معصومه دهقان؛ قربانی فشار بر وکلا و زنان

میترا شجاعی
0
107

دویچه وله: معصومه دهقان همسر عبدالفتاح سلطانی از روز سه‌شنبه ۱۴ تیرماه در بازداشت به سر می‌برد. وی پس از دریافت یک احضاریه کتبی به دادسرای اوین مراجعه کرده، اما به خانه بازنگشته است.

آقای سلطانی وکیل و حقوقدان درباره بازداشت همسرش می‌گوید: «متاسفانه هیچ علتی توسط شعبه‌ی دو بازپرسی مستقر در زندان اوین به ما اعلام نشده است. در احضاریه‌ای که برای همسرم فرستادند، نوشته شده بود “برای ادای پاره‌ای توضیحات” و این نمی‌تواند اتهام تلقی شود. متاسفانه از دیروز صبح که به زندان اوین مراجعه کرده‌ایم تا این لحظه خبری از ایشان نداریم، تلفن هم نکرده‌اند».

معصومه دهقان، به گفته‌ی همسرش، هیچگونه فعالیت سیاسی نداشته و تنها در رابطه با کمک به خانواده‌های مستمند و کارهایی که امور خیریه تلقی می‌شوند، فعال است.

خانم دهقان در سال ۲۰۰۹ که آقای فتاحی برنده “جایزه حقوق بشر” شهر نورنبرگ آلمان شد، به جای همسر، که در آن زمان ممنوع‌الخروج بود، به آلمان آمد و این جایزه را به نیابت از همسرش دریافت کرد.

خانم دهقان هنگام دریافت جایزه در سخنان کوتاهی اظهار امیدواری کرد که “دیکتاتورها پیام شهر نورنبرگ را بشنوند” و در پایان سخنانش نیز گفت: «امیدوارم در آینده‌ای نزدیک همه‌ی کسانی که از این جریانها اطلاع پیدا کرده‌اند به این جمله بپیوندند: همراه شو عزیز، کاین درد مشترک، هرگز جدا جدا، درمان نمی‌شود».

این مراسم درحالی برگزار می‌شد که عبدالفتاح سلطانی پس از تحمل دو ماه حبس به تازگی از زندان آزاد شده بود و جنبش اعتراضی مردم ایران در خیابانها همچنان جریان داشت.

دستگیری معصومه دهقان در زمانی صورت می‌گیرد که ۵ فعال زن دیگر نیز به تازگی بازداشت شده‌اند. مریم مجد، مهناز محمدی، منصوره بهکیش، مریم بهرمن و زهرا یزدانی زنانی هستند که قربانی موج جدید فشار بر فعالان زن شده‌اند.

نمونه دیگری از اعمال فشار بر وکلای دادگستری

از سوی دیگر وکلای دادگستری نیز با احکام سنگینی روبرو هستند. در هفته جاری حکم دادگاه محمدعلی دادخواه صادر شد که طی آن این وکیل دادگستری به ۹ سال زندان و ۱۰ سال محرومیت از وکالت و تدریس محکوم شد.

محمد سیف‌زاده اواخر فروردین ماه ناپدید شد و دو هفته بعد وکیلش اعلام کرد که وی در زندان ارومیه زندانی است.

نسرین ستوده نیز وکیل دیگری است که در حال گذراندن محکومیت ۱۱ ساله خود است.

عبدالفتاح سلطانی می‌گوید دستگیری همسرش می‌تواند برای اعمال فشار بر وی در راستای فشارهای اخیر بر وکلا باشد. او می‌گوید: «با توجه به این که در یکی دو ماه اخیر فشار روی وکلایی که پرونده‌های سیاسی را می‌پذیرند زیاد شده، برای مثال محکومیت آقای دادخواه به ۹ سال حبس و همچنین دستگیری آقای سیف‌زاده و امثال این‌ها، نشان می‌دهد که این احتمال وجود دارد که بخواهند به وکلایی که پرونده‌های سیاسی را می‌پذیرند، اعمال فشار کنند».

وکالت معصومه دهقان را همسرش عبدالفتاح سلطانی به همراه دو وکیل دیگر بر عهده دارند. آقای سلطانی می‌گوید روز شنبه هفته آینده (۱۸ تیرماه) برای پیگیری پرونده همسرش به دادسرا مراجعه خواهد کرد.

تحریریه: علی امینی

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.