{{مهر}}: رئیس مرکز امور زنان و خانواده گفت: نقش زنان در پیشگیری و کنترل بحرانها و فاجعه های زیست محیطی بسیار برجسته است.

به گزارش خبرنگار مهر، مریم مجتهدزاده در همایش جهاد اقتصادی، خانواده و محیط زیست با اعلام این مطلب اظهار داشت: زنان عامل اصلی انتقال فرهنگ و سواد زیست محیطی، اصلاح فرهنگ و انتقال میراث معنوی و دانش زیست محیطی هستند.

وی افزود: زنان به دلیل نقش مهم در مدیریت خانه، می توانند در مدیریت محیط زیست و محله خود نقش آفرینی کنند. زنان علاقه فطری و توجه ذاتی به حفظ محیط زیست دارند و تلاش بیشتری را رد این حوزه نشان می دهند.

وی اظهار داشت: زنان در بسیاری از فرهنگها مسئول اصلی سلامت خانواده و تامین محیطی پاک برای آنها هستند.

مشاور رئیس جمهور با ابراز خرسندی از سهم بالای زنان ایرانی در مشارکتهای اجتماعی و سیاسی گفت: هرچند تا مقصد مطلوب و نهایی راه درازی در پیش است اما باید تمهیدات خاصی برای تقویت ابعاد این امر برای جامعه زنان اندیشیده شود.

وی با اشاره به افزوده شدن فاجعه اکولوژیک به بحرانهای بشری، تصریح کرد: نقش زنان در پیشگیری و کنترل این بحرانها بسیار برجسته است.

مجتهدزاده اضافه کرد: زنان با توجه به نقش محوری در تربیت فرزندان و انتقال آموزه ها، نقش پررنگی در حفظ محیط زیست دارند.

وی حضور زنان در تشکل های زیست محیطی را بسیار چشمگیر توصیف کرد و گفت: اگرچه تشکلهای زیست محیطی رویکردی جدید در بستر تحولات اجتماعی جهان به حساب می آیند اما از دوران کهن، زنان بیشترین فعالیت را در قالب هسته های اجتماعی داشته اند.

مشاور رئیس جمهور آموزش و افزایش مهارتهای فردی زنان در حوزه محیط زیست و برنامه های اجرایی برای استفاده از ظرفیت این قشر در ارتقای بهره وری آنان برای فعالیتهای زیست محیطی را دو راهکار مناسب برای پررنگ کردن نقش زنان در عرصه محیط زیست دانست.

وی با تاکید بر نقش دولتها در دستیابی به محیط زیست سالم و حمایت از تشکلهای اجتماعی زنان در حوزه محیط زیست اظهار داشت: بالابردن سطح دانش عمومی در حوزه محیط زیست، سیاستها و برنامه هایی است که دولت آنها را مورد تامل قرار داده است.

مجتهدزاده آمادگی مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری را برای پیگیری و اجرای طرحهای کارآمد در مورد فرهنگ سازی حفظ محیط زیست در خانواده ها اعلام کرد.

 • جنبش «من هم»

  جنبش «من هم» در ایران و بومی‌سازی آن

  بیدارزنی: آزار جنسی و تجاوز تقریبا در همه کشورها وجود دارد و امری مختص به ایران نیست، اما …
 • ﺟﺎنِ ﺧﻮار

  بیدارزنی: کتاب ﺟﺎنِ ﺧﻮار نوشته نیلو شاتو (نام مستعار) برای اولین بار و به درخواست نویسنده …
 • ۴۰ سال زندگی یک فمینیست در ایران

  بیدارزنی: خدیجه مقدم متولد ۱۳۳۱ است و سال‌ها در ایران فعالیت سیاسی و اجتماعی داشته است. او…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان