معاون دادستان تهران: نداشتن حجاب توجیه گر تجاوز به عنف نیست

0
49

شهرزادنیوز: در بحث بر سر ارتباط “بدحجابی و تجاوز” آشکارا دو نگرش کارشناسانه و متعصابه در جمهوری اسلامی شکل گرفته است. در حالی که عده ای با استفاده از این بحث داغ تابستانی برای پیش بردن طرح حجاب و عفاف مطلوب خود زنان تجاوزدیده را مقصر اعلام می کنند، عده ای دیگر که عمدتاً از حقوقدانان و جامعه شناسان هستند، این نگرش را نادرست و خطرناک ارزیابی می کنند.

بابک رزم‌ساز، معاون دادستان تهران و سرپرست دادسرای صادقیه، در مصاحبه‌ای با آفتاب نیوز، ضمن انتقاد از برخی اظهار نظرهای غیر کارشناسی، گفت که اگر پدیده‌ای خشن مانند تجاوز به عنف را به نداشتن حجاب قربانیان منسوب کنیم، نوعی بدآموزی را در جامعه ترویج کرده‌ایم؛ به زبان آوردن چنین دلایلی، در واقع جفا به تمام نگاه‌های علمی و کارشناسی به عوامل پدیدآورنده جرایم است. وی افزود که نداشتن حجاب قربانی، توجیه‌گر عمل تجاوز به عنف نیست و طرح این قبیل مطالب باعث می‌شود هر کس عمل خودش را با توجه به نداشتن حجاب طرف مقابل توجیه کند و به این طریق از زیر بار مجازات خلاص شود.

در این میان صمد فدایی، نماینده سنقر در مجلس شورای اسلامی، این نوع جرایم را “بروز نوعی طغیان” دانست و به خبرآنلاین گفت که بعضی از تبعیض‌ها و نابرابری‌های اجتماعی می تواند زمینه ساز حوادثی مانند اتفاقات خمینی شهر و کاشمر باشد. وی در رابطه با تجاوز 14 مرد به 6 زن در خمینی شهر گفت: عده ای که در باغ بودند، از طبقه مرفه جامعه بودند و این رفتارها شاید دلیلی بر طغیان علیه فاصله طبقاتی و اجتماعی است.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.