بازگشت قدرت به تنیس زنان به بهای حذف ارغوان رضایی

0
78

{{بی بی سی:}} سرینا ویلیامز تنیس باز آمریکایی و صاحب ۱۳ جام گرن اسلم، از جمله چهار قهرمانی ویمبلدون

از حدود یک سال پیش که سرینا ویلیامز تنیس باز آمریکایی و صاحب ۱۳ جام گرن اسلم، از جمله چهار قهرمانی ویمبلدون، پس از پیروزی در این تورنمنت به سبب فرو رفتن شیشه به کف پایش و سپس لخته شدن خون در ریه‌هایش بستری و از زمین تنیس دور بود، تنیس زنان کمبود بزرگی را حس می‌کرد.

این کمبود از آنجایی محسوس‌تر بود که خواهر بزرگتر او ونوس هم که ۵ بار در ویمبلدون قهرمان شده است به سبب آسیب دیدگی‌های متعدد در بسیاری از تورنمنت‌ها شرکت نداشت و در آنهایی هم که شرکت داشت به سبب آماده نبودن خیلی زود از دور مسابقات خارج شد.

این دو خواهر آمریکایی از دوازده سال پیش که به جرگه قهرمانان وارد شدند، بازی قدرتی را به تنیس زنان آوردند و در کنار بازیکنانی چون ماریا شاراپووا از روسیه، و ژوستین انان و کیم کلایسترز از بلژیک چهره تنیس زنان را تغییر دادند.

اما در یک سال گذشته که ژوستین انان برای بار دوم با تنیس خداحافظی کرد و ویلیامزها هم غیبت داشتند، کسانی در تنیس زنان به رده های بالای جهان رسیدند که تنیس را بیشتر روی خاک رس یاد گرفته و بازی کرده بودند و بیشتر به رالی های طولانی عادت داشتند. به همین جهت مدت مسابقه ها طولانی‌تر و یکنواختی بر تنیس زنان حاکم شد.

بازگشت خواهران ویلیامز به ویمبلدون پس از مدتها دوری از مسابقات خبر خوبی برای تنیس زنان و هواداران آن است بویژه آنکه کیم کلایسترز به سبب آسیب دیدگی در مسابقات شرکت ندارد و تنها شاراپووا از میان بازیکنان رده بالای تنیس قدرتی در عرصه باقی مانده بود.

ونوس در اولین روز مسابقات نمایش خوبی از این نوع تنیس به نمایش گذاشت و حریف خود اکگل امان‌مرادوا را با سرعتی خارق‌العاده در دو ست شکست داد تا در مرحله بعد با کیمیکو داته کوروم از ژاپن روبرو شود.

در روز دوم تورنمنت نوبت سرینا مدافع عنوان قهرمانی بود که پیروزی خواهر خود را در مقابل ارغوان رضایی بازیکن فرانسوی – ایرانی تکرار کند. ارغوان که برای اولین بار در زمین مرکزی ویمبلدون در مقابل ۱۵ هزار تماشاگر بازی می‌کرد حریف ساده‌ای برای سرینا نبود.

عملکرد ارغوان رضایی بسیاری از تحلیلگران تنیس را به تحسین او واداشت

ارغوان حدود یک ساعت و ۱۵ دقیقه در مقابل قدرت برتر سرینا به خوبی مبارزه کرد و حتی ست دوم را هم از او برد اما در ست سوم سرینا که قدرت سرو خود را که در دو ست اول غایب بود مجددا به دست آورد، ارغوان دیگر حرفی برای گفتن نداشت و به راحتی تسلیم شد.

با این همه عملکرد رضایی بسیاری از تحلیلگران تنیس را به تحسین او واداشت. برای بازیکنی که در ردیف شصت و یکم رده بندی جهانی قرار دارد و در حال حاضر در خارج از زمین تنیس با مشکلاتی هم روبروست، بازی کردن در زمین اصلی ورزشگاه ویمبلدون در مقابل مدافع عنوان قهرمانی و یکی از قدرتمندترین، یا شاید قدرتمندترین، بازیکنان جهان کار آسانی نیست و او به خوبی از عهده برآمد. گریه سرینا پس از غلبه بر ارغوان نشان دهنده این واقعیت بود که این پیروزی چقدر مشکل به دست آمد.

بازی امروز ارغوان نشان داد او که زمانی جزو بیست نفر اول جهان بود می‌تواند بار دیگر جایگاه واقعی خود در تنیس زنان را به دست آورد. او در یک سال گذشته تغییرات زیادی در تیم خود داده و با مدیر و مربی جدیدی مشغول به کار شده و اگر به پیشرفت خود ادامه دهد، به احتمال زیاد از او بیشتر خواهیم شنید.

در نظرخواهی‌ای که بی بی سی از تحلیلگران و بازیکنان سابق تنیس به عمل آورده، تمام آنها یا سرینا و یا شاراپووا را امید اصلی قهرمانی خوانده اند. اما نباید ونوس را هم دست‌کم گرفت. او ۵ بار اینجا قهرمان شده و از همیشه اشتهایش برای پیروزی بیشتر است.

در کنار این سه نفر البته بازیکنان رده بالای تنیس زنان هم قرار دارند که قصد ندارند اجازه دهند سرینا، ماریا یا ونوس به راحتی جام ویمبلدون را در آغوش بگیرند، بازیکنانی چون کارولاین وزنیاکی از دانمارک نفر اول جهان و نا لی قهرمان چینی جام آزاد فرانسه.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.