي مصرف و نياز به مكان امن، تحت تأثير اطلاعات غلط و تبليغات مواد كراك قرار گرفته و به مصرف آن گرايش پيدا مي‌كنند.

مصرف كنندگان كراك در ابتدا با مقادير بسيار كم شروع مي‌كنند و پس از مدتي نقطه تحمل آنان بالا رفته و دوز مصرفي شان به شدت افزايش مي يابد.

كراك كرم رنگ و شبيه گل، كمرنگ است كه آن را معمولا بر روي سوزن يا سنجاق گذاشته و با حرارت دادن، با لوله مي‌كشند و هنگام استعمال بويي از آن استشمام نمي‌شود. در حقيقت كراك همان هرويين با درجه خلوص بالا است.

در اوايل، مصرف‌كنندگان نمي‌دانستند كه اين ماده هرويين است زيرا از گذشته براي مصرف‌كنندگان ترياك، هرويين يك خط قرمز تلقي مي‌شد كه به راحتي سراغ آن نمي‌ رفتند.

اما آمدن ماده‌اي با نام جديد كراك كه علايم خماري ترياك را برطرف مي‌كرد، باعث شد كه عده‌اي ندانسته پا به وادي هرويين بگذارند.

اين عده كه حاضر نبودند به هرويين آلوده شوند، ندانسته به مصرف موادي روي آوردند كه بدتر از هرويين و همان هرويين خالص است.

عضو مركز ملي مطالعات اعتياد دانشگاه علوم پزشكي تهران در اين خصوص گفت: كراك داراي چند خاصيت است كه آن را به خطرناكترين ماده مخدر تبديل كرده است.

دكتر ‘عليرضا نوروزي’ در گفت و گو با خبرنگار اجتماعي ايرنا افزود: يكي از اين ويژگي ها، بالا بودن ماده موثره نسبت به هرويين است كه باعث شده است كراك توانايي بسيار بالايي براي ايجاد وابستگي در افراد داشته باشد ضمن اينكه افرادي كه اين مواد را مصرف مي كنند ممكن است به سمت مصرف تزريقي كشيده شوند كه خطرات بسياري را به دنبال خواهد داشت.

وي يكي از مهمترين خطرات مصرف تزريقي كراك را بيش مصرفي عنوان كرد و گفت: بيش مصرفي باعث مسموميت شديد خواهد شد و حتي ممكن است به مرگ فرد منجر شود.

عضو مركز ملي مطالعات اعتياد دانشگاه علوم پزشكي تهران گفت: مصرف تزريقي كراك، ابتلا به بيماري هاي رواني مانند افسردگي را افزايش مي دهد و باعث افت شديد كاركرد فرد شده و مشكلات شغلي و خانوادگي متعددي را براي وي ايجاد خواهد كرد.

دكتر نوروزي افزود: تزريق مشترك همچنين خطر ابتلا به بيماري هاي عفوني كه از طريق خون منتقل مي شود مانند ايدز و هپاتيت را افزايش مي دهد و فرد معتاد به كراك پس از حدود دو سال مصرف به ناتواني كامل مي رسد.

وي آسيب شديد مغزي و ابتلا به بيماري هاي روانپزشكي را از جمله عوارض مصرف كراك عنوان كرد و گفت: خطر مرگ و مير در بين مصرف كنندگان كراك نسبت به ساير معتادان بسيار بيشتر است.

نوروزي اعتياد به كراك را قابل درمان دانست و افزود: شيوه درمان اين نوع اعتياد، به صورت تركيبي از روش هاي دارو درماني و روان درماني طولاني مدت است.

وي ادامه داد: مشكلات و آسيب هاي مغزي ناشي از مصرف اين مواد نيز در صورت ادامه درمان به صورت طولاني مدت، تا حدود زيادي قابل درمان است.

پزشك متخصص داخلي و فعال در درمان اعتياد نيز گفت: دردهاي عضلاني و شكمي، دل پيچه، عطسه، آبريزش بيني، ريزش اشك، خميازه، سيخ شدن موها، افت فشار خون و پايين افتادن ضربان قلب از علايم و عوارض محروميت از كراك است.

دكتر ‘بيات رحيمي مقدم’ افزود: ‘متادون و بوپر نورفين’ براي درمان كراك تجويز مي‌شود و اين داروها كمك مي‌كند كه علايم محروميت از مصرف به حداقل كاهش يابد و وسوسه و تمايل به ماده مخدر تا حدود زيادي كنترل شود.

وي، نگراني و بيقراري شديد براي تهيه دوباره كراك، سر درد وافسردگي شديد، از بين رفتن انرژي بدني و بي اشتهايي و داشتن حس نفرت نسبت به خود را از علايم فرد معتاد به كراك ذكر كرد.

مديركل درمان و حمايت هاي اجتماعي ستاد مبارزه با مواد مخدر نيز گفت: كراك يك ماده مخدر سنگين در رده هرويين و از مشتقات ترياك است كه به علت وابستگي شديد جسمي و رواني كه در فرد ايجاد مي كند، درمان آن نيازمند به كار گرفتن درمانگران آموزش ديده و صرف زمان كافي و همچنين جلب انگيزه بيماران براي مشاركت در درمان است.

‘محمدباقر صابري زفرقندي’ در گفت و گو با خبرنگار اجتماعي ايرنا افزود: عوارض كراك شبيه هرويين است و ضمن اختلال در سيستم قلب و عروق، اعصاب و روان، سيستم گوارشي و ادراري، باعث كاهش بهداشت فردي و عوارض ناشي از آن مي شود و با كاهش عملكرد شغلي، خانوادگي و اجتماعي، فرد را مستعد آسيب هاي ديگر مي كند.

وي درباره شمار مصرف كنندگان كراك در كشور گفت: پژوهشي براي تعيين ميزان شيوع و تركيب جمعيتي مصرف كنندگان مواد از سوي مراجع ذيربط در حال انجام است كه بزودي اطلاعات به روز شده آن اعلام مي شود.
صابري زفرقندي اظهار داشت: مرگ و مير معتادان به كراك بيشتر به علت بيش مصرف مواد و بيماري هاي همراه از جمله بيماري هاي ناشي از رفتارهاي پرخطر است و علاوه بر اين، الگوهاي مصرف پرخطر مانند مصرف تزريقي نيز در افزايش مرگ و مير نقش دارد.

به باور كارشناسان، الگوي مصرف مواد مخدر در حال دگرگوني و چرخشي عجيب به سمت مواد مخدر جديد شامل كراك و شيشه است كه در اين ميان كراك جايگاه نخست را به خود اختصاص داده است بنابراين آگاهي خانواده ها بايد در اين خصوص بيش از پيش افزايش يابد.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان