فرارو- در حالی که موضوع رانندگی زنان در عربستان همچنان سوژه مورد توجه رسانه های غربی است امروز خبرگزاری رویترز تصاویری از رانندگی زنان در عربستان را منتشر کرد.

به گزارش سرویس بین الملل فرارو، از چندی پیش موضوع ممنوعيت رانندگي زنان در عربستان سعودي بويژه پس از نقض اين قانون و بازداشت چند زن كه اقدام به رانندگي كرده بودند، بحث وجدل بسياري در داخل اين كشور به راه انداخته است.

اين موضوع زمانی در ميان افكار عمومي عربستان مورد توجه قرار گرفت كه «منال الشريف» شهروند زن سعودي در تاريخ 22 ماه مه جاري در شهر «الخبر» در شرق اين كشور با خودروي خود اقدام به رانندگي كرد و از اين صحنه فيلمبرداري نمود و آن را بر روي اينترنت قرار داد.

الشريف كه كارشناس امنيت الكترونيكي در شركت «آرامكو» عربستان سعودي است، در حال حاضر به دليل نقض قانون ممنوعيت رانندگي در زندان «الدمام»(شرق عربستان) در بازداشت به سر مي برد.

در بيستم ماه مه جاري نيز يك زن عربستاني ديگر در شهر «قطيف» عربستان در حضور پدرش كه از وي فيلمبرداري مي كرد اقدام به رانندگي كرد واين فيلم را بر روي اينترنت قرار داد.

به گفته اين زن وي داراي گواهينامه رانندگي از كشور بحرين است و در خيابان هاي فرعي شهر قطيف اقدام رانندگي كرد و پدرش به مدت 10 دقيقه از وي تصوير برداري نمود.

وي تاكيد كرد كه اولين زني نيست كه در عربستان رانندگي مي كند بلكه پيش از اين بسياري از زنان در شهرهاي رياض، جده و منطقه الشرقيه به اين كار مبادرت ورزيده اند.

در همین رابطه هفته گذشته رسانه های عربستان سعودی از تشكیل انجمنی در این كشور خبر دادند كه برای لغو قانون منع رانندگی زنان در این كشور تلاش می كنند.

قانون ممنوعيت رانندگي زنان بر اساس فتواي صادره از سوي نهاد رسمي مذهبي اين كشور از سال 1991 و در زمان رياست شيخ «عبدالعزيز بن باز» مبني بر جايز نبودن رانندگي خودرو براي زنان و لزوم تنبيه زنان متخلف اتخاذ شد.

در همین رابطه امروز خبرگزاری رویترز عکس هایی از زنان راننده در کشور عربستان که هنگام رانندگی یا در کنار اتومبیل هایشان مبادرت به عکس برداری کرده‌اند منتشر کرد.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان