لوموند دیپلماتیک: اين کارگران که دستمزدشان درصدي از بهاي مدت زمان اتصال است فيليپيني، رومانيايي، اوکرايني، روس، آمريکايي، کلمبيايي يا فرانسوي اند. در متن دکوري که کليشه هاي ديداري «مکانهاي لذتجويي» يا اتاقهاي تن فروشي را بازتوليد مي‌کند، اينان مدت زماني را مي فروشند که در آن از روي تختخواب، يا حتي گاهي از روي يک صندلي راحتي، به نمايش تن، گفتگو و صحنه سازي مي پردازند. سايت لايو جاسمين مدعي است ٣١٣١٥ دختر جوان و ٨٩٢١ مرد جوان را با خود دارد. يک سيستم عضويت هست که از طريق آن سکوهايي –پلاتفرمها –به صاحبان چنين سايتهايي يک فهرست جهاني از مدلها ارائه مي‌دهند. به سبب وجود اختلاف ساعت اين فهرستها امکان آن را فراهم مي‌کنند که همواره يک گروه تجديد شونده چند صد نفره روي خط در دسترس باشند. در عوض اين عرضه پيوسته نو به نو، سکو سهم بزرگي از منافع را براي خود بر مي‌دارد که ٣٠% آن را به حساب ادمين(مسئول) سايت مي گذارد.

برخلاف سايتها يا تالارهاي گفتگويي – فورومها – که مقصودشان ديداري فيزيکي است که ممکن است به رابطه جنسي بينجامد چنين فضاهايي کاملاً مجازي اند. بسياريشان در شرايط استفاده ذکر مي‌کنند که هر کس در صدد برآيد با «مدلها» تماس بگيرد بيرون خواهد شد.

از سايتها چنين بر مي‌آيد که يک اتصال ده دقيقه‌اي همزمان با چهار مشتري فقط ٥ تا ١٠ يورو درآمد دارد. از آنجايي که براي جلب مشتري ثابت معمولا چندين ساعت بايد وقت گذاشت، در بهترين حالت در ازاي روزي حدود ده ساعت وقت جلوي دوربين از اين کار چيزي معادل حداقل دستمزد ماهانه در مي‌آيد، و در حالت بدتر تنها چند ده يورو. آزمايشگاههاي اين نوع نوين ارتباط با کار، بنگاههاي اقتصادي اي که آن را تبليغ مي‌کنند، اغلب پايگاهشان در بهشتهاي مالياتي است، جاهايي چون آنتيل هلند، کستا ريکا، لوکزامبورگ، جبل الطارق؛ يا در ايالات متحده، در ايالاتي مانند دلاور(Delaware) يا اريگان(Oregan) که حقوق تجارت در آن‌ها بسيار آسان گير است.

از نظر دستمزد، در فرانسه و بيشتر کشورهاي غربي دستمزد کساني که در پورنو و استريپ تيز کار مي‌کنند مانند بازيگراني که در استخدام جايي نيستند قرارداد به قرارداد تعيين مي شود. پرسنل بنگاههاي ميني تل(١) سکسي يا سرويسهاي تلفني پيامگير «مهمان نواز» هم در استخدام شرکتهاي تلماتيک(٢) هستند. نظام حقوقي و اداري فرانسه تن فروشان را تنها از نظر مالياتي و بنا بر اصل تعلق ماليات به منافع غير تجاري به رسميت مي شناسد. بنابراين ظهور اين کارگران آزاد جديد طيف موقعيتهاي کساني را در حوزه سکس کار مي‌کنند گسترده‌تر از پيش مي کند.

آگهي هاي استخدام روي وب همانند پيشنهادهاي کلاسيک کار در منزل تنها سخن از «آخر ماه پول بيشتري داشتن»، بدون «هيچ تعهد زماني دقيق» مي گويند؛ از «پول در آوردن» از راه مجري شدن و از «پرداخت دستمزد براي کار آماتوري». پلاتفرمها که پيوسته جوياي اعضاي تازه هستند دستمزدهاي تضميني پيشنهاد مي‌کنند (که بسته به کشور فرد بازديدکننده تفاوت مي کنند) از دقيقه اي چند سنت تا يک يورو براي «شوهاي خصوصي» که در عمل ممکن است همزمان چند تماشاگر داشته باشند که نفري يک يورو مي پردازند. تسويه حساب اين درآمدها ماهانه و با انتقال پول به حساب بانکي «اجرا کننده» يا حتي با سيستم پي پل (Paypal) که مي‌توان در استفاده از آن نسبتاً ناشناس ماند انجام مي شود. اين اقتصاد مجازي نه قرارداد لازم دارد نه بلوکه کردن سرمايه مالي يا غير منقول و نه هيچ گونه سرمايه‌گذاري مگر اجاره کردن سرور و خريد پهناي باندي که امکان فرستادن صدا و ويدئو را بدهد. مالکان و سهامداران اين کلاف سر در گم همچنان ناپيدايند. چنين اقتصادي که محصول تکنولوژي، مجازيت، بازاريابي، پورسانت گرفتن، جابجايي پول، بهشتهاي مالياتي و فقر است انگار خود اوج اقتصاد رايانه ايست. درآمد حاصل از « توليد محتوي» کمتر از درآمد ساماندهي و تبليغ آن است. منافعي که ميزبانان وب از اين کار مي‌برند کاملاً غير شفاف اند. باقي کار هم بر عهده تشديد فقر و رقابت است. و اين چنين است که يک پرولتارياي جهاني نوين پديد مي‌آيد: تأمين کنندگان محتواي فن آوريهاي اطلاع رساني، که هيچ يک از قوانين کار به رسميت نمي‌شناسدشان و انگار هيچ قانوني درباره حق اشخاص بر تصوير خود يا مالکيت معنوي نمي‌تواند آنان را در حيطه خود قرار دهد. طبق معمول در اين مورد هم صنعت سکس طلايه دار است. اين صنعت، که بنا به پژوهشهاي گوناگون امروزه ١٢% از سايتها و در حدود ٢٥% از جستجوهاي اينترنتي مربوط به آن اند کمک بزرگي به توسعه پرداختهاي کوچک آنلاين، فشرده کردن ويدئوها و تکنيکهاي وب کرده است. صنعت سکس مبتکر يک الگوي بازاريابي است که اصل حاکم بر آن ايجاد «سايتهاي ويترين» است که به رايگان در دسترس هستند، اما به خدماتي راهنما مي شوند که بايد در ازايشان پول پرداخت. همين صنعت همچنين مبتکر و تکميل‌کننده تمام فنون همخوان کردن لينکها، انتقال ترافيک از سايتي به سايت ديگر و ثابت کردن مشتريان است. در فرانسه نيمي از مردان و يک پنجم زنان به گفته خودشان مرتبا پورنوگرافي تماشا مي کنند(٣). اگر چه ميزان رجوع به تن فروشان نزد مردان نسبتاً ثابت مانده – در سال ٢٠٠٦ سه و سه دهم درصد از مردان، در مقايسه با سه و يک دهم درصد در سال ١٩٩٢ – مصرف سکس روي اينترنت گسترشي عظيم يافته است.

به گفته آلوين کوپر(Alvin Cooper) ، روانشناس و مدير مرکز ازدواج و جنسيت سان خوزه(San Jose Marital and Sexuality Centre) در سانتا کلاراي کاليفرنيا «سکس روي اينترنت بيشتر کار مردهاست. راهي است براي رفع استرس و خيال پردازي برانگيزاننده درباره برخي اعمال در عين وفادار ماندن»(٤). همانند اعتيادهاي ديگري چون قمار، داروها و الکل. به نظر او «اين رفتار مي‌تواند احساساتي چون خشم، سرخوردگي، ملال، فشار، نگراني، تنهايي يا اندوه را خنثي کند و به زياده روي در صرف انرژي رواني در يک زندگي مجازي آسوده رو بروي کامپيوتر بينجامد ». عادتي که عواقبي هم دارد، چرا که اين پژوهشگر بر اين باور است که اين عادت مي‌تواند «درکي را که انسان از ديگران دارد تغيير دهد، نوعي سلب تعهد در قبال زندگي واقعي ايجاد نمايد، درک فرد از واقعيت را تغيير دهد و گاهي به انزواي اجتماعي بينجامد». اين صنعت به هيچ وجه در دست چند غول متمرکز نشده است. در آن رقابت دائمي هست. سايتهاي رايگاني که تنها به بازپخش بخشهايي از فيلمهاي کپي شده يا «آماتور» مي پردازند هدفي جز اين ندارند که وبگرد را به سمت خدمات فروشي بکشانند. نشانه سلامت اقتصادي عالي اين بخش هم اين است که در سال ٢٠٠٦ دامنه اينترنتي sex.com به بهاي ١٤ ميليون دلار مبادله شد. و صنعت سکس به تازگي از شرکت اينترنتي براي نامها و شماره هاي واگذار شده (آيکان)(٥) که سازمان تنظيم کننده دامنه هاي اينترنتي است يک دامنه سطح بالاي ( Extension, or Top-level domain)تخصصي به نام xxx کسب کرده است. در همان روز ايجاد اين دامنه سطح بالا، درخواست پيش رزرو بيش از دويست هزار نام دامنه در آن داده شد.

براي درک بهتر کارکرد و کاربردهاي اين اقتصاد، پنج پژوهشگر در حين پژوهشي نقش آفريننده هاي سايتهاي پورنو را بر عهده گرفته اند. آنان رازهاي پشت پرده را افشا مي کنند، از جنگهاي بازرگاني بر سر فنون سرقت پايگاههاي داده‌هاي رقبا گرفته تا تقلبهاي کليکي که با برگرداندن مسير وبگردهاي از همه جا بي‌خبر روي بنرهاي تبليغاتي بيشترين منفعت را ايجاد مي کنند(٦).

در حالي که عرضه چت سکسي با تعداد نامحدودي «مدل» روي اينترنت در حال گسترش است مي‌توان مشاهده کرد که رابطه اقتصادي و رئيس و مرئوسي هم در حال جهش است. هيچ کارگرداني اين بازيگران را هدايت نمي کند. بر خلاف رويه رايج در بخشهاي خدمات تلماتيک يا پيپ شو(Peep show) ها هيچ دوره آموزشي پيشنهاد نمي‌شود، مگر متن ديالوگهايي که بايد با مشتريها داشت. « اجرا کننده» بايد خود خواهشها، رمزها و خيالپردازيهاي وبگردها را جذب ذهنش کرده باشد. و او بايد بر مبناي يک فهرست مبهم از خصوصيات مورد علاقه که مشتري را به سمت او راهنما شده است در سکانسها نقش ايفا کند و رفتارهايي در پيش بگيرد که مشتري را راضي کنند. دستمزد کار هم پورسانتي است.

سکس در اينترنت اغلب در بحثهاي پارلماني مطرح مي‌شود، اما تنها از ديدگاه حمايت از کودکان و سرکوب پورنوگرافي کودکان و قوادي. هيچ سخني از سکس سايبري و اين کارگران «خود کار آفرين» درخدمت « تفريحات بزرگسالان» که کار گل يک صنعت بسيار پرسود بر دوششان است نيست. بگذريم از اوضاع زندگي اي که آنان را وادار مي‌کند تصميم بگيرند «اجرا کننده» بشوند.

١- ميني تل نام دستگاهي بود با يک صفحه تلويزيون و يک صفحه‌کليد (کي بورد) که از طريق خط تلفن به خدمات ويدئو تکس وزارت پست و مخابرات فرانسه وصل مي‌شد و در دهه ١٩٨٠ و ١٩٩٠، پيش از دسترسي عموم به اينترنت مورد استفاده گسترده مردم بود. استفاده هاي رايج از آن شامل انواع خريدهاي آنلاين، رزرو بليت قطار، جستجوي شماره تلفن در راهنماي تلفن، داشتن يک ميل باکس و غيره بود. اين وسيله براي مبادله خدمات جنسي هم مورد استفاده قرار مي گرفت.

٢- تلماتيک ادغام مخابرات و انفورماتيک در برخي فن آوريهاست. تکنولوژي کنترل از راه دور و فرستادن و دريافت پيام به وسايل نقليه و هم چنين ميني تل از جمله کاربردهاي تلماتيک هستند.

٣- نگاه کنيد به: Nathalie Bajot et Michel Bozon (sous la dir. de), Enquête sur la sexualité en France. Pratiques, genre et santé, La Découverte, Paris, 2008

٤- نگاه کنيد به: Alvin Cooper, Sex and the Internet: A Guidebook for Clinicians, Brunner-Routledge, New York, 2002

٥- Internet Corporation for Assigned Names and Numbers: ICANN

٦- نگاه کنيد به Gilbert Wondracek, Thorsten Holz, Christian Platzer, Engin Kirda et Christophe Kruegel, « Is the Internet for porn? An insight into the online adult industry », séminaire WEIS, université Harvard, 7-8 juin 2010

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان