مهریه، دلیلی برای زندان رفتن نیست

0
67

{{خبرآنلاین:}} افزایش زندانیان مهریه، که محصول موج طلاق در جامعه است، مورد تایید قوه قضاییه نیست

یک عضو کمیسیون حقوقی مجلس می گوید رئیس قوه قضائیه معتقد است نباید به خاطر مهریه و بدهی مالی، کسی به زندان برود. به گفته محمد تقی رهبر، اعضای کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، در دیداری که به تازگی با صادق آملی لاریجانی، رئیس قوه قضائیه داشته اند، وی به این نکته اشاره کرد که از نظر قوه قضاییه قوانین مربوط به مجازات مهریه و بدهی‌های مالی باید تغییر کنند تا این تعداد از افراد بی‌دلیل به زندان‌ها راه پیدا نکنند.

نماینده اصفهان همچنین می گوید با وجود تذکر به قاضیها، هنوز افراد به دلایل کوچک به زندان محکوم می شوند. رهبر توضیح داد: “آیت الله لاریجانی حتی گفت که به قاضیان تذکر داده که افراد را به دلایل کوچک به زندان محکوم نکنند ولی متاسفانه قضات توجهی به این تذکرات ندارند و هر روز شاهد افزایش تعداد زندانیان کشور هستیم.”

پیش از این نیز، افزایش چند برابری زندانیان نسبت به ظرفیت زندانها، بارها مورد تذکر مسئولان قضایی و مجلس قرار گرفته بود. حتی یکی از نمایندگان مجلس در صحن علنی اعلام کرد به دلیل نبودن جا در زندانها، زندانیان روی راه پله می خوابند، اکنون عضو کمیسیون حقوقی مجلس می گوید، رئیس قوه قضاییه به وجود اشکالات جدی در قوانین مربوط به جرایم مالی اذعان دارد.

محمد تقی رهبر در گفتگو با میراث آریا همچنین شرایط فرهنگی زندان‌های کشور را مغایر با موازین اسلامی دانسته و می گوید: “هم اکنون فردی که برای بار اول به زندان محکوم می‌شود به دلیل هم‌نشینی با افراد ناباب و مجرمین حرفه‌ای از اخلاق و رفتار آن‌ها تخلفاتی را می‌آموزد که با قوانین اسلامی مغایرت دارد.”

گفتنی است در قوانین فعلی، در صورت عدم پرداخت مهریه توسط زوج، وی به زندان معرفی می شود تا بتواند عدم توانایی مالی خود (اعسار) را برای قاضی ثابت کند. گفته می شود ثبت نزدیک به 130 هزار طلاق در سال، باعث افزایش درخواستهای دریافت مهریه از سوی زنان و افزایش زندانی شدن مردانی شده که باور کرده بودند “مهریه را کی داده و کی گرفته”؟

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.