مروری جامع بر پیشینه طرح تفکیک جنسیتی و بازنشسته کردن اساتید

«هدف» محمود احمدی‌نژاد چیست؟

0
88

فرارو- روز 14 تیرماه سایت رسمی دولت اقدام به انعکاس نامۀ دو بندیِ رئیس جمهور خطاب به «مرضیه وحید دستجردی» و «کامران دانشجو» نمود، که در آن آمده است:
– «شنیده شده است که اساتید بی رویه بازنشسته می شوند. ضروری است تا بررسی و تصویب آئین نامه بازنشستگی اعضاء هیئت علمی در شورای عالی انقلاب فرهنگی از هر نوع بازنشسته نمودن اعضاء خودداری شود.»

– «شنیده شده است که در برخی دانشگاه ها، رشته ها و کلاس های تک جنسیتی بدون لحاظ تبعات اعمال می گردد. ضروری است فوری از این اقدامات سطحی و غیر عالمانه جلوگیری شود.»

این دستور احمدی نژاد که در مغایرت کامل با رویه عملی و علنی دولتهای نهم و دهم طی 6 سال اخیر داشت باعث حیرت و واکنش چهره های مختلف از جناح ها و جریانهای گوناگون شد.

{{«علی مطهری»: کج دار و مریز رفتار نکنید}}

به گزارش فرارو، جدی ترین واکنش به دستور اخیر رئیس جمهور نامه سرگشاده علی مطهری نماینده مجلس هشتم و از چهزه های منتقد دولت بود که در نامه خود نوشت:

«این که عدم اختلاط دختر و پسر در دانشگاه ها و غیر دانشگاه ها بر اختلاط اولویت دارد و تا آنجا که عسر و حرجی در کار نباشد باید محیطهای علمی ما محیط های جداگانه باشد مورد اتفاق فقهای عظام است، همچنان که حوزه های علمیه ما محیطهای مختلط نیستند.»

وی می افزاید: «اگر تاسیس دانشگاهها هم از همان ابتدا به دست ما بود و به تقلید از غرب نبود دانشگاه ها نیز به صورت دانشگاههای دخترانه و پسرانه تاسیس می شدند. اکنون که این راه کج را از سال 1313 تا به امروز پیموده ایم بهترین راه ، تاسیس دانشگاههای دخترانه است.»

مطهری با دفاع از طرح تفکیک جنسیتی می نویسد: «باید در حد امکان از اختلاط جلوگیری کنیم و تلاشهایی که وزیر محترم علوم و همکارانشان انجام می دهند در مسیراسلامی کردن دانشگاه ها از نظر ظاهر و محتواست، گرچه اینجانب به برخی از آنها گفتم سرانجام آقایان مشائی و احمدی نژاد تحمل نخواهند کرد و این طرح را نیز مانند قانون عفاف و حجاب معلق خواهند نمود و امروز این پیش بینی به حقیقت پیوست.»

مطهری با ابراز تاسف از اظهارات رئیس جمهور می نویسد: «این که حکم اسلام یعنی اولویت عدم اختلاط دختر و پسر را علی رغم نظرات چند مرجع تقلید، امری سطحی و غیر عالمانه نامیده اید بسیار مایه تاسف است و دلیل دیگری بر لیبرال بودن این دولت در حوزه فرهنگ است.»

مطهری در پایان با ارائه یک راه حل می نویسد: «من شنیده‏ام در پاکستان معمول بوده است- نمى‏دانم الآن هم معمول هست یا نه- که در کلاسهاى دانشگاه بخش پسران و دختران به وسیله پرده‏اى از یکدیگر جدا باشد و فقط استادى که پشت تریبون قرار مى‏گیرد مشرف بر هر دو باشد. آیا بدین طریق درس خواندن چه اشکالى دارد؟»

{{«علی عباسپور»: چرا حالا به فکر بازنشستگی اساتید افتاده اید؟}}

در پی انتشار نامه احمدی نژاد درباره مخالفت با تفکیک جنسیتی و بازنشستگی اساتید، علی عباسپور تهرانی رییس کمیسیون آموزش مجلس در گفتگو با خبرآنلاین اظهار کرد: «تعجب می‌کنم رییس‌جمهور بعد از سال‌ها به فکر بازنشستگی استادان افتاده است.»

عباسپور که چنین اقداماتی را شعاری می‌داند با اشاره به اینکه دانشگاه‌ها با کمبود هیات علمی روبه‌رو است، گفت: «ما در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی این موضوع را عنوان کردیم. مثلا در دانشگاه صنعتی شریف طرحی ارائه شده بود که بر مبنای آن تمام اساتید برجسته بازنشسته می‌شدند. واقعا این کار غیر‌منطقی و غیر‌قانونی است.»

به گفته این نماینده مجلس «از زمان وزارت آقای زاهدی شاهد بازنشستگی اساتید برجسته دانشگاه‌ها بودیم و حتی تذکر هم دادیم. ایشان بخشنامه‌ای درباره این موضوع تهیه کردند که مورد تایید ما هم بود، اما حتی به آن هم عمل نکردند. ما در دانشگاه علامه طباطبایی اساتید برجسته و خوبی داشتیم که متاسفانه خانه‌نشین شدند و الان تعجب می‌کنم که چرا با وجود سال‌ها تذکر و مخالفت مجلس، رییس‌جمهور اکنون به فکر این موضوع افتاده است و تصور می‌کنم این برخورد جدید ایشان شعارگونه است.»

{{«محمد خوش چهره»: اگر احمدی نژاد واقعاً نگران دانشگاه باشد، جای خوشحالی است}}

خوش چهره که خود از استاد بازنشسته دانشگاه تهران است در گفت‌و‌گو با خبرگزاری مهر گفت: «اگر این اقدام رییس‌جمهور مبتنی بر یک نگرانی ناشی از درک صحیح و واقعی از وضعیت دانشگاه باشد جای خوشحالی دارد.»

به باور این منتقد اقتصادی دولت «طرح نگرانی مسوولان از بازنشستگی بی‌رویه اساتید دانشگاه می‌تواند در وهله اول نشان‌دهنده این نکته باشد که مسوولان از طریق این ابراز نگرانی، به هر حال یک درجه‌ای از نگرانی درباره محیط دانشگاه‌ها را از خود نشان دادند. البته مشکل دانشگاه فراتر از موضوعات بازنشستگی اساتید و ایجاد کلاس‌های تک جنسیتی و… است.»

به گفته خوش چهره «اگرچه برخی معتقدند جای خالی اساتید بازنشسته را با جذب‌های سریع و شتاب زده اعضای هیات علمی جدید پر کرده‌اند، اما چینش افراد جدید در جایگاه عضو هیات علمی بیشتر منطق و توجیه سیاسی داشته است.»

وی همچنین با انتقاد از مشکلات موجود در دانشگاه‌ها می افزاید: «متاسفانه برخی می‌خواهند این مشکلات را با برخی روش‌های انحرافی استالینی حل کنند که در برخی سطوح اجرایی با ملاحظات سیاسی و جناحی بر مصالح و منافع ملی چربش دارد. از جمله این ملاحظات سیاسی می‌توان به چینش مدیریت‌ها و برخی کادرهای به ظاهر علمی با انگیزه‌های سیاسی و باندی اشاره کرد که امروزه از برخی از آنها با عنوان جریان انحرافی نام می‌برند.»

{{پیشینه تفکیک جنسیتی در دولت احمدی نژاد}}

دستور توقف تفکیک جنسیتی در حالی صادر می شود که مدتهاست برخی دانشگاه‌ها اقدام به جداسازی کلاس‌ها کرده‌اند و با ابلاغ دستورالعمل شورای انقلاب فرهنگی درباره عفاف و حجاب به دانشگاه‌ها طرح جداسازی کلاس‌های درس در برخی دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه مازندران، بین‌المللی قزوین و علامه طباطبایی کلید خورده است.

نکته قابل ذکر آنکه سال گذشته «کامران دانشجو»، وزیر علوم دولت احمدی نژاد، در جریان همایشی با حضور مدیران و مسئولان دانشگاه‌ها، از آنان خواست تا با توجه به وضعیت دانشگاه و به فراخور امکانات و توانی که در حیطۀ اختیار خود دارند، طرح تفکیک جنسیتی را اجرا نمایند، که در این خصوص، هر دانشگاه‌ برخوردهای خاص خود را در راستای تفکیک اتخاذ و عمل کرد.

