نمودار شدن موانع تفکیک جنسیتی در دانشگاهها

0
62

{{آینده:}} با آغاز اجرایی شدن طرح تفکیکی جنسیتی در دانشگاهها، از دانشگاه علامه طباطبایی به عنوان اولین مورد اجرایی این طرح نام برده می شود.

به گزارش سرویس فرهنگی «آینده»؛ شنیده ها حاکی اشت دستور اعمال طرح تفکیکی جنسی در دانشگاه علامه طباطبایی برای سال تحصیلی آینده صادر شده است.

بر اساس این دستور العمل واحدهای آموزشی دانشکده های این دانشگاه موظف شده اند ثبت نام دانشجویان در کلاس های ترم تحصیلی آینده را به گونه ای انجام دهند که پسران و دختران در کلاسهای جداگانه تحصیل کنند و یکی از گزینه ها اختصاص دو روز به پسران و سه روز به دانشجویان دختر است.

گفته می شود اجرای این طرح علاوه بر احتمال بروز اعتراضات دانشجویی با موانع اجرایی نیز مواجه شده است.

غیر از دروس عمومی دوره کارشناسی که معمولا با تعداد دانشجوی زیاد و در کلاسهای موازی تشکیل می گردد و امکان تفکیک جنسیتی و تشکیل جداگانه کلاسهای دختران و پسران در آنها وجود دارد، در بیشتر کلاسهای تخصصی و همچنین مقاطع تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد و دکتری، با مشکلات و موانع جدی مواجه است.

نامتقارن بودن ترکیب جنسی دانشجویان در رشته ها و حضور بیش از سه چهارم دانشجویان دختر در بسیاری از رشته ها، تقسیم دانشجویان به دوکلاس برحسب جنسیت را مشکل ساخته است.
برای مثال در گروهی شصت نفره ممکن است بیش از 50 نفر دانشجوی دختر و کمتر از 10 نفر پسر وجود داشته باشد که در این شرایط به جای تشکیل دوگروه متعادل 30 نفره یک گروه 50 نفره و یک گروه ده نفره تشکیل می شود که موجب افت کیفیت آموزشی و مشکلاتی نظیر ظرفیت کلاسها، نحوه اداره و امکانات کمک آموزشی می گردد.

از سوی دیگر در بسیاری از رشته ها که تعداد دانشجویان کمتر از 40 نفر در هر گروه می باشد، هم اکنون یک کلاس برای گروه تشکیل می شود که در صورت تفکیکی جنسیتی بایستی دو کلاس تشکیل شود که به معنای دو برابر شدن مکان مورد نیاز و استاد و هزینه های برگزاری جهت تشکیل کلاس می باشد که علاوه برآن که موجب افزایش 30 تا 70 درصدی هزینه دانشگاهها می باشد، ممکن است به جهت محدودیت برگزاری کلاس برای دختران تاساعت 16 جادادن این تعداد کلاس در بازه زمانی دانشکده ممکن نباشد.
همچنین در مقاطع تحصیلات تکمیلی که تعداد دانشجویان در دوره کارشناسی ارشد غالبا بین 5 تا 15 نفر و در دوره دکتری بین 3 تا 7 نفر نفر می باشد، تبدیل یک کلاس به دوکلاس عملا با توجه به محدودیت اساتید در دوره های تحصیلات تکمیلی تقریبا ناممکن بوده و ممکن است در بسیاری از کلاسها یک یا دو دانشجوی پسر یا دختر حضور داشته باشند.

در این شرایط به نظر می رسد حتی در صورت تصمیم قطعی وزارت علوم و بهداشت برای اعمال طرح تفکیک جنسیتی، این طرح بایستی به صورت محدود و تنها در کلاسهای موازی با تعداد دانشجوی بیش از 40 نفر اعمال شود تا در فرآیند آموزشی دانشگاهها ایجاد اختلال ننماید.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.