انتخاب لیلا زانا و 12 زن کرد دیگر در پارلمان ترکیه و پیام تبریک فعالان و روزنامه نگاران کرد ایرانی

0
60

تغییر برای برابری -هفته‌ی پیش در انتخابات پارلمانی ترکیه 36 نفر از نامزدهای کرد توانستند با وجود محدویت‌های قانونی برای حضور گسترده و واقعی نامزدهای کرد وارد مجلس این کشور شوند. کردهای ترکیه از این اتفاق را یک پیروزی بزرگ برای خود می‌دانند. لیلا زانا (برنده جایزه ساخاروف اتحادیه اروپا) به همراه 10 زن کرد دیگر از جمله‌ی این منتخبین هستند.

لیلا زانا 20 سال پیش به عنوان اولین زن کرد توانسته بود وارد پارلمان ترکیه شود. اما به دلیل بیان چند کلمه به زبان کردی در صحن مجلس به 15 سال حبس محکوم شد. وی تنها در دو جمله گفته بود: «سوگند یاد می‌کنم که برای تحکیم دوستی بین خلق ترک و کرد بکوشم».

بیش از 120 فعال سیاسی، مدنی، زنان و روزنامه نگار کرد ایرانی در نامه‌ایی خطاب به منتخبین کرد پارلمان ترکیه ضمن تبریک به آنان ابراز امیدواری نموده‌اند که مسئله‌ی کرد در ترکیه و همچنین کشورهای ایران و سوریه به صورت دموکراتیک و پارلمانی حل شود.

آنان در نامه خود کسب ۳۶ کرسی در پارلمان ترکیه یک پیروزی بی سابقه برای ملت کرد عنوان کرده اند که نتیجه‌ی سال‌ها مبارزه مستمر ملت کرد در ترکیه است. در این نامه آمده است:« به یاد داریم ۲۰ سال پیش در پی راه یافتن لیلا زانا به پارلمان و بیان کردن چند کلمه‌ به زبان کردی در صحن پارلمان چه جنجالی در مجلس، دولت و رسانه‌های ترکیه به راه افتاد. این اقدام شجاعانه‌ی لیلا زانا هر چند به قیمت تحمل بیش از ۱۰ سال حبس برای ایشان تمام شد، اما تابوی کردی حرف زدن را در ترکیه‌ایی که سخن گفتن به زبان کردی تا سال‌های سال در اماکن عمومی ممنوع بود چنان شکست که امروزه در خیابان‌های آمد و حکاری و ازمیر و… مردم با حمل سمبل‌های ملی و حزبی خود مطلبات‌شان را با زبان خود و از دهان نامزدهای‌شان بیان می‌کنند.

اگر چه این انتخابات هم در شرایطی نابرابر و با اعمال محدودیت‌های قانونی برای جلوگیری از حضور گسترده و واقعی نامزدهای کرد در پارلمان همراه بوده است، اما همین می‌تواند فرصتی باشد برای ترکیه تا با گردن نهادن به خواست کردها نسبت به حل مسئله‌ی کرد اقدام جدی نماید. همچنین نتیجه‌ی این انتخابات می‌تواند پیامی باشد برای دولت‌های ایران و سوریه تا آنان نیز به جای سیاست سرکوب و انکار ملت کرد، به گونه‌ای عمل نمایند تا امکان حل مسئله‌ی کرد در این کشورها نیز در بستری دموکراتیک و به شیوه‌ایی پارلمانی فراهم شود.

ما امضاءکنندگان این نامه به عنوان بخشی از فعالان سیاسی و مدنی و روزنامه‌نگاران کُرد که سال‌هاست چون شما در راستای کسب حقوق ملت‌مان در ایران تلاش می‌کنیم، بار دیگر ضمن تبریک حضور پیروزمندانه‌تان در پارلمان، امیدواریم که این حضور ارزشمند بتواند روند حل دموکراتیک مسئله‌ی کُرد در ترکیه را تسریع بخشد.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.