وزیر علوم همچنین اخیراً و پس از جدی شدن اجرای طرح تفکیک جنسیتی اعلام کرد: «از اول مهر ماه دانشجویان (دختر و پسر) در کلاس های درس باید در دو ردیف جداگانه بنشینند و مسئول اجرای این آئین نامه بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، روسای دانشگاه ها و مدارس عالی هستند. در حال حاضر هم برخی از روسا می خواهند این کار را انجام دهند، که حق دارند.»

او با ادعای اینکه اسلامی شدن دانشگاه ها دو رکن دارد، گفت: «رکن اول محتوای دروس است که اصل آن با علوم انسانی است و بحث بعدی ظواهر و نمادها است و در این زمینه همزمان با محتوا باید به بحث ظواهر و نمادها ورود پیدا کنیم.»

وزیر علوم در ادامه سخنانش گفت: «کلاس های عمومی که می تواند جدا برگزار شود، چرا اینگونه نباشد، همچنین می توان برخی کلاس ها را جدا کرد. چه اشکالی دارد که این کار انجام گیرد.»

وی تاکید کرد که رهبری نیز بر اسلامی کردن دانشگاه ها تاکید دارند.

طی روزهای گذشته «جلیل دارا»، مدیر کل اداره امور فرهنگی وزارت علوم درباره تفکیک جنسیتی در دانشگاه ها و اجرای آن از سال تحصیلی جدید گفته بود: «سیاست وزارت علوم نیز این است که تا جای امکان، دانشجویان دختر و پسر از هم تفکیک شوند. دانشگاه‌هایی که این امکان را دارند به تاکید وزیرعلوم ملزم به اجرای این طرح هستند.»

چندی پیش نیز مشاور عالی وزیر علوم دولت محمود احمدی نژاد طی مصاحبه ای ادعا کرده بود «دانشگاه‌های تک جنسیتی از رشد علمی بیشتری برخودارند و دانشجویان دختر و پسر آرامش روانی بیشتری دارند.»

بر اساس گزارش ها اجرای عملی طرح تفکیک نیز مدتهاست که در دانشگاهها آغاز شده است. بعضی از دانشگاهها برای آغاز، درب ها و مبادی ورود و خروج دختران و پسران را به طور کل جدا کردند، حال آنکه سرویس ها و فروشگاهها و سلف سرویس ها از سالها قبل جدا بود و طی دو سال اخیر نیز، کلاس‌های عمومی و بعضا کلاس‌های غیر عمومی، در برخی دانشگاهها دچار تفکیک جنسیتی شدند.

{{دولت می خواهد مراجع را در مقابل نظام قرار دهد!؟}}

سایت الف متعلق به «احمد توکلی»، نماینده اصولگرای تهران و رئیس مرکز پژوهش های مجلس در یادداشتی نوشته رهبر جمهوری اسلامی با طرح تفکیک جنسیتی دانشگاه ها مخالف است.

به نوشته این سایت، نزدیکان احمدی نژاد «با اینکه می‌دانند که نظام مخالف این طرح است و دفتر مقام معظم رهبری نیز اعلام کرده که نظر ایشان موافق با طرح نبوده است و باید متوقف بشود، تلاش می‌کنند مراجع را مقابل این قضیه قرار ‌دهند.»

الف نوشته برخی از مسئولان دولتی در صددند تا با اجرای این طرح «دانشگاه را به آشوب بکشند.»

{{پیشینه «بازنشستگی بی رویه»}}

علیرغم اینکه احمدی نژاد در نامه خود آورده است «شنیده شده» اساتید دانشگاه به صورت بی رویه بازنشسته شده اند، اما نگاهی به تحولات دانشگاه طی چند سال اخیر گویای یک طرح سیستماتیک برای تغییر هیئت علمی دانشگاههای دولتی است.

پس از انتخابات ریاست جمهوری و آغاز به کار دولت دهم تعداد زیادی از اساتید دانشگاه‌ علامه از کار برکنار شدند، که اولین موج بازنشستگی و برکناری در دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه‌طباطبایی به راه افتاد.

