به مناسبت تولد بهمن احمدی امویی و نسرین ستوده

تولد ستاره ها

طلعت تقی نیا
0
56

کانون زنان ایرانی: خرداد ماه میزبان بسیاری از رویدادهای تاریخی این سرزمین است . در این ماه پر از حرکت، جوشش، خشونت خیلی ها به دنیا آمدند. بهمن احمدی امویی و نسرین ستوده هم در چنین ماهی با روزها و سالهای متفاوت پا به عرصه وجود نهادند. گرچه از آن همه حرکت، هیجان وسرزندگی ماه تولدشان، اسارت نصیب شان شد. آن هم به جهت حمایت از خواسته های مدنی وانسانی مسالمت آمیزهموطنانشان بعنوان وکیل و روزنامه نگار!

آیا آنان می دانستند به دنیایی آمده اند که به خاطر فعالیتهای مسالمت آمیز مدنی و خواست تغییر قوانین تبعیض آمیزو رسیدن به شرایط انسانی برابر! متحمل رنج و دوری اسارت می شوند و مجبورند سالها این شرایط سخت را تحمل کنند؟

وآیا آن ها می دانستند با رفتارهای شجاعانه خود دنیایی از امکان‌های جدید پیش‌روی ما بیرونی ها به ‌وجود می آورند ؟

رفتار شجاعانه درست شبیه هررفتاردیگری آموختنی است. شجاعتی که آنها را قادر می‌سازد با افت ‌و‌خیزهای اجتناب ‌ناپذیر زندان مقابله کنند تا ضرورت غلبه بر تمام رنج ها،ترس‌ها، دوری ها و بی عدالتی ها برایشان جزوه وظایف روزانه شود .

زمانی می رسد که اطلاعات محدود می شود و در بی خبری سئوال ها وشک ها شکلک می زنند و اطمینان مان را نسبت به نتیجه اقدامات مان از دست می دهیم . تفاوت در این نقطه است که بعضی ها با عملکرد شان، افکارشان، ماجراهای خویش و شیوه ی زیستنِ خود، ازهنجارهای مرسوم درجامعه فراتر می روند و به تجلی گاه ارزش های آن جامعه تبدیل میشوند و تداعی کننده پهلوانی وپایداری و نجابت می شوند.

پهلوان قصه ها شخصیتی تخیلی و اساطیری است که با رفتارها وعادات برجسته ی خود و با ماجراهای شگفت انگیز به نمونه ای آرمانیِ و اخلاقی تبدیل میشود ، اما پهلوان های ما حقیقی و قابل لمس اند. دنیایی همچون آیینه شفاف دارند، آن ها عناصرمعنایی پیوسته با تعریف یک عنصرآگاه و مسئول در یک ساختار مدنی و فرهنگی را درخود بازمی تابانند.

مهمترین وجه ساختاری پهلوانان ما، زندگینامه های آن هاست که شکوهمندترین حالت وجودی یک انسان زمینی را به نمایش می گذارد، دلتنگی ها، ترس ها ، نگرانی ها ، پایداری ها که همچون یک سمفونی نقش آموزشی انگیزش دهنده پیدا می کند و “زیستن آرمانی ” را نه حساب گرانه ونه باز دارنده بلکه درمقام یک منش رو به رشد و تکاملی دریک برهه اززمان رمز گذاری می کند، در برابر فشارهای محیطی و درجریان روندی درون زا از پویایی ها در مسیرروزانه خود دگرگون میشود و شاخه برگ می دهد و نه تنها برای مقطعی از تاریخ بلکه درمقطعی ازجغرافیاٰ، حضورواقعی می یابد. به همین سادگی و روشنی در سلسله مراتبی زیستی، روانی، اجتماعی و فرهنگی خود را به تازه واردین ، نوجوانان و جوانان می آموزاند و اعضای باتجربه ترِ خویش یعنی مردم میانسال و سالخورده را با شورِو شوقِ برخاسته از روایتی شیرین و دل انگیز به حقانیت این ارزشها مومن می کند. کارکرد این پهلوانان زمینی و گاهی گمنام، وضعیتی مطلوب وآرمانی، قابل لمس و شدنی را به نمایش می گذارد .

همان گونه که روایتهای مربوط به اسطوره ها، پهلوانان، قهرمان ها نیز درهرفرهنگ ونظم حاکم برزندگی انسان ها، ماهیت ارزش های اخلاقی را تعیین می کنند .

زندگی انسانهای خوب وبدِ، قهرمانان و ضد قهرمانان، روایت زندگینامه هایی هستند که در این زمینه به وجود می آیند ورشد می کنند و دهان به دهان نقل می گردند.این زندگی نامه ها همچون سرمشق هایی میشوند که تقلید یا پرهیز، خواستن یا نخواستنِ، اهمیت و نهایت ویژه ای درزیست اجتماعی فرهنگی را ممکن می سازد. تنها با گفتن و نوشتن در مورد عناصر روایت های پهلوانان زمینی و واقعی است که می توان از بازسازی و ارزشی شدن آن سخن گفت، اگرچه هر کدامشان کارکرد ویژه خود را دارند و سیمای شخصیتی خاص خود را نمایندگی می کنند .اما در یک معنا مشترکند: پایداری درهدف و پذیرفتن مصیبت هایی ناشی ازآن. ما از آن ها می آموزیم: شاد بودن بدون داشتن دلایل بزرگ، پایداری، استمرار در کار، حرکت ، یاد گیری و تاکید بر تخیل امیدبخش در شرایط پیچیده وتلخ !

تولدتان مبارک و با آرزوی تولد هزاران نوزاد هم چون شما

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.