پیش نویس اصلاحیه قانون کار: کم شدن مرخصی کارگران، بی اهمیتی به تشکلات کارگری و…

0
79

{{کلمه:}} یک عضو هیات مدیره کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران می گوید “پیش نویسی از وزارت کار به ما رسیده است که اسم آن را گذاشته‌اند اصلاحیه قانون ‌کار، اما ما هرچه نگاه کردیم جز تنگ شدن عرصه بر کارگران چیزی ندیدیم. در اصلاحیه ای که وزارت کار نوشته است، ٢٨ بند از مفاد قانونی تغییر را داده‌ و به عبارت بهتر، تمامی مزایای کارگران در این ٢٨ مورد قطع شده است.”

به گزارش ایلنا، علی اکبر عیوضی، همچنین گفت: در پیش نویس اصلاحیه قانون کار، مرخصی کارگران کم شده و به بیست روز کاهش پیدا کرده است، تشکلات کارگری در اخراج کارگران هیچ کاره شده اند، مرخصی ت برای فوت اقوام درجه یک کارگر حذف شده و افزایش چهل درصدی مزد کارگران در نوبت کاری و شیفت کاری حذف شده است.

این فعال کارگری – سندیکایی افزود “قانون کار موجود، که در سال ۶٩ به تصویب مجمع تشخیص مصلحت نظام رسید، دست کارفرما را برای قرارداد موقت باز گذاشت. قرارداد های موقت کار، که تا آن سال، بسیار محدود بود و درصد اندکی از کارگران را شامل می شد، به سرعت گسترش یافت. هم اکنون حدود نود درصد نیروی کار، مشمول قرارداد موقت هستند و امنیت شغلی ندارند.”

عیوضی خاطرنشان کرد “چند سال پیش، تغییر دیگری در قانون کار داده شد و کارگاه های زیر ده نفر، از شمول قانون کار، خارج شدند. بدین ترتیب، بخش وسیعی از نیروی کار، از هرگونه پوشش بیمه ای و حداقل دستمزد، محروم شدند .تغییرات جدید مورد نظر وزارت کار نیز، در صورت تصویب شدن، محدودیت ها و محرومیت های جدیدی به کارگران تحمیل خواهد کرد.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.