{{رادیو زمانه:}} در هفدهمين اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو موضوع قتل هاله سحابی و اعتصاب غذای اخير چهار زندانی سياسی در ايران مطرح شد.

به گزارش راديو زمانه از هفدهمين اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در مقر اين سازمان در ژنو، دستور جلسه روز گذشته اين اجلاس ادامه بررسی گزارش خانم ناوی پيلای، کميساريای عالی حقوق بشر سازمان ملل و گزارشگران موضوعی بود.

در اين جلسه نمايندگان سازمان‌های غير دولتی دارای مقام مشورتی سازمان ملل متحد نيز حضور داشتند.

دکترحسن نايب‌هاشم از سازمان غير دولتی (sudwind) طی سخنانی در نشست عمومی شورای حقوق بشر با تکيه بر گزارش خانم پيلای که در آن به «کشتارها و سرکوب‌های پس از انتخابات» اشاره شده بود، در واکنش به موضع‌گيری‌های وی و گزارشگران ويژه گفت: «علاوه بر کسانی‌ که در آفريقای شمالی و خاورميانه در اين ماه‌های اخير به‌دست دولت‌های سرکوبگر کشته شدند، نبايد موارد پس از انتخابات سال ۲۰۰۹ در ايران فراموش شود که آخرين مورد آن قتل هاله سحابی از فعالان شناخته شده حقوق زنان و از مادران صلح است که بر اثر خشونت مأموران امنيتی در مراسم تشييع پدرش مهندس عزت‌الله سحابی فوت کرد.»

دکتر نايب‌هاشم در ادامه افزود: «هاله سحابی در سال ۲۰۰۹ در تظاهرات مسالمت‌آميز مقابل مجلس ايران با ضرب‌وشتم بازداشت و در نهايت به دو سال حبس محکوم گرديد. وی برای مدت کوتاهی به‌منظور عيادت از پدر بيمارش از زندان مرخص شده بود. تعداد بسياری از نيروهای امنيتی در مراسم تشييع مهندس سحابی حضور داشتند که با خشونت نسبت به شرکت‌کنندگان برخورد می‌کردند.»

سخنران ايرانی نشست شورای حقوق بشر افزود: «مأموران امنيتی جسد آقای سحابی را دزديدند و خودشان آن ‌را دفن کردند و پس از کشته شدن هاله سحابی خانواده‌اش را تحت فشار قرار دادند تا وی را شبانه دفن نمايند.»

به گفته آقای نايب‌هاشم، هيچ کالبدشکافی‌ای بر روی جسد هاله سحابی صورت نگرفت و مردم و جامعه ايران ناباورانه در سوگ هاله هستند و تقاضا دارند تا کميسيون حقيقت‌يابی در اين مورد تشکيل شود.

دکتر نايب‌هاشم در حين سخنرانی خود عکس هاله و عزت‌الله سحابی را به اعضای شورای حقوق بشر نشان می‌داد.

وی در ادامه به اعتصاب غذای زندانيان سياسی زندان رجايی‌شهر کرج در ايران آقايان کيوان صميمی، مهدی محموديان، عيسی سحرخيز و رسول بداغی اشاره نمود و گفت: «اين زندانيان در اعتراض به وضعيت خود و افزايش فشارها و اعمال محدوديت‌های جديد اعتصاب غذا کردند.»

لازم به يادآوری است که اين چهار زندانی اعتصاب غذای خود را روز دوم خردادماه آغاز کردند و روز گذشته ۱۶ خرداد با خواست گروهی از فعالان و خانواده‌های زندانيان سياسی، آيت‌الله بيات زنجانی، از مراجع دينی شيعه و محمد خاتمی، رئيس جمهور پيشين ايران با انتشار بيانيه‌ای به اعتصاب خود پايان دادند.

حسن نايب‌هاشم همچنين در رابطه با فوت مادر رسول بداغی، معلم زندانی، ابراز هم‌دردی کرد.

نشست جانبی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد درباره وضعيت حقوق بشر در ايران عصر ديروز ۱۶ خرداد (ششم ژوئن) با حضور نمايندگان کشورها و سازمان‌های غير دولتی حقوق بشری غير ايرانی و جمعی از فعالان حقوق بشر ايرانی در اروپا، در مقر اروپايی سازمان ملل متحد در ژنو برپا گرديد

همچنين نشست جانبی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد درباره وضعيت حقوق بشر در ايران عصر ديروز ۱۶ خرداد (ششم ژوئن) با حضور نمايندگان کشورها و سازمان‌های غير دولتی حقوق بشری غير ايرانی و جمعی از فعالان حقوق بشر ايرانی در اروپا، در مقر اروپايی سازمان ملل متحد در ژنو برپا گرديد.

سخنران اول اين نشست خانم روحی شفيعی فعال حقوق بشر ايرانی از لندن بود که در باره وضعيت زندانيان سياسی و عقيدتی در زندان‌های جمهوری اسلامی صحبت کرد.

آقای محمد صادقی، عضو شورای مرکزی سازمان ادوار تحکيم وحدت و از فعالان دانشجويی درباره آخرين وضعيت نقض حقوق دانشجويان و استادان دانشگاه در ايران، به‌ويژه وضعيت فعالان جنبش دانشجويی که پس از دهمين دوره انتخابات رياست جمهوری ايران بازداشت شده‌اند سخن گفت.

خانم نسيم اميد ديگر سخنران اين نشست بود. وی فرزند يکی کشته‌شدگان دهه ۶۰ است که درباره وضعيت خانواده‌های قربانيان اعدام‌های دهه ۶۰ سخن گفت و جمعيت را تحت تأثير قرار داد.

خانم ندا فرخ، فعال حقوق بشر از آلمان نيز درباره وضعيت اعدام‌ها در ايران سخنرانی نمود.

ديگر سخنران ايرانی اين نشست آقای سراج‌الدين ميردامادی، روزنامه‌نگار مقيم پاريس بود که به زبان فرانسه سخنرانی نمود و درباره وضعيت روزنامه‌نگاران در داخل ايران و تشديد تنگناها و مشکلات ايجاد شده بر سر راه اطلاع‌رسانی سخن گفت.

البرز دماوندی، فعال حقوق کارگری از آلمان نيز ديگر سخنران اين نشست بود که به وضعيت کارگران و نقض حقوق ايشان پرداخت.

در انتهای اين نشست جلسه پرسش و پاسخ با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی و شرکت‌کنندگان در مراسم برگزار گرديد.

هفدهمين اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد از روز ۳۰ ماه مه در ژنو سوئيس آغاز به‌کار کرده است و تا ۱۷ ژوئن ادامه خواهد يافت.

بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان