مبارزه زنان سعودی با قانون منع رانندگی

0
54

فرارو- در حالی که موضوع رانندگی زنان در عربستان همچنان سوژه مورد توجه رسانه های غربی است امروز خبرگزاری رویترز تصاویری از رانندگی زنان در عربستان را منتشر کرد.

به گزارش سرویس بین الملل فرارو، از چندی پیش موضوع ممنوعیت رانندگی زنان در عربستان سعودی بویژه پس از نقض این قانون و بازداشت چند زن که اقدام به رانندگی کرده بودند، بحث وجدل بسیاری در داخل این کشور به راه انداخته است.

این موضوع زمانی در میان افکار عمومی عربستان مورد توجه قرار گرفت که «منال الشریف» شهروند زن سعودی در تاریخ 22 ماه مه جاری در شهر «الخبر» در شرق این کشور با خودروی خود اقدام به رانندگی کرد و از این صحنه فیلمبرداری نمود و آن را بر روی اینترنت قرار داد.

الشریف که کارشناس امنیت الکترونیکی در شرکت «آرامکو» عربستان سعودی است، در حال حاضر به دلیل نقض قانون ممنوعیت رانندگی در زندان «الدمام»(شرق عربستان) در بازداشت به سر می برد.

در بیستم ماه مه جاری نیز یک زن عربستانی دیگر در شهر «قطیف» عربستان در حضور پدرش که از وی فیلمبرداری می کرد اقدام به رانندگی کرد واین فیلم را بر روی اینترنت قرار داد.

به گفته این زن وی دارای گواهینامه رانندگی از کشور بحرین است و در خیابان های فرعی شهر قطیف اقدام رانندگی کرد و پدرش به مدت 10 دقیقه از وی تصویر برداری نمود.

وی تاکید کرد که اولین زنی نیست که در عربستان رانندگی می کند بلکه پیش از این بسیاری از زنان در شهرهای ریاض، جده و منطقه الشرقیه به این کار مبادرت ورزیده اند.

در همین رابطه هفته گذشته رسانه های عربستان سعودی از تشکیل انجمنی در این کشور خبر دادند که برای لغو قانون منع رانندگی زنان در این کشور تلاش می کنند.

قانون ممنوعیت رانندگی زنان بر اساس فتوای صادره از سوی نهاد رسمی مذهبی این کشور از سال 1991 و در زمان ریاست شیخ «عبدالعزیز بن باز» مبنی بر جایز نبودن رانندگی خودرو برای زنان و لزوم تنبیه زنان متخلف اتخاذ شد.

در همین رابطه امروز خبرگزاری رویترز عکس هایی از زنان راننده در کشور عربستان که هنگام رانندگی یا در کنار اتومبیل هایشان مبادرت به عکس برداری کرده‌اند منتشر کرد.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.