ابتلای ده‌ها دختر دانش آموز غزنی به یک بیماری ناشناخته

0
72

{{بی بی سی:}} مسئولان آموزش و پرورش و منابع بهداشتی در غزنی از ابتلای بیش از ۵۰ دانش آموز دختر به یک بیماری ناشناخته خبر داده اند.

محمد نبی، مدیر آموزش و پرورش در ولسوالی (شهرستان) مالستان غزنی روز سه شنبه، ۱۴ سرطان/تیر به بی بی سی گفت که این دانش آموزان در مدرسه دخترانه “میر آدینه” به این بیماری مبتلا شده اند.
به گفته او، این دانش آموزان وارد کلاسهای درس شده بودند که ناگهان حال آنها به هم خورد و کلاسهای دهم، یازدهم و دوازدهم این مدرسه به کلی تعطیل شدند.

مدیر معارف (آموزش و پرورش) مالستان افزود که احتمال آن وجود دارد که آمار دانش آموزان مبتلا به این بیماری افزایش یابد.

او گفت که هنوز دلیل ابتلای این دانش آموزان به این بیماری مشخص نشده است.

دکتر خادم علی، پزشک درمانگاهی که این دانش آموزان برای درمان به آنجا منتقل شدند به بی بی سی گفت: “این دختران سر درد شدید و احساس ضعف دارند و سفت شدن دستها و گردن هم در آنها دیده می شود. به نظر می رسد که این دختران دچار اختلال سیستم عصبی نیز شده اند.”

به گفته او، هنوز بیماری این دختران تشخیص نشده است.

عبدالقدوس رسولی معاون اداره آموزش و پرورش غزنی به بی بی سی گفت گروهی از پزشکان از بیمارستان شهر غزنی برای کمک به دانش آموزان و بررسی بیماری آنها به مالستان اعزام شده است.

ابتلای دختران دانش آموز به چنین بیماری در ولایت های مختلف افغانستان در سالهای اخیر در موارد زیادی گزارش شده است.

آخرین مورد از ابتلای دانش آموزان دختر به صورت گروهی به این نوع بیماری پیش از این در ولسوالی پنجاب ولایت بامیان، در مرکز افغانستان گزارش شده بود.

در گذشته دختران دانش آموز در شماری از مناطق افغانستان و از جمله قندوز، کابل، پروان و کاپیسا به صورت گروهی و همزمان به این گونه بیماری مبتلا شده بودند.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.