وزیر بهداشت: سالانه هفت هزار زن در کشور به سرطان سینه مبتلا می‌شوند

0
62

{{ایرنا:}} وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: سالانه هفت هزار زن در کشور به سرطان سینه مبتلا می شوند که این شمار با آمار کشورهای صنعتی دنیا برابری می کند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، دکتر ‘مرضیه وحید دستجردی’ روز یکشنبه در بازدید از خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، در جمع مدیران، سردبیران، دبیران و خبرنگاران این رسانه افزود: بهترین راه مقابله با این نوع سرطان تغییر شیوه زندگی، ارتقای سلامت و آموزش های همگانی است.

وی با بیان اینکه عامل بسیاری از سرطان های دستگاه گوارش، استفاده از فست فودها(غذاهای آماده) است، افزود: بسیاری از کشورهای دنیا به سمت اصلاح شیوه زندگی روی آورده اند که ما نیز باید به این سمت روی آوریم تا شیوع بیماری های قلبی، عروقی، سرطان، دیابت و فشارخون کاهش یابد.

وحید دستجردی با بیان اینکه سونامی سرطان در کشورهای صنعتی نیز وجود دارد، گفت: یک زمانی سرطان، بیماری های غیرواگیر و عفونی در کشور بیداد می کرد اما اکنون این بیماری ها کنترل شده است.

وی به حذف بیماری مالاریا در کشور اشاره کرد و گفت: طرح ریشه کنی بیماری مالاریا از سوی شورای عالی سلامت و امنیت قضایی، سال گذشته اجرایی شد به گونه ای که به عنوان مثال اکنون در کرمان حتی یک مورد از این بیماری وجود ندارد.

وحید دستجردی اضافه کرد: امسال حدود 30 درصد از اتباع بیگانه، این بیماری را وارد کشور کرده اند در حالی که سال گذشته فقط 10 درصد از این بیماری شامل اتباع بیگانه می شد.

وی با بیان اینکه بیماری های غیرواگیر، سرطان، دیابت و فشارخون ناشی از چاقی از معضلات جامعه است، گفت: عامل اصلی مرگ و میر در کشور، بیماری های قلبی و عروقی است.

وحید دستجردی به سرطان مری در بخش شمالی کشور اشاره کرد و گفت: گروهی از سازمان بهداشت جهانی با همکاری استادان وزارت بهداشت در شهرهای گرگان و گنبد در حال بررسی و ریشه یابی این بیماری هستند.
وی با بیان اینکه بیشترین سرطان موجود در کشور سرطان مری است، تصریح کرد، این در حالی است کشور ما در نوار سرطانی قرار ندارد.

{{**آمار ایدز 22 هزار نفر است}}

وزیر بهداشت با بیان اینکه آمار ایدز به صورت ماهانه و به صورت دقیق ارایه می شود، گفت: آمار مبتلایان به ایدز 22 هزار نفر است اما باید مبتلایان به ایدز را 88 هزار نفر دانست.

وحید دستجردی با بیان اینکه ابتلا به ایدز از طریق تزریق کنترل شده است، گفت: ابتلابه ایدز در بندهای زندان نیز کنترل شده است و از سوی دیگر سعی شده این آمار در حد 400/1 نگاه داشته شود که در دنیا رتبه برتر را در زمینه کنترل ایدز از طریق تزریق دارا هستیم.

وی با بیان اینکه ابتلا به ایدز از طریق مواد محرک و روابط جنسی مورد توجه وزارت بهداشت است، گفت: افرادی که مواد محرک استفاده می کنند، دچار جنون شده و در رفتارهای جنسی آن ها نمود می یابد و خود و دیگران را در معرض آسیب قرار می دهند.

وحید دستجردی اضافه کرد: یک زمانی با اعتیاد سنتی استفاده از تریاک و هرویین مواجه بودیم اما اکنون با اعتیاد صنعتی و استفاده از روانگردان ها که نسل جوان را با خطر روبه رو می کند، مواجه هستیم که استفاده از این مواد مخدر باید کنترل شود در غیر این صورت با آتشفشان ایدز روبه رو خواهیم شد.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.