موفقیت یک داور زن ترک‌تبار در فوتبال آلمان

0
281

{{دویچه وله:}}صنم توراچ یکی از داوران زن ترک‌تبار در پهنه‌ی فوتبال آلمان است که در حال حاضر افزون بر لیگ دوم فوتبال زنان آلمان، در لیگ مردان شهر برلین نیز سوت می‌زند. دلیری، تمرکز و اعتماد به‌نفس، از ویژگی‌هایی است که او را به داوری موفق تبدیل کرده است.
{{
همه چیز آسان به دست نیامد}}

برای صنم که اکنون ۲۳ سال سن دارد، از آغاز همه چیز به آسانی به دست نیامد. زمانی که او در نوجوانی به فوتبال علاقمند شد، این ورزش هنوز کاملا در اختیار مردان بود. پدر صنم با روی آوردن او به فوتبال مخالف بود، چون معتقد بود این ورزش پا‌های دختران را کج و زشت می‌کند.

ولی زمانی که صنم دوازده ساله بود، پدرش ممنوعیت بازی فوتبال را برای او لغو کرد. این آغازی امیدبخش برای صنم بود و او با استعدادی که در فوتبال داشت، حتا تا پله‌ی بازی در تیم جوانان برلین پیش آمد.

پس از آن دوره‌ی ناخوشایندی برای صنم آغاز شد. او مدت‌ها ناچار بود به عنوان بازیکن ذخیره روی نیمکت بنشیند. روزی یکی از داوران آلمانی که در تمرینات صنم شرکت کرده بود، تشخیص داد که او برای کار داوری ساخته شده است. صنم قدرت تصمیم‌گیری، آمادگی بدنی و عینیت بالایی داشت و می‌توانست این توانایی‌ها را با خونسردی و قاطعیت درهم آمیزد.

صنم به گفته‌ی خود، نخست از پیشنهاد این داور آلمانی یکه خورده و مدتی تامل کرده بود. ولی سرانجام به دعوت او پاسخ مثبت داده و در کلاس داوری شرکت کرده بود. او برای نخستین بار در دسامبر سال ۲۰۰۵ در یک بازی جوانان داوری مسابقه را برعهده گرفت.

{{عشق روزافزون به داوری}}

عشق به داوری در صنم روزافزون بود. او در این میان جزو کادر داوران اتحادیه‌ی فوتبال برلین است و بطور منظم در دوره‌های مختلف آموزش داوری شرکت می‌کند، تا توانایی‌های خود را در این زمینه افزایش دهد.
بودو براند شول، مدیر هیئت داوران معتقد است که صنم توراچ قابلیت‌های زیادی دارد و می‌تواند به یکی از داوران طراز اول آلمان تبدیل شود. ولی خود صنم فروتن است و درباره‌ی برنامه‌های آینده‌ی خود با بلندپروازی سخن نمی‌گوید.

صنم از تجربیاتی سخن می‌گوید که بر روی شخصیت او نیز تاثیر گذاشته است. او معتقد است که داوران زن در برابر همان مشکلاتی قرار می‌گیرند که داوران مرد با آن‌ها روبرو هستند: «در هر بازی، بازیکنان نخست تلاش می‌کنند داور را آزمایش کنند. به همین دلیل باید از همان آغاز بازی مرزها را روشن کرد و تصمیمات مناقشه‌برانگیز را با اعتماد به‌نفس و اقتدار در برابر بازیکنان به کرسی نشاند».

صنم به سرعت آموخته است که خجولی و کم‌رویی در داوری کارساز نیست. ولی داور خوب کسی است که تاب و توان انتقاد را هم داشته باشد. داور خوب و مقتدر، احترام بازیکنان را نیز برمی‌انگیزد. صنم در پهنه‌ی کار خود به آنچنان اعتباری رسیده که دیگر بازیکنی جرئت نمی‌کند به او بگوید: «به جای داوری برو آشپزی کن!»، جمله‌ای که در آغاز کارش گاهی شنیده بود.

فعالیت در گستره‌ی اجتماعی

صنم در گستره‌ی اجتماعی نیز فعال و مورد احترام است. او از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۹مسئولیت افتخاری پروژه‌ی همپیوندی برای دختران فوتبالیست در یکی از مدارس منطقه‌ی ودینگ برلین را برعهده دارد، منطقه‌ای که درصد خارجیان آن بسیار بالاست.

صنم افزون بر آن هر هفته به ۳۰ دختر از خانواده‌ی مهاجران آموزش فوتبال می‌داد. صنم خیال دارد امسال پروژه‌ی تازه‌ای در رابطه با فوتبال دختران خانواده‌های مهاجر را مدیریت کند. او می‌داند که برای بسیاری از دختران نوجوان، نقش یک الگو را دارد.

فعالیت‌های اجتماعی صنم از چشم مسئولان اتحادیه‌ی فوتبال آلمان پنهان نماند و او به عنوان یکی از مسئولان پروژه‌ی همپیوندی این اتحادیه برگزیده شد. بازیکنان نامدار تیم ملی آلمان چون سردار تاسکی و کاکاو که تبار خارجی دارند، در این پروژه همکار صنم هستند.

تئو تسوانتسیگر، رئیس فدراسیون فوتبال آلمان اخیرا گفت: «صنم توراچ نمونه‌ی بارزی است که نشان می‌دهد فوتبال چه قدرتی برای همپیوندی دارد».

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.