«تفکیک جنسیتی، توطئه جریان انحرافی است»

0
78

کامران دانشجو، وزیر علوم که اظهارات اخیرش در مورد تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌ها انعکاس وسیعی داشته امروز نیز در دیدار با رئیسان دانشگاه‌های کشور بخشی از سخنان خود را به این مسئله اختصاص داد. او می‌گوید «شفاف‌تر از همیشه اعلام می‌کنم که هیچ برنامه مدونی درباره تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌ها و وزارت علوم وجود ندارد.»

{{«تفکیک جنسیتی برنامه ما نیست قانون است»}}

شبیه این سخنان روز گذشته نیز ابراز شده بود. شماری از تحلیلگران این اظهارات و سخنان مشابه معاونان این وزارت‌خانه را به معنای منتفی شدن تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌ها تفسیر کرده‌اند. اما کامران دانشجو بلافاصله اضافه می‌کند ما «قانون را که می‌گوید دانشجویان زن و مرد لازم است در کلاس‌های درس در دو ردیف جداگانه بنشینند را اجرا می‌کنیم.»

دانشجو گفت، وزارت علوم از خودش برنامه مدونی برای تفکیک جنسیتی ندارد و ما «اسلامی شدن دانشگاه‌ها را بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و آیین نامه حدود شئونات اسلامی دنبال می‌کنیم.» منظور وزیر علوم مصوبه‌ای زیر عنوان “طرح توسعه فرهنگ عفاف و حجاب” است که “مبارزه با بدحجابی” و “تفکیک جنسیتی در امکان عمومی” بر اساس آن اجرا می‌شود. کامران دانشجو می‌گوید «حرکت به سمت اسلامی‌تر شدن دانشگاه‌ها رکن اصلی سیاست‌های وزارت علوم است.» او تاکید می‌کند ما با جوسازی هم از این حرکت غقب‌نشینی نمی‌کنیم.

{{«حرف مخالفان و دشمنان نظام»}}

وزیر علوم می‌گوید «واژه تفکیک جنسیتی نه از ما است و نه در وزارت علوم مدون شده است.» از چند روز پیش مقام‌های ارشد وزارت علوم که پیش از آن بارها از عبارت “تفکیک جنسیتی” استفاده کرده‌اند برنامه‌های خود را اجرای طرح عفاف و حجاب معرفی کنند. غلامرضا خواجه‌سروی، معاون فرهنگی وزارت علوم که از مبلغان اصلی تفکیک جنسیتی شناخته می‌شد مدعی شد «اصطلاح تفکیک جنسیتی حرف مخالفان و دشمنان نظام است.»

با این همه مقامات وزارت علوم معتقدند این طرح هر نامی که داشته باشد، در صورت امکان باید به اجرا درآید. کامران دانشجو می‌گوید «جدا کردن دختران و پسران در کلاس‌های عمومی و در کلاس‌هایی که تعداد دختران و پسران به حدی است که بتوان جدایشان کرد چه اشکالی دارد. آنها که ناراحتند آیا می‌میرند؟»
{{
نگرانی از ایجاد آشوب در دانشگاه‌ها}}

تاکنون محدودیت امکانات موسسه‌های آموزشی و نگرانی از نارضایتی دانشجویان دو عامل اصلی به اجرا درنیامدن کامل این طرح تلقی شده است. از سال گذشته که دور تازه‌ی بحث در مورد اجرای “طرح عفاف و حجاب” بالا گرفت تعدادی از دانشگاه‌ها اقدام‌هایی نظیر تفکیک درهای ورودی دختران و پسران را آزموده‌اند و تعدادی دیگر وعده‌ی تفکیک کلاس‌ها از اول مهرماه ۱۳۹۰ را داده‌اند.

اکنون موضوع تفکیک جنسیتی در مراکز آموزشی، به دعواهای اخیر میان حامیان رهبر جمهور اسلامی، علی خامنه‌ای و نزدیکان محمود احمدی‌نژاد نیز نسبت داده می‌شود. در مقاله‌ی مفصلی که در سایت خبری الف که به احمد توکلی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس تعلق دارد ادعا شده یکی از اهداف این طرح ایجاد آشوب در دانشگاه‌هاست.

{{سو‎ء استفاده سیاسی از طرح}}

در گزارشی زیر عنوان «پشت پرده‏‌ی طرح تفکیک جنسیّتی در دانشگاه‏‏ها» که روز ۱۴ تیر در سایت الف منتشر شد، آمده است: «اجرای طرح تفکیک جنسیّتی در دانشگاه‌ها از یک سو بهانه‌ی جنگ روانی مخالفان نظام را فراهم نموده و از سوی دیگر باعث نگرانی‌هایی برای دلسوزان فرهنگی و اجتماعی شده است.»

نویسنده معتقد است عده‌ای قصد “سوءاستفاده سیاسی” از این طرح را دارند. او می‌نویسد نکته‌ی قابل تأمل در مورد طرح تفکیک جنسیّتی دانشگاه‌ها این است که به گونه‌ای وانمود می‌شود که گویا طرح خواست و مطالبه‌ی رهبر جمهوری اسلامی است. بنابر این گزارش “مسئولی که مامور اجرای این طرح شده از همان ابتدا” آن را به خامنه‌ای منتسب می‌کرده است.

{{تفکیک جنسیتی و اهداف خاص “جریان انحرافی”}}

در گزارش یاد شده آمده است: «باید تأکید کرد که در فضا و شرایط گفته شده اجرای این طرح توسط جریان انحرافی اهداف سیاسی خاصی را دنبال می‌کند.»
“جریان انحرافی” عنوانی است که حامیان خامنه‌ای به احمدی‌نژاد و نزدیکانش داده‌اند. به اعتقاد نویسنده یکی از این اهداف این جریان «به آشوب کشاندن دانشگاه‌هاست؛ زیرا فضای متشنج همه جا و مخصوصاً در دانشگاه‌ها به نفع جریان انحراف است و اهدافی که دنبال می‌کنند در این فضا به نتیجه می‌رسد.»

به گزارش سایت الف یکی دیگر از اهداف تیم احمدی‌نژاد این است که با شکست این طرح و اجرایی نشدن آن به وجهه‌ی خامنه‌ای لطمه بخورد. نویسنده به همین دلیل بارها ادعا می‌کند که رهبر جمهوری اسلامی اصلا با اجرای این طرح موافق نیست و این مخالفت با استعلام‌های فراوانی که اخیراَ از دفتر او شده بارها اعلام شده است.
{{
طرح منصوبان خامنه‌ای}}

برخی ناظران معتقدند در جنگ قدرت امکان سوء استفاده طرفین از برخی مسائل منتفی نیست؛ اما شواهد فراوانی نشان می‌دهد رهبر جمهوری اسلامی اگر امروز با اجرایی شدن این طرح مخالفت کند بیشتر کاری به مصلحت کرده است. تصویب “طرح توسعه فرهنگ عفاف و حجاب” در شورای عالی انقلاب فرهنگی به سال ۱۳۸۲ بازمی‌گردد. تمام اعضای حقیقی شورای عالی انقلاب فرهنگی منصوب رهبر جمهوری اسلامی هستند. افزون بر این اگر خامنه‌ای با این طرح مخالف بود هفت سال فرصت ابراز آن را داشت. محمد خاتمی از ابلاغ این طرح خودداری کرده بود و اجرایی شدن آن در دوران رئیس جمهور مورد حمایت خامنه‌ای محمود احمدی‌نژاد آغاز شد.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.