در اواخر سال ٨٨ و در جریان حوادث بعد از انتخابات، جمع وسیعی از استادان، از جمله «حمیدرضا برادران شرکا» معاون رئیس جمهور سابق، «محمد ستاری‌فر» رئیس سازمان منحل شده مدیریت و برنامه ریزی، «علی صادق تهرانی»، «بهروز هادی زنوز»، «محمود ختایی»، «صادق بختیاری»، «رضا عاصی»، «جهرمی» و …، از اعضای هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه بازنشسته شدند.

این امر با اعتراض شدید اساتید مذکور همراه شد و کار به مجلس نیز کشیده شد. اما هیچ اتفاقی نیافتد و با کنار گذاشتن این اساتید «گروه توسعه» دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه نیز منحل شد.

در کنار این اقدام برخی از اساتید گروه فلسفه این دانشگاه، هم ‌چون دکتر «یثربی» و دکتر «مرتضی مردی‌ها» نیز به دلایل مختلف کنار گذاشته شدند.

اواسط سال ٨٩، «عبدالرضا سیف»، مدیرکل دفتر ریاست دانشگاه تهران، از بازنشستگی سی عضو هیئت علمی این دانشگاه خبر داد، که به نوعی آغازگر موج سوم بازنشستگی‌ها در دولت های نهم و دهم بود.

این مقام انتصابی، اساتید تسویه شده را از دانشکده‌های مختلفی چون ادبیات و علوم انسانی، حقوق و علوم سیاسی، علوم پایه، هنرهای زیبا، فنی و کشاورزی ذکر کرده بود، که همان زمان اساتیدی هم‌چون «محمد مجتهد شبستری»، «آزمایش» و… بازنشسته شدند، اساتیدی که بسیاری از آن‌ها زیر ۶۵ سال سن داشتند و به پایان دوره خدمت خود نرسیده بودند.

اما موج تصفیه ها که تحت عنوان بازنشستگی در حال انجام بود، در دانشگاههایی چون تربیت مدرس، شیراز، مشهد، اصفهان و … نیز، موجب خروج جمع وسیعی از استادان و اعضای هیئت علمی، از دایره کار شد.

این موج پیش از آن با خبر بازنشستگی «حسین بشیریه»، پدر جامعه شناسی سیاسی ایران و «میرجلال الدین کزازی» فضای آکادمیک ایران را تحت تأثیر قرار داده و پیش از آنها نیز «رضا رئیس طوسی»، استاد اقتصاد سیاسی و نفت و «احمد ساعی»، استاد مسائل جهان سوم مشمول حکم بازنشستگی شده بودند.

پیش از آن، «ایرج گلدوزیان»، «ناصر کاتوزیان» و «عرفانی»، استادان حقوق جزا، مدنی و تجارت، «گرجی» استاد حقوق اسلامی، «هادی سمتی» استاد علوم سیاسی، تجلیل استاد دانشکده ادبیات، «سیدحسین صفایی»، استاد دانشکده حقوق و تعدادی دیگر از اعضای هیئت علمی دانشکده ادبیات آن دانشگاه از جمله «کریم مجتهدی»، «محمدرضا شفیعی کدکنی»، «محسن جهانگیری» و «غلامحسین ابراهیمی دینانی»، مشمول حکم بازنشستگی شده بودند.

همچنین «محمد آشوری»، استاد آیین دادرسی کیفری، «جمشید ممتاز»، استاد حقوق بین الملل، «عزت الله ‏عراقی»، استاد حقوق کار و «نجادعلی الماسی»، استاد حقوق بین الملل خصوصی نیز اساتیدی بودند که حکم «انتظار خدمت» دریافت نمودند.

در ادامه حذف اساتید منتقد دولت، «سید حسین سیف‌زاده» استاد روابط بین الملل دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران نیز، ۱۶ اسفند ماه ٨٩، با ابلاغ مستقیم حکم بازنشستگی اجباری به طور قطعی از دانشگاه تهران اخراج گردید.

در ادامه این موج بازنشستگی، «محمد حسین مقیمی»، معاون اداری و مالی دانشگاه تهران از بازنشستگی حدود۴۰ نفر عضو هیأت علمی دانشگاه از ابتدای سال ٨٩ خبر داده و خاطرنشان کرده بود: «تمامی این افراد مطابق ضوابط و مقررات مربوطه بازنشسته شده‌اند و هیچ گونه اقدام غیرقانونی در این زمینه صورت نگرفته است.»

{{وزیر علوم: هر کس در راهپیمایی 9 دی نبوده صلاحیت تدریس ندارد}}

وزیر علوم دولت دهم که پس از دستور احمدی نژاد فتیله تفکیک جنسیتی را پایین کشیده، چندی پیش به صراحت اعلام کرده بود: «من مأموریت دارم دانشگاه اسلامی تحویل دهم و ملاک من نیز راهپیمائی نهم دی ۸۸ است و اساتیدی که در این راهپیمائی شرکت نکرده اند، صلاحیت تدریس در دانشگاه نظام اسلامی را ندارد.»

«صدرالدین شریعتی»، رئیس دانشگاه علامه نیز در پاسخ به پرسشی پیرامون بازنشستگی زودهنگام و ممنوعیت تدریس ۱۲ استاد صاحب نام آن دانشگاه مدعی شده بود: «برخی استادان عملکرد سیاسی داشته و قصد اختلال در امتحانات را داشته‌اند و تمام اعضای این گروه در یک جریان خاص سیاسی حرکت می کردند و به دنبال اختلال در امتحانات بودند.»

{{بازنشستگی اساتیدی که احمدی‌نژاد از آن خبر نداشت!}}

رویه احمدی نژاد طی سالهای اخیر در برابر موج گسترده بازنشسته کردن اساتید همواره از موضع بی خبری، انکار و تکذیب بوده است. در حالی که ایشان در نامه اخیرشان خواهان متوقف شدن «هر نوع بازنشستگی اساتید» شده بود.

احمدی نژاد نخستین بار در ۲۰ آذر ۱۳۸۵ در مقام پاسخ‌گویی در مورد بازنشسته شدن استادان برآمد و در جمع دانشجویان دانشگاه امیرکبیر گفت: «برای اینکه نظر بنده را بدانید، نظر احمدی نژاد این است که استادی دانشگاه هیچ گاه بازنشستگی نخواهد داشت. قانونی که قبل از این دولت بوده است، تعداد بازنشستگان سال ۱۳۸۳ و ۱۳۸۲ و ۱۳۸۱ چندین برابر سال ۱۳۸۴ است که این دولت در خدمت شماست.» رئیس دولت نهم با این اظهارات بازنشستگی اجباری اساتید را در حد شایعه دانست.

احمدی نژاد ۱۸ مرداد ۸۷ هم با جمعی از خبرنگاران دیدار کرد و در مورد بازنشستگی اساتید گفت: «از آقای دعایی (مدیرمسئول روزنامه اطلاعات) تشکر می کنم که از فرصت استفاده کردند و درباره استادان عزیزی که احیانا بازنشسته شده‌اند اطلاع رسانی کردند. من اعلام کردم استاد بازنشستگی ندارد. ما قانون و مصوبات هیات امنا داریم. به رغم آنها باز تصمیم گرفتیم ۶۵ سال را ۷۰ سال بکنیم. باز هم در جلسه قبل شورای انقلاب فرهنگی از همکاران دبیرخانه خواستم که اصلاحیه‌ای درست بکنند که این موانع قانونی هم از برابر این موضوع برداشته بشود و ان شاءالله نتیجه آن به زودی اعلام خواهد شد.»

اما این در حالی است که احمدی نژاد پیش از این همواره این مسئله را تکذیب می کرد، در نامه روز گذشته خود به وزرای علوم و بهداشت به آنها دستور داد «هر نوع» بازنشسته نمودن اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه ها تا «بررسی و تصویب آئین نامه بازنشستگی اعضاء هیات علمی در شورای عالی انقلاب فرهنگی» را متوقف کنند.

احمدی نژاد در این نامه بر اساس «شنیده» هایش نوشته که «اساتید بی رویه بازنشسته می شوند.» و در پایان این نامه از کامران دانشجو و مرضیه وحید دستجردی خواسته تا در هر دو مورد جلوگیری از تفکیک جنسیتی در دانشگاه ها و بازنشسته کردن اساتید، نتیجه را به رئیس دولت اعلام کنند.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.