فرج الله سلحشور اعتقاد دارد كه سینمای ما ایرانی و اسلامی نیست.

به گزارش پارس توریسم؛ متن كامل گفتگوی برنامه “سهم شما”ی رادیو معارف با سلحشور را درباره وضع عفاف و حجاب در سینمای كشورمان می خوانید:

{{*آقای سلحشور در یك مصاحبه گفته بودید به دخترتان اجازه نمی دهید وارد سینما حتی سینمای ایران شود دلیل چیست؟
}}
– مقام معظم رهبری در دیداری كه با آقای خاتمی و هیأت دولت وقت داشتند روی كلمه سینمای مذهبی ، فیلم مذهبی خیلی تاكید كردند و گفتند :« ما سینمای اسلامی می خواهیم ، فیلمساز اسلامی می خواهیم، چرا از گفتن كلمه اسلام و مذهب اكراه دارید؟ ما در دنیا اسلام را سكه رایج كردیم ولی شما از گفتن كلمه اسلام اكراه دارید.»

این حقیقتی است كه تلاش می شود لفظی با عنوان سینمایی اسلامی نداشته باشیم.

من از همین كلمه ای كه شما به كار بردید استفاده می كنم یعنی« سینمای ایران» حقیقت آن است كه غرب یعنی هالیوود، سینما را خلق و برای آن مبانی تعریف كرد و كمپانی های صهیونیستی هم طبق اهداف الحادی خود كه در تضاد با اسلام است این را در همه دنیا گسترش دادند. سینمای ایران هم جزئی از همین سینماست كه این قواعد را پذیرفته است. در واقع ما در زمینی كه صهیونیست ها و كمپانی های غربی طراحی كردند و با سوت داوران آنها بازی می كنیم . شما اسم این سینما را سینمای ایران می گذارید؟ این مزاح است كه بگوئیم چیزی به نام سینمای ایران داریم. مبانی حاكم بر سینمای غرب اصولی است كه دیگران تعریف كرده اند و هیچ تطابقی هم با مبانی ما ندارد.

{{* پس تغییر دادن این مبانی باید سخت باشد؟}}

– خیر، اتفاقا راحت است. مثالی می زنم. اگر یك كافر بخواهد ماهیت خود را تغییر دهد و از نظر شرع مقدس اعتبار پیدا كند و مسلمان شود باید دو جمله شهادتین را بگوید ما باید برای سینما شهادتین را پیدا كنیم.

اگر با این توضیحات به سینما نگاه كنیم سینمای ما سینمای اسلامی نیست. از این سینما نمی توان توقع داشت اسلام را تبلیغ كند و از حجاب و عفاف و حیا سخن بگوید. باید اول سینما را خودی كنیم سپس توقعات خود را مطالبه كنیم .

{{* آقای سلحشور، شما از تفاوت سینمای غرب با سینمای اسلامی سخن می گویید، مبانی سینمای غرب چیست ؟}}

– اگر استثنائات سینمای هالیود و غرب را كنار بگذاریم (كه یك درصد هم نمی شود) حقیقت آن است كه 99 درصد بقیه چهار ركن دارد . اول: بخش هنری كه شامل قصه زیبا و ساخت زیبا و هنرمندانه است، دوم: دروغ و توهم، سوم: اومانیسم؛ یعنی سینما بر اساس تفكرات انسان است و با خدا و عالم بالا كاری ندارد و چهارم ماتریالیسم یعنی مادی گرایی؛ زیرا هدف خالقِ سینما رسیدن به احیای دنیای است و اثبات اینكه دنیا ساخته ماده است و مخلوق خالق نیست .

هدف چنین سینمایی رسیدن به محبوبیت ، شهرت و مادیات است. برهمین اساس می گویم كه سینمای پس از انقلاب، در دهه 60 از سینمای كنونی به مراتب بهتر است. علت این است كه هر آنچه با اسلام در تضاد باشد روز به روز سقوطش بیشتر خواهد شد.

{{* اشاره كردید كه باید برای سینما شهادتین را پیدا كنیم این شهادتها چیست؟}}

– اجازه بدهید ابتدا مبانی سینمای اسلامی را بگویم. سینمای اسلامی در مورد اول یعنی استفاده از قصه زیبا و گیرا و جذاب با سینامی غرب مشترك است اما در موارد دیگر ، واقع گرایی به جای دروغ گویی مطرح است یعنی حركت كردن به سمت قصه هایی كه ریشه در حقیقت دارد. همچنین سینما باید سازنده مردم باشد، آنها را تغییر دهد، خدا محور و معناگرا باشد.

این اركان شهادتین سینمای ماست. در این صورت می توانیم از سینما توقع داشته باشیم حجاب را رعایت كند و برای ترویج آن فیلم بسازد.

{{* از نظر شما وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی در اجرای اولین بند از وظایف خود در اجرای قانون عفاف و حجاب كه تصریح می كند:« هماهنگی و نظارت بر رسانه های ارتباط جمعی همانند : روزنامه ها، مجلات و محصولات سمعی و بصری، نمایش ها و … برای توجه به فرهنگ عفاف و حجاب و رعایت آن » موفق بوده است؟ البته ما در این مجال به عرصه هنر سینما بیشتر تاكید داریم.}}

– وزارت ارشاد در برابر وضعیت موجود عاجز شده و دستهای خود را به نشانه تسلیم بالا برده است كه این یك فاجعه است. آنان در برابر سینما و تئاتر و ابتذال در آن در یك كلام در برابر تهاجم بیگانه تسلیم شده اند.

{{* علت این تسلیم شدن چیست؟}}

– به همان دلیلی كه حوزه های علمیه تسلیم نشده اند یعنی مذهب. وزارت ارشاد و در واقع فرهنگ و هنر ما منهای مذهب اصلا معنا ندارد. این نهاد را كه فرهنگ و اخلاق و اعتقادات ومسائل تربیتی جامعه را بر عهده دارد باید مذهب شكل می داد. حوزه های علمیه باید رگ و پی این نهاد را شكل می دادند و قوانین آن را تصویب می كردند و ارشاد آن را اجرا می كرد. به دلیل اجرا نشدن چنینی امری شاهد آسیب پذیری نهاد فرهنگ كشور هستیم.

{{* آقای جوان فكر مشاور رئیس جمهوری اعلام كرده اند در دولتهای نهم و دهم فیلمهایی كه از نظر عفاف و حجاب مشكل داشته باشند تولید نشده و اگر هم فیلمی الآن پخش می شود مربوط به دولتهای قبل است. وزیر ارشاد هم این حرف را رد كرده و گفته در دولت آقای احمدی نژاد هم فیلمهایی كه این موازین را رعایت نكرده اند تولید شده است. با توجه به اینكه قانون گسترش عفاف و حجاب مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی با امضای آقای احمدی نژاد به وزارت ارشاد ابلاغ شده از نظر شما نقش نظارتی وزارت ارشاد بر وضع سینما در مقایسه با دولتهای پیش از آقای احمدی نژاد فرق كرده یا خیر؟}}

– به نظر من سینمای ما در دولت آقای احمدی نژاد نه تنها از سینما قبل بهتر نشده بلكه بدتر هم شده
{{
* دلیل شما چیست؟
}}

– آقای احمدی نژاد برای مشكل اقتصادی 200 نفر كارشناس جمع كرد تا در مدت 2 سال برای یك موضوع اقتصادی راه حل ارائه كند اما ایشان با چند كارشناس سینما جلسه گذاشته است؟ از سوی دیگر مشاور آقای احمدی نژاد با برخی بازیگران سینما كه در سینما خوش نام نیستند نشست و برخاست دارد و وقتی كه به وی تذكر داده می شد لجبازی می كند یعنی تذكرات دلسوزانه مردم، مسئولان و حزب الله را نه تنها بها نمی دهد بلكه با لجاجت تشدید می كند. ضمن اینكه اصول و مبانی حاكم بر سینما همان بوده كه الان هست و تغییری نكرده است.

این اصول ومبانی را حوزه های علمیه باید تدوین كنند و وزارت ارشاد بازوی اجرایی حوزه های علمیه باشد.

حجاب هم یكی از دستورات دینی است. اگر سینمای ما از دل مذهب بر نخاسته باشد طبیعتا ما می بینیم یك چیزی به نام پوشش سطحی روی سر هنرپیشه انداخته اند اما آرایش ها سرجای خود هست.

{{*وضع زنان را در سینمای ایران چگونه می بینید؟ چه میزان این وضع با حدود شرعی سازگار است؟}}

-در فیلمهای ما زن موجودی بی حیاست. الان بی حیای وبی پروایی زن در سینما كمترین عیب اوست. چرا؟ چون ذات سینما این طور است. سینما برای رسیدن به آمال دنیوی و استفاده ابزاری از زن ساخته شده است.

{{* یكی از بازیگران زن كه در سریال تلویزیونی در نقش مذهبی و سپس در فیلم سینمایی در نقشی متفاوت و مطابق با وضع سینمای امروز ظاهر شده بود در واكنش به انتفاد برخی مخاطبان از این رویه گفته بود (نقل به مضمون) من بازیگرم و مردم باید این مطلب را بپذیرند . حال سوال این است وقتی دیدگاه یك بازیگر این گونه است این شخص چگونه می تواند پیام مذهبی از جمله عفاف و حجاب را به مخاطب منتقل كند؟}}

– حرف این خواهر حرف درستی است، البته در این سینما. در سینمای موجود كه ما نمی توانیم بگوئیم سینما خود را اصلاح كند، می گوئیم مردم باید خود را اصلاح كنند! این مردمند كه باید نگرش اعتقادی را بگذارند كنار و سینما را همین گونه كه هست قبول كنند!

یك هنرپیشه امروز در فیلمی نقش مثبت بازی می كند، فردا نقش دیگری می گیرد، چون می خواهد زندگی كند، اصلا برای كسب شهرت وارد سینما شده است. از طرفی هر روز هم كه نقش مذهبی وجود ندارد در حالی كه در سینمای مذهبی هیچ گاه زنی چه در نقش مثبت چه در نقش منفی، حریم عفاف و حجاب را نخواهد شكست.

{{* خوب به سایر بندهای وظایف وزارت ارشاد بپردازیم. بند 14 از وظایف وزارت ارشاد تصریح می كند :«تهیه فیلم های سینمایی درباره تاریخچه كشف حجاب در ایران و بررسی علل و عوامل آن » آیا چنین قیلمی ساخته شده؟}}

– نه متأسفانه ندیده ام

{{*خود شما نمی خواهید چنین فیلمی بسازید؟}}

– خیلی دوست دارم. اما با گرفتاری هایی كه الان دارم از جمله سریال حضرت موسی(ع) امكانش نیست.

من معتقدم وقتی به شخصیت های منفی و منفور حجاب می پوشانیم، حجاب را مسخره كرده ایم. همانند این تمسخر درباره كسانی است كه حجاب را قبول ندارند. شما می بینید بازبگری به ظاهر حجاب به سركرده اما در عمل رفتار اخلاق و نگاه و برخوردش كاملا بی حجاب است. این هم مسخره كردن حجاب است ما باید در فیلم های خود ابتدا نویسنده و كارگردان هایی تربیت كنیم كه بفهمند عفاف و حجاب چه هست خودشان قبول داشته باشند آن وقت به این ها بگوییم شما درباره عفاف و حجاب فیلم بسازید.

{{*مگر كسانی هستند كه حجاب را قبول نداشته باشند.}}

– بله. فراوان. كارگردان هایی را می شناسم كه به بازیگران زن در سر صحنه می گویند خانم می توانی حجاب را برداری بدتر از اینها وجود دارد كه من نمی توانم بگویم.

{{
* با این وصف ، خود شما و برخی افرادی كه وچهه مذهبی دارید چرا در این سینما حضور پیدا می كنید ؟}}

– من سینما را یك زبان تبلیغی جامع و گسترده و جهانی می دانم نه یك راه و هدف. سینما وسیله ای است كه می تواند به كمك آن رسالت خود را به دنیا بگویم. من به دنبال اسم و شهرت و … نمی گردم علاوه بر آنكه قوانین موجود در سینما را هم قبول ندارم و سعی می كنم راه خودم را درست بروم.

{{* بعضی از مردم نسبت به وضع آرایش بازیگران سریال حضرت یوسف از جمله نقش همسر حضرت یوسف(ع) در هنگام عروسی اعتراض دارند و می گویند این وضع آرایش و پوشش در شأن همسر پیامبر نبود.}}

– قبول دارم كه همسر پیامبر را می توانستیم عفیف تر و با حیاتر نشان بدهیم مثلا لباس مناسبی بر تن ایشان نبود و ان شاءالله در كارهای بعدی این موضوع را در نظر می گیریم

{{*آیا در سینما پیش از آنكه فیلم تولید شود وزارت ارشاد نظارتی دارد مثلا اینكه فیلمنامه را بررسی كند یا اینكه فیلم صرفا پس از تولید، بازبینی می شود؟
}}

-هر دو هست. هم فیلمنامه را می خوانند هم بعدا بازبینی می كنند.

{{*در زمینه حجاب دستورالعملی برای فیلم ها وجود دارد؟}}

– دستورالعمل هایی وجود دارد اما سینماگر اجرا نمی كند و مسئول هم خیلی سخت نمیگیرد.

{{*شما سینما می روید؟}}

-خیلی كم

{{*درباره بند 17 از وظایف وزارت ارشاد: “نظارت دقیق و اصولی بر وضعیت فرهنگی – اخلاقی سالن های سینما” چه نظری دارید؟}}

– امسال مجبور شدم به جشنواره كیش بروم .متاسفانه دیدم اصلا مسائل شرعی رعایت نمی شود. تازه می گفتند این جشنواره سالم تر از جشنواره های دیگر است.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان