احمد خرم، دبیر شواری انقلاب فرهنگی در دهه شصت:

امام (ره) مخالف هرگونه جداسازی جنسیتی در دانشگاه ها بود

0
144

{{ایلنا:}} دبیر شواری انقلاب فرهنگی در دهه شصت با بیان اینکه وقتی تصمیم وزیر علوم مبنی بر جداسازی جنسیتی دانشگاه ها را شنیدم متأثر شدم گفت: نمی دانم این تصمیم در شواری انقلاب فرهنگی مطرح و مصوب شده است یا نه؟

احمد خرم در گفت و گو با خبرنگار ایلنا گفت: اگر تصمیم به تفکیک جنسیتی مراحل را طی نکرده باشد، ایراد بر وزیر علوم است که از اعتقادات دینی به شکل ابزار و از حساسیت های فرهنگی و ارزش ها بهره می جویند و واپس گرایی را حاکم می کنند.

خرم خاطرنشان کرد: اما اگر این تصمیم در شورای انقلاب فرهنگی مطرح شده ،باید پرسید چرا شورای انقلاب فرهنگی که در جریان برخورد امام(ره) در سال 62 با جداسازی جنسیتی بودند در مقابل این رفتارها عکس العمل نشان ندادند؟ چرا آنها که از ابتدا و در زمان امام هم عضو شورای انقلاب فرهنگی بودند سکوت کردند؟

این فعال سیاسی با اشاره به مخالفت برخی از مسئولین در باره تفکیک جنسیتی، گفت: البته بعضی از نمایندگان مجلس و رئیس کمیسیون آموزش عالی مخالفت خود را با این طرح اعلام کردند.

خرم یا یادآوری نظر امام درباره طرح جداسازی کلاسها به لحاظ جنسیتی گفت: من آن زمان در سال های 61 و 62 و بخشی از سال 63 را در مشاغل ستاد اجرایی و دبیر شواری انقلاب فرهنگی بودم با جناب آقای دکتر رحیمی که سالهای طولانی معاون وزیر علوم و رئیس سازمان سنجش بودند کار می کردم.

وی افزود: در سال 62 جناب آقای دکتر رحیمی به من گفتند حاج احمد آقای خمینی تماس گرفته اند که امروز در دانشگاه تهران کلاس ها را جدا سازی جنسیتی کردند و فرمودند سریع پارتیشن ها و پرده ها را جمع کنید. تا آخر شب کار تمام شود.

خرم افزود: در موقعیتی حاج احمد آقای خمینی را دیدم و حضوری از ایشان داستان را جویا شدم. حاج احمد آقا گفت عصر همان روز که من با ستاد انقلاب فرهنگی تماس گرفتم ، همسر من (خانم فاطمه طباطبایی) از دانشگاه آمد و با خوشحالی به امام گفت امروز یک نماد و حرکت در راستای اسلامی کردن دانشگاه تحقق پیدا کرد.

وی گفت: امام با حساسیت پرسیدند چه اقدامی شد. همسر من توضیح دادند که امروز وسط کلاس ها پرده کشیدند و بعضی را هم پارتیشن چوبی زدند و دختر و پسر را جدا کردند. جداسازی جنسیتی بحمدالله انجام شد.

خرم افزود: در همان زمان امام به حاج احمد آقای خمینی فرمان می دهند الان پرده ها و موانعی که برای جداسازی دختران و پسران دانشجو زده اند جمع کنند، اینها قصد دارند چهره اسلام را خراب کنند با این کار ضربه به اسلام می زنند. حاج احمد آقای خمینی گفت امام خواب نرفته بودند تا من رفتم گزارش دادم با شنیدن گزارش آن شب خواب راحتی رفتند.

خرم تصریح کرد: جداسازی جنسیتی در دانشگاه ها که به ظاهر اسلامی و نماد اسلامی کردن فضای دانشگاه است حکایت عجیب و غریبی است که باید برای دلسوزان نظام و اسلام تأمل برانگیز و عبرت آموز باشد.

وزیر راه دولت اصلاحات تاکید کرد : نقطه نظر امام در مورد جداسازی جنسیتی 6-5 سال پیش تر از نقطه نظرات امام در مورد موسیقی و بازی زن در سریال های تلویزیونی و…. بود. اما انگار دارند مسیر را بالعکس می روند و به عقب بر می گردند. آنهم نه عقبگرد به 5 سال و 10 سال قبل و یا عقبگرد به 28 سال قبل که برچیدن بساط جداسازی دختر و پسر اتفاق افتاد بلکه واپسگرایی به 50 سال قبل.

خرم گفت: برخی علما در آن زمان (قبل از 15 خرداد سال 42) به ورود زنان به عرصه انتخابات معترض و این حضور را حرام می دانستند اما وقتی با واقعیت های جامعه و حکومت مداری روبرو شدند فتوایشان و نظرات سیاسی، فرهنگی ، اجتماعی، اقتصادی یشان تغییر کرد و بعضاً 180 درجه مخالف نظرات قبل خود را با شجاعت بیان کردند و در درون نظام و جامعه فتوا و دیدگاه های جدید را جا انداختند.

وی با تاکید بر اینکه امام(ره) نگران مخدوش شدن چهره اسلام بودند، گفت: با این اعمال چهره اسلام را خشن و بی ملاحظه نسبت به بازتاب های بین المللی نشان خواهیم داد چرا پوستین وارونه به اسلام و دین می پوشانید؟

خرم گفت: با اجرای این گونه رفتارها زمانی نخواهد گذشت که باید منتظر اعلام حرام بودن شرکت زنان در انتخابات و احیاناً منتظر جداسازی خیابان ها، پیاده رو ها، پاساژها، مغازه ها باشیم. پیاده روی زنان، پیاده روی مردان، پاساژ زنان، پاساژ مردان. میوه فروشی زنان، میوه فروشی مردان!

وی تاکید کرد: امروز اقدام جداسازی جنسیتی را باید به عنوان کودتای فرهنگی توسط مخالفین افکار و اندیشه های مترقی اسلام دانست. برای این جریان منحرف و واپس گرایانه آثار و تبعات داخلی این اقدام که همان گسترش دین گریزی و دین ستیزی در نسل جوان جامعه است مهم است و نه آثار و تبعات بین المللی آن که بهانه به دست مسلمان و غیر مسلمان در کشورهای دیگر بیفتد و چهره جمهوری اسلامی و چهره شیعه، چهره خشن و بی منطق دیده شود.

خرم با اشاره به این نکته که در مسائل دینی و شرعی اگر اجبار و الزام از دری وارد شود از در دیگر ایمان و وجدان دینی بیرون خواهد رفت ،گفت: باید از طریق کار فرهنگی در بیداری و آگاهی بخشی جامعه و بویژه آگاهی بخشی به وجدان دینی نسل جوان به اهداف دست یابند. دانشگاه و دانشگاهیان از دوران قبل انقلاب و همچنین پس از پیروزی انقلاب همواره پیشتاز مسائل و بخش های فرهنگی و ارزش های اخلاقی بوده و هستند.

وی یاد آور شد: جداسازی جنسیتی با اهداف بهبود روابط دختر و پسر و کنترل اخلاقی دختران و پسران دانشجو و ایجاد محدودیت در روابط آنها را باید با مطالعه و پژوهش بدست آورد.

خرم افزود: اینکه خداوند می فرماید لا اکراه فی الدین قد تبین الرشد و من الغی ناظر بر چیست؟ ناظر بر اعتقادات دین است؟ ناظر بر تکالیف و وظایف عملی است؟ ناظر بر روابط اخلاقی و انسانی است؟ بنظر می رسد ناظر برتمامی این مقولات است.

این فعال سیاسی تصریح کرد: چرا باید اقداماتی صورت بگیرد که در مورد نتیجه آن ابهام وجود دارد باید نتیجه مثبت یا منفی یعنی این اقدام کارشناسی شود و با مطالعه دقیق اعلام شود این گونه رفتار باعث جذب جوانان و دانشگاهیان و دانشجویان به دین یا باعث گسترش دین گریزی و دین ستیزی می شود.

وی درپایان با یاد اوری کلام گوهر بار پیامبر اکرم (ص) که فرمودند : ملاک و الامرخاتمه ، ملاک هر کاری یا ملاک درست و غلط بودن هر امری و کاری به نتیجه و یا نتایج آن است ،گفت: اگر نتیجه بالعکس شد که خواهد شد، و بدون مطالعه و بررسی کارشناسی اقدام نادرستی را انجام دادید یکبار دیگر تیر در تاریکی زده اید.

وی ادامه داد: با تعطیلی کار کارشناسی در دولت نهم و دهم و اتخاذ تصمیمات فردی و سلیقه ای، اقدام جداسازی جنسیتی هم مثل سایر امور نباید عجیب و غریب به نظر برسد، در دوران جدید این قبیل تصمیمات عادی است، خداوند به ملت ایران و اسلام رحم کند.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.