اغفال صد دختر به بهانه همسریابی

دردسرهای ازدواج؛ فقط با یک کلیک

0
64

فرارو- بسیاری از ایرانیان همچنان بر این باور قدیمی استوارند که ازدواج، هندوانه‌ای در بسته است و تا بریده نشود، درون آن مشخص نخواهد شد. این‌گونه است که برای این افراد، بخت و سرنوشت در امر ازدواج، نقشی پررنگ و اساسی می‌یابد. در زمانه‌ای که برای آسان شدن کارها و صرفه‌جویی در زمان و هزینه، امور فراوانی در دنیای مجازی و به صورت آنلاین صورت می‌پذیرد، عده‌ای نیز که امیدی به شیوه‌های سنتی ازدواج ندارند، در اینترنت دنبال نیمه گمشده خود می‌گردند، که از راه رسیده و آنان را به سرزمین رویاهاش ببرد. و البته دور از ذهن نیست که این سرزمین رویاها گاه از ناکجاآباد سر در می‌آورد.

به گزارش فرارو؛ چندی است در گوشه و کنار این دنیای مجازی، آشفته‌بازاری، به نام سایت‌های همسریابی شکل گرفته است. نمونه مشابه چنین سایت‌هایی در خارج از کشور، نزدیک به دو دهه است که با عنوان دوست‌یابی فعالیت می‌کنند. این سایت‌ها که بعضاً شرایط دشواری نیز برای عضویت و فعالیت دارند، با فرهنگ آن کشورها دارای هم‌خوانی است. از این رو برخی سایت‌های فارسی زبان نیز برای سنخیت یافتن با فرهنگ اسلامی و ایرانی، برآنند تا رنگ و بوی مذهبی به خود ‌گیرند. اما گشتی کوتاه در این سایت‌ها اهداف سودجویانه و غیراصولی آنان را برملا می‌کند.

برخی از پرسش‌ها و شروط مطرح شده در چنین سایت‌هایی، از قبیل رنگ چشم، رنگ مو، رنگ پوست، توقعات جنسی از طرفین، تعداد فرزندان درخواستی، تناسب اندام، میزان حساب‌های بانکی، نوع خودرو و…، آن‌ها را بیشتر به سایت‌های طنز یا غیراخلاقی شبیه کرده است.

در حال حاضر حدود 39 سایت هسریابی برای ایرانیان در حال فعالیت است و هرچند بر تعداد آن‌ها افزوده شده و رشد بیشتری می‌یابند، سوءاستفاده‌ها و صدمه‌های حاصل از آن نیز افزایش می‌یابند. متأسفانه بسیاری از عکس‌ها و روابطی که در نتیجه عضو شدن در این سایت‌ها صورت می‌گیرد، مورد استفاده‌های غیرقانونی و غیراخلاقی قرار می‌گیرند.

ایده خام سازمان ملی جوانان
اولین مرکز رسمی که بر فعالیت سایت‌های همسریابی اصرار و تاکید داشت، سازمان ملی جوانان بود. سه سال پیش میزگردی در ایران برگزار شد که در آن راهکارهای ترویج فرهنگ وساطت در امر ازدواج و در جامعه امروز، نقش شبکه‌های اطلاع‌رسانی نوین در همسریابی، مزایا و معایب آن و همچنین روش‌های پیشنهاد ازدواج مورد بررسی قرار گرفت. دکتر اسحاقی، معاون مطالعات و تحقیقات سازمان ملی جوانان، بررسی شیوه‌های همسریابی، شناسایی سایت‌های مرتبط با این حوزه، و بهره‌گیری از فضاهای مجازی برای بالا بردن ازدواج به موقع، آسان و آگاهانه جوانان را از جمله اهداف برگزاری میزگرد عنوان کرد.

در همان زمان سرپرست دادسرای جرائم رایانه ای بر برخورد جدی با عوامل و ریشه‌های اصلی این سایت‌ها تاکید کرده و گفته بود که شناسایی و برخورد با عوامل اصلی سایت‌های همسریابی در دستور کار دادسرای ویژه رسیدگی به جرائم رایانه‌ای قرار دارد. و به طور حتم دستگاه قضایی اجازه چنین تخلفاتی را نخواهد داد.

منیره نوبخت، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز با تأکید بر اینکه براساس ضوابط تعیین شده باید نظارت، مراقبت و در واقع سالم‌سازی سایت‌های همسریابی در رابطه با محتوا مورد توجه قرار گیرد، از مراجع ذیربط خواسته بود مطابق با قوانین موجود علیه فعالیت‌های غیراخلاقی آنها اقدام کنند. با این وجود نه تنها از روند رو به افزایش این سایت‌ها کاسته نشد، بلکه روز به روز بر تعداد آن‌ها افزوده شده و می‌شود.

کلاهبرداری در روز روشن
مصطفی اقلیما، رییس انجمن مددکاری علمی ایران، دلیل استقبال از این سایت‌ها را تمایل برخی جوانان به ویژه پسران، برای برقراری رابطه دوستی و در نهایت جنسی عنوان کرده است. نکته قابل توجه این است که اطلاعاتی که افراد خصوصاً جوانان در این سایت‌ها ثبت می‌کنند، ویژگی‌هایی است که هر فرد با دارا بودن آن‌ها اگر قصد ازدواج داشته باشد، به آسانی قادر به تشکیل خانواده خواهد بود و دیگر نیازی به راه‌یابی به سایت‌های اینترنتی ندارد.

بر اساس اظهارات اقلیما، طی بررسی‌هایی که در این سایت‌ها انجام داده شده بالای 80درصد اطلاعات وارد شده در این سایت‌ها غیرواقعی است و بعضا جوانانی که در این سایت‌ها ثبت‌نام می‌کنند اطلاعاتی را از خود وارد می‌کنند که اگر واقعی باشد، آن جوان با لب‌تر کردنی می‌تواند ازدواج کند. وی همچنین عنوان کرده است که براساس مشاهدات‌ و گزارشات اکثر افراد در دیدار‌های اول و دوم خواستار برقراری رابطه جنسی برای شناخت بیشتر از هم دیگر بودند.

اغفال صد دختر در اینترنت
یک مهندس قلابی که با شکایت دختری دستگیر و بازداشت شده بود، به اغفال و کلاهبرداری از حدود صد زن و دختر از طریق اینترنت اعتراف کرده است.

این شیاد با ایجاد یک سایت همسریابی، با حدود صد زن آشنا شده و به همه آنان وعده ازدواج داده بود. او پس از مدتی، اعتماد این زنان را به خود جلب کرده و اقدام به کلاهبرداری از آنان می‌نموده است.

این مرد که مدعی شده قصد ازدواج با تمام طعمه‌هایش را داشته، تا کنون به فریب حدود یک صد دختر و زن مطلقه اعتراف کرده است.

***
آنچه مسلم است جامعه ایرانی برای امر مقدس ازدواج، داری فرهنگی ارزشی، با نظارت خانواده است. هرچند تلاش با تسهیل ازدواج در هر سن و موقعیت امری پسندیده به حساب می‌آید ولی معیارهای همسریابی باید چنان منطبق با فرهنگ جامعه باشند که مسئله ازدواج به انحراف کشیده نشود و آسیب‌های بیشتری مردم را تهدید نکند.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.