{{ایلنا:}} آفتاب سوختگي، برنزه شدن، پيري زودرس پوست، التهاب قرنيه ناشي از نور، شايع‌ترين اثرات حاد و سرطان پوست، آب مرواريد و تضعيف دستگاه ايمني بدن مهم‌ترين اثرات مزمن پرتوهاي فرابنفش خورشيد (UV) است.
به گزارش ایلنا به نقل از “و ب د ا” كاظم ندافي رئيس مركز سلامت محيط و كار ضمن اعلام اين خبر گفت: مقادير كم پرتو فرابنفش براي انسان سودمند است و براي توليد ويتامين D‌ ضروري است و همچنين در درمان بعضي بيماري‌ها مانند نرمي‌ استخوان و اگزما مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
وي خاطرنشان كرد: قرار گرفتن طولاني در معرض تابش فرابنفش، اثرات حاد و مزمني را براي سلامت پوست، چشم و سيستم ايمني انسان دارد.
رئيس مركز سلامت محيط و كار با اشاره به اين كه خطرناك بودن اين پديده فقط مربوط به طي چند روز گذشته نبوده است، و رسانه‌ها به تازگي به اين موضوع توجه نشان داده‌اند، گفت: پرتو فرابنفش در 130 تا 140 روز از سال معمولاً در وضعيت خطرناك قرار دارد و هم‌وطنان بايد به پيشگيري از ابتلا به اثرات سوء اين پرتو توجه جدي داشته باشند.
دكتر ندافي بهترين روش پيشگيري از اثرات سوء پرتو فرابنفش خورشيد بر انسان را حفاظت فردي عنوان كرد و گفت: پوشيدن لباس‌هاي آستين بلند، استفاده از كلاه لبه‌دار، استفاده از عينك آفتابي از ساعت 9 تا 15 بعد از ظهر مؤثرترين روش‌هاي پيشگيرانه و حفاظتي در برابر اشعه فرابنفش خورشيد است.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان