{{ایرنا:}} وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي گفت: سالانه هفت هزار زن در كشور به سرطان سينه مبتلا مي شوند كه اين شمار با آمار كشورهاي صنعتي دنيا برابري مي كند.

به گزارش خبرنگار اجتماعي ايرنا، دكتر ‘مرضيه وحيد دستجردي’ روز يكشنبه در بازديد از خبرگزاري جمهوري اسلامي (ايرنا)، در جمع مديران، سردبيران، دبيران و خبرنگاران اين رسانه افزود: بهترين راه مقابله با اين نوع سرطان تغيير شيوه زندگي، ارتقاي سلامت و آموزش هاي همگاني است.

وي با بيان اينكه عامل بسياري از سرطان هاي دستگاه گوارش، استفاده از فست فودها(غذاهاي آماده) است، افزود: بسياري از كشورهاي دنيا به سمت اصلاح شيوه زندگي روي آورده اند كه ما نيز بايد به اين سمت روي آوريم تا شيوع بيماري هاي قلبي، عروقي، سرطان، ديابت و فشارخون كاهش يابد.

وحيد دستجردي با بيان اينكه سونامي سرطان در كشورهاي صنعتي نيز وجود دارد، گفت: يك زماني سرطان، بيماري هاي غيرواگير و عفوني در كشور بيداد مي كرد اما اكنون اين بيماري ها كنترل شده است.

وي به حذف بيماري مالاريا در كشور اشاره كرد و گفت: طرح ريشه كني بيماري مالاريا از سوي شوراي عالي سلامت و امنيت قضايي، سال گذشته اجرايي شد به گونه اي كه به عنوان مثال اكنون در كرمان حتي يك مورد از اين بيماري وجود ندارد.

وحيد دستجردي اضافه كرد: امسال حدود 30 درصد از اتباع بيگانه، اين بيماري را وارد كشور كرده اند در حالي كه سال گذشته فقط 10 درصد از اين بيماري شامل اتباع بيگانه مي شد.

وي با بيان اينكه بيماري هاي غيرواگير، سرطان، ديابت و فشارخون ناشي از چاقي از معضلات جامعه است، گفت: عامل اصلي مرگ و مير در كشور، بيماري هاي قلبي و عروقي است.

وحيد دستجردي به سرطان مري در بخش شمالي كشور اشاره كرد و گفت: گروهي از سازمان بهداشت جهاني با همكاري استادان وزارت بهداشت در شهرهاي گرگان و گنبد در حال بررسي و ريشه يابي اين بيماري هستند.
وي با بيان اينكه بيشترين سرطان موجود در كشور سرطان مري است، تصريح كرد، اين در حالي است كشور ما در نوار سرطاني قرار ندارد.

{{**آمار ايدز 22 هزار نفر است}}

وزير بهداشت با بيان اينكه آمار ايدز به صورت ماهانه و به صورت دقيق ارايه مي شود، گفت: آمار مبتلايان به ايدز 22 هزار نفر است اما بايد مبتلايان به ايدز را 88 هزار نفر دانست.

وحيد دستجردي با بيان اينكه ابتلا به ايدز از طريق تزريق كنترل شده است، گفت: ابتلابه ايدز در بندهاي زندان نيز كنترل شده است و از سوي ديگر سعي شده اين آمار در حد 400/1 نگاه داشته شود كه در دنيا رتبه برتر را در زمينه كنترل ايدز از طريق تزريق دارا هستيم.

وي با بيان اينكه ابتلا به ايدز از طريق مواد محرك و روابط جنسي مورد توجه وزارت بهداشت است، گفت: افرادي كه مواد محرك استفاده مي كنند، دچار جنون شده و در رفتارهاي جنسي آن ها نمود مي يابد و خود و ديگران را در معرض آسيب قرار مي دهند.

وحيد دستجردي اضافه كرد: يك زماني با اعتياد سنتي استفاده از ترياك و هرويين مواجه بوديم اما اكنون با اعتياد صنعتي و استفاده از روانگردان ها كه نسل جوان را با خطر روبه رو مي كند، مواجه هستيم كه استفاده از اين مواد مخدر بايد كنترل شود در غير اين صورت با آتشفشان ايدز روبه رو خواهيم شد.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان