راهپیمایی “هرزه ها”علیه خشونت جنسی

در اعتراض به اظهارات پلیس در سراسر جهان
0
55

تغییر برای برابری – شهرزاد امین -بنا به گزارش روزنامه سیود سونسکا داگ بلادت که در مالمو(سوئد) منتشر میشود اعتراضات زنان به اظهارات پلیس تورنتو که گفته بود “اگر زنان نمی خواهند مورد تعرض جنسی واقع شوند لباسهائی مانند لباس هرزه ها نپوشند” در گوشه و کنار جهان ادامه دارد.این اعتراضات از تورونتو، کانادا آغاز شد و در حا ل حاضر به سایر نقاط جهان مانند هند، برزیل و هندوراس نیز سرایت کرده است.

سازمان دهندگان این اعتراضات در سایت رسمی خود می نویسند ” راه پیما ئی نهائی آغاز شد برای اینکه عده ای از ما از وضع موجود خشمگین بودیم، ما از پلیس کانادا عصبانی بودیم وخشمگینیم از اینکه تجاوزات جنسی به پدیده ای پذیرفته شده تبدیل است.

پلیس مزبور در یک سخنرانی در ژانویه گذشته در دانشگاه یورک تورونتو گفته بود که: ” زنان بایستی برای جلوگیری از قربانی شدن از پوشیدن لباسهائی مانند لباس هرزه ها پرهیز کنند.” وی سپس بابت اظهارات خود عذر خواهی کرد، اما این عذر خواهی مورد پذیرش واقع نشد و اعتراضات به سرعت یرق از طریق شبکه های اجتماعی اینترنتی منتشر شد.

گروهی ار زنان در تورونتو با ابتکار “راه پیمائی هر زه ها” در ماه آوریل گذشته دست به تظاهرات زدند. تظاهرات دیگری در سراسر دنیا در اعتراض به خشونت علیه زنان و دیدگاههای موجود نسبت به زنان در حال شکل گیری است.

در پایتخت مکزیک در پایان هفته گذشته زنانی ملبس به لباسهای بدن نما در حالی که پلاکاردهائی با شعار ” یک نه یعنی نه” و ” بدن من متعلق به خودم است” در دست داشتند، دست به تظاهرات زدند. در همان روز در لندن زنان با در دست داشتن پلاکاردهائی با مضمون ” این یک لباس است، نه یک آری” به تظاهرات پرداختند. همچنین تظاهراتی در هندوراس، نیکاراگوئه و استرالیا برگزار شد. در استکهلم نیز یک راه پیمائی نهائی برگزار شد. درتاریخ 4 جون تظاهر کنندگان خواستار تغییر دیدگاههای خشونت آمیز جاری نسبت به زنان شدند. بنا به اخبار رسیده از هند در تاریخ 25 جون تظاهراتی در دهلی نو برگزار خواهد شد. مبتکر این تظاهرات دانشجوی جوانی به نام یومانگ صبروال است. او در صفحه فیس بوک خود می نویسد ” هدف ما از تظاهرات این است که نشان دهیم مشکل کارهائی که ما انجام می دهیم نیست بلکه مشکل کارهائی است که علیه ما انجام می شود.” صبروال می نویسد که گناه تجاوزات جنسی همیشه بر گردن زنان نهاده می شود و نه مردان. در سال 2010 حدود 500 مورد تجاوز جنسی به پلیس گزارش شد اما تعداد واقعی بسیار بیش از این تخمین زده می شود. همچنین در کشورهای دیگری از جمله در مکزیک زنان آن کشور مجازاتهای ملایم برای عاملین تجاوزات جنسی را به بحث گذاشته اند.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.