ایسنا: کميسيون ملي حمايت از حقوق کودکان هند در گزارشي اعلام کرد که به دليل افزايش تقاضاي زوج‌هاي هندي در داشتن فرزند پسر، نوزادان دختر در صورت به دنيا آمدن در سن يک سالگي يا پيش از آن در بيمارستان‌هاي اين کشور تغيير جنسيت داده مي‌شوند.

به گزارش سرويس«اجتماعي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در گزارش اين کميسيون آمده است که جراحان در شهر «ايندوره» هندوستان کودکان دختر را با تزريق هورمون پسرانه با تغيير جنسيت مواجه مي‌کنند که اين موضوع مي تواند در سن 14 سالگي براي کودک ايجاد مشکلات رواني، روحي و شخصيتي به وجود آورد.

«ميليند جوشي» يکي از پزشکاني است که در بيمارستاني در شهر«ايندوره» اقدام به تغيير جنسيت نوزادان مي‌کند.

وي در اين باره به روزنامه هندوستان تايمز خاطرنشان کرد: خانواده‌هاي ثروتمند حاضرند براي تغيير جنسيت نوزاد دختر خود حتي تا مبلغ يک ميليون پوند هم بپردارند، علاوه براين، با توجه به اينکه تشخيص جنسيت جنين در هند يک امر غير‌قانوني است و امکان اين مساله وجود دارد که در صورت وجود جنين دختر زوج‌ها آن را سقط کنند اين مراکز مي‌توانند پس تولد نوزاد دختر جنسيت او را با تزريق هورمون‌هاي مردانه تغيير دهند.

اين پزشک در ادامه يادآور شد: اين تزريق بين سنين يک تا پنح سالگي صورت مي‌گيرد و نوعي جراحي پلاستيک جنسيتي ناميده ميشود. متاسفانه جامعه هند از گذشته تاکنون بر جنسيت فرزندان اهميت مي‌داده و اين موضوع باعث شده تا داشتن فرزند پسر و موضوع ارث و ميراث نقش پررنگتري را نسبت به عواطف و شخصيت انساني ايفا کند.

وي افزود:علاوه براين، جهيزيه براي دختران در اين کشور يک امر ضروري است و هرچقدر سنگين‌تر و پرتر باشد نشان از شخصيت بالاي يک خانواده دارد. در حاليکه پسران نبايد براي تشکيل زندگي مشترک جهيزيه با خود به همراه داشته باشند. در اکثر موارد هم زوج‌هايي از بمبئي و دهلي به اين بيمارستان‌ها و مراکز تغيير جنسيتي در شهر«ايندوره» مي‌آيند و از پزشکان درخواست مي‌کنند تا جنسيت دخترانشان را تغيير دهند، به طوري که در پي اجراي اين فرآيند متاسفانه نرخ جمعيتي پسران نسبت به دختران در برخي از شهرها و ايالات هند به ويژه در «پنجاب» بسيار افزايش يافته و شمار زنان نسبت به مردان هفت به 10 نفر است.

به گزارش ايسنا،«تسليما نسرين» يکي از محققان حقوق زنان در اين باره عنوان کرد: پيش از اين شاهد سقط جنين دختران بوديم. حال آنکه شاهد تولد دختران، زجر دادن آنان توسط پزشکان پول دوست و تبديل آنان به پسران هستيم. اين پزشکان بايد به جرم جراحي پلاستيک جنسيتي و سقط جنين به حبس ابد محکوم شوند.

گزارشات نشان داده است که هفت پزشک در شهر«ايندوره» تاکنون بين200 تا300 نوزاد دختر را به پسر تغيير جنسيت داده‌اند که تنها يکي از آنان بالاي 14 سال داشته است، درحاليکه تغيير جنسيت در کودکان زير 14 سال يک عمل غير‌قانوني است و مي‌تواند خطر مرگ را براي کودک به همراه داشته باشد.

اين محقق حقوق زنان در هند در ادامه افزود: هنگامي که از پزشکان در مورد اعمال جراحي براي تغيير جنسيت سوال مي‌شود تنها به گفتن اين نکته اکتفا مي‌کنند که تنها کودکاني با مشکلات جنسيتي زير تيغ جراحان مي‌روند. هنگامي که پسر يا دختري به سني مي‌رسد که مي‌تواند از قوه تشخيص برخوردار باشد، اين اعمال جراحي مي‌تواند باعث درگيري ذهني وي شود.

بعنوان مثال يکي از والديني که فرزندشان در سن زير دو سالگي تحت عمل جراحي تغيير جنسيت و تزريق هورمون مردانه قرار گرفته بود، در اين باره گفت: تصور مي‌کنم که فرزندم در سن بزرگسالي با مشکل درگيري ذهني در مورد جنسيت خود مواجه نمي‌شود و مي‌تواند همچون مردي بزرگ به زندگي خود ادامه دهد.

به گزارش ايسنا، يکي از مشاوران پزشکي در بيمارستان شهر«ايندوره» نيز در اينباره گفت: در هند کودک تا سن 14 سالگي تحت نظارت والدين خود است و نظر والدين در انجام کارها شرط اصلي تلقي مي شود. اين موضوع مي‌تواند حق و حقوق کودکان را به شدت تحت تاثير قرار دهد. اين اعمال جراحي باعث مي‌شود تا يک کودک در دراز مدت دچار بيماري‌هاي روحي و رواني شود؛ چرا که در ضمير ناخودآگاه وي اين مساله همواره وجود دارد که جنسيت وي چيز ديگري بوده و به شخص ديگري تبديل شده است.

علاوه براين، تزريق هورمون‌ها در سنين پايين مي‌تواند بر سلامت کودک هم اثر مخرب برجاي بگذارد. با اين حال، والدين به دليل تصورات و اعتقادات غلطي که در جامعه هند رواج دارد ترجيح مي‌دهند زندگي فرزند خود را به مخاطره بيندازند تا اينکه فرزند دختر داشته باشند.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان