فوتبال زنان؛ از سرویس چای‌خوری تا پاداش ۶۰ هزار یورویی

0
66

دویچه وله: یکی از راه‌هایی که فدراسیون‌ها و باشگاه‌های فوتبال برای تقویت انگیزه‌ی رسیدن به پیروزی در بازیکنان‌شان پیش می‌گیرند، دادن پاداش‌های نقدی به آنان در صورت کسب موفقیت و عنوان است. فوتبال زنان نیز از این قاعده مستثنی نیست.

هنگامی که هر یک از ملی‌پوشان اسپانیا پس از پیروزی در فینال جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی پاداشی بالغ بر بیش از نیم میلیون یورو دریافت کردند، صدای اعتراض منتقدان بلند شد که دادن چنین پول‌هایی با رقم‌های نجومی آن‌هم در دورانی که اقتصاد جهان در بحران به سر می‌برد، غیرمسئولانه است.

البته فدراسیون‌های فوتبال دیگر کشورها نیز وعده‌های شش رقمی به ملی‌پوشان خود داده‌ بودند. برای نمونه فدراسیون فوتبال آلمان رسما اعلام کرده بود که در صورت کسب عنوان قهرمانی جهان مبلغ ۳۰۰ هزار یورو نصیب هر یک از بازیکنان تیم ملی این کشور خواهد شد.

ملی‌پوشان آرژانتین و انگلیس نیز اگر موفق می‌شدند، جام جهانی را به خانه برند، هر یک به ترتیب ۵۲۰ هزار و ۴۷۰ هزار یورو دریافت می‌کردند. بخشی از این پاداش‌ها از طریق مبلغی تأمین می‌شود که فدراسیون‌ها بر حسب موفقیت تیم ملی کشورشان در مسابقات از فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، دریافت می‌کنند.

{{فوتبال زنان و پاداشی برای خانه‌دارها}}

اگر چه بیش از ۱۱۷ سال از بنیانگذاری نخستین تیم فوتبال زنان در جهان می‌گذرد، اما کمتر از چهار دهه است که رقابت‌های بین‌المللی در سطح تیم‌های ملی در اروپا و جهان برگزار می‌شود.

تیم ملی فوتبال زنان آلمان نخستین بازی رسمی خود را در سال ۱۹۸۲ در برابر سوئیس برگزار کرد و ۷ سال بعد، یعنی در سال ۱۹۸۹، نخستین عنوان خود را کسب کرد که قهرمانی اروپا بود.

در آن زمان هم پاداشی انتظار هر یک از ملی‌پوشان را می‌کشید: یک دست سرویس چای‌خوری. یکی از دریافت‌کنندگان این پاداش، سیلویا ناید، ملی‌پوش پیشین و سرمربی کنونی تیم ملی فوتبال زنان آلمان بود.

پیشرفت چشمگیر و محبوبیت روزافزون فوتبال زنان به ویژه در سال‌های اخیر سبب شده که نگاه مسئولان نیز دگرگون شود. برای نمونه زنان آلمان در پی کسب عنوان قهرمانی فوتبال جهان در سال ۲۰۰۳ مبلغ ۱۵ هزار یورو و در پی دفاع از عنوان قهرمانی جهان در سال ۲۰۰۷ حتی ۵۰ هزار یورو دریافت کردند.

در مسابقات جام جهانی ۲۰۱۱ که آلمان میزبان برگزاری آن است نیز مبلغی درخور توجه انتظار ملی‌پوشان این کشور را می‌کشد، البته اگر بتوانند خوش بدرخشند و بر جام قهرمانی بوسه زنند. هر یک از بازیکنان در این صورت ۶۰ هزار یورو دریافت خواهد کرد.

البته آنان تنها زمانی دست خالی میدان را ترک خواهند کرد که در همان مرحله گروهی از مسابقات حذف شوند، امری که بسیار بعید به نظر می‌رسد. هر چه باشد تیم ملی فوتبال زنان آلمان عنوان مدافع قهرمانی جهان را یدک می‌کشد.

پاداش ‌نقدی هر یک از بازیکنان آلمان در جام جهانی ۲۰۱۱ در یک نگاه:

– کسب عنوان قهرمانی جهان: ۶۰ هزار یورو
– کسب عنوان نایب‌قهرمانی: ۴۰ هزار یورو
– کسب مقام سوم: ۳۰ هزار یورو
– راهیابی به دور نیمه‌نهایی: ۲۵ هزار یورو
– راهیابی به دور یک چهارم نهایی: ۱۵ هزار یورو

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.