این عکس را خاطرتان هست؟ عکاسش گم شده/ مسبح علی نژاد

0
102

سالها پیش هم در اعتماد ملی و هم در وبلاگم برای عکسِ بالا، این عکس نوشتِ کوتاه را نوشته بودم:

التماسِ یک کودک برای مادرِ بدحجاب!
…فقط چند ثانیه به این عکسِ دوست نازنینم نگاه کنید، به زنی که حجابش مورد اعتراض خواهران نیروی انتظامی است و اینک مشتهای زن چادر مامور را به نشان التماس در مقابل پله های مینی بوس حامل بدحجابان، گرفته است. در امتدادِ مشتِ مادر، مشتِ کوچکِ دیگری هم به چادرِ مامور، چنگ انداخته است، کودکی که شانه هایش اگرچه برای تحمل این همه تحقیر شدن کوچک است اما زیر دست و پای مامور و مادر ، حالا دیگر چنان شانه هایش را خم کرده که گویی سنگینیِ بارِ فصل ِسردی از تارخ، از هم اکنون کمرش را شکسته و دارد ضجه می زند

صاحبِ عکس نامش مریم است و نشانش چشم های درشتی که سوژه های ناب از شکارگاهِ نگاهِ ناب ترش دور نمی ماند. اما حالا جمعی می گویند بازداشت شده است و جمعی می گویند ناپدید شد.

قصه از این قرار است که مریم مجد، خبرنگار مطبوعاتی ایران به قصد عکاسی از جام جهانی فوتبال زنان در آلمان، راهی این کشور می شود اما روز جمعه، در حالی که میزبانان آلمانی او در دوسلدورف منتظر او بودند، مریم هرگز وارد آلمان نشد و هواپیماییِ ماهان که قرار بود او را به مقصد برساند گفت چنین مسافری نداریم.
اما دنیا هم می داند که خیلی وقت ها مسافرانِ گم شده ی فرودگاه های ایران خیلی وقت ها سر از اوین در می آورند.

پترا لندرز بازیکن سابق تیم ملی فوتبال آلمان که قرار بود با هماهنگی فیفا و به همراه مریم مجد کتابی درباره زنان فوتبالیست در سراسر جهان منتشر کند، ضمن اظهار نگرانی از وضعیت مریم که مبادا دولت ایران او را در فرودگاه بازداشت کرده باشد به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت: « به دلیل اتفاق های که مرتب از ایران می خوانیم فکر می کنم شاید او را دستگیر کرده اند. نامه ای امروز به وزارت خارجه آلمان نوشتم و از آنها خواستم تا از مقامات ایرانی درباره مریم بپرسند و بگویند که او الان کجاست. اما هنوز هیچ جوابی نگرفته ام.»

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.