{{آینده:}} با آغاز اجرایی شدن طرح تفكیكی جنسیتی در دانشگاهها، از دانشگاه علامه طباطبایی به عنوان اولین مورد اجرایی این طرح نام برده می شود.

به گزارش سرویس فرهنگی «آینده»؛ شنیده ها حاكی اشت دستور اعمال طرح تفكیكی جنسی در دانشگاه علامه طباطبایی برای سال تحصیلی آینده صادر شده است.

بر اساس این دستور العمل واحدهای آموزشی دانشكده های این دانشگاه موظف شده اند ثبت نام دانشجویان در كلاس های ترم تحصیلی آینده را به گونه ای انجام دهند كه پسران و دختران در كلاسهای جداگانه تحصیل كنند و یكی از گزینه ها اختصاص دو روز به پسران و سه روز به دانشجویان دختر است.

گفته می شود اجرای این طرح علاوه بر احتمال بروز اعتراضات دانشجویی با موانع اجرایی نیز مواجه شده است.

غیر از دروس عمومی دوره كارشناسی كه معمولا با تعداد دانشجوی زیاد و در كلاسهای موازی تشكیل می گردد و امكان تفكیك جنسیتی و تشكیل جداگانه كلاسهای دختران و پسران در آنها وجود دارد، در بیشتر كلاسهای تخصصی و همچنین مقاطع تحصیلات تكمیلی كارشناسی ارشد و دكتری، با مشكلات و موانع جدی مواجه است.

نامتقارن بودن تركیب جنسی دانشجویان در رشته ها و حضور بیش از سه چهارم دانشجویان دختر در بسیاری از رشته ها، تقسیم دانشجویان به دوكلاس برحسب جنسیت را مشكل ساخته است.
برای مثال در گروهی شصت نفره ممكن است بیش از 50 نفر دانشجوی دختر و كمتر از 10 نفر پسر وجود داشته باشد كه در این شرایط به جای تشكیل دوگروه متعادل 30 نفره یك گروه 50 نفره و یك گروه ده نفره تشكیل می شود كه موجب افت كیفیت آموزشی و مشكلاتی نظیر ظرفیت كلاسها، نحوه اداره و امكانات كمك آموزشی می گردد.

از سوی دیگر در بسیاری از رشته ها كه تعداد دانشجویان كمتر از 40 نفر در هر گروه می باشد، هم اكنون یك كلاس برای گروه تشكیل می شود كه در صورت تفكیكی جنسیتی بایستی دو كلاس تشكیل شود كه به معنای دو برابر شدن مكان مورد نیاز و استاد و هزینه های برگزاری جهت تشكیل كلاس می باشد كه علاوه برآن كه موجب افزایش 30 تا 70 درصدی هزینه دانشگاهها می باشد، ممكن است به جهت محدودیت برگزاری كلاس برای دختران تاساعت 16 جادادن این تعداد كلاس در بازه زمانی دانشكده ممكن نباشد.
همچنین در مقاطع تحصیلات تكمیلی كه تعداد دانشجویان در دوره كارشناسی ارشد غالبا بین 5 تا 15 نفر و در دوره دكتری بین 3 تا 7 نفر نفر می باشد، تبدیل یك كلاس به دوكلاس عملا با توجه به محدودیت اساتید در دوره های تحصیلات تكمیلی تقریبا ناممكن بوده و ممكن است در بسیاری از كلاسها یك یا دو دانشجوی پسر یا دختر حضور داشته باشند.

در این شرایط به نظر می رسد حتی در صورت تصمیم قطعی وزارت علوم و بهداشت برای اعمال طرح تفكیك جنسیتی، این طرح بایستی به صورت محدود و تنها در كلاسهای موازی با تعداد دانشجوی بیش از 40 نفر اعمال شود تا در فرآیند آموزشی دانشگاهها ایجاد اختلال ننماید.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان