شهرزاد نیوز: در کشور آفریقایی اوگاندا برای نحستین بار زنی به ریاست پارلمان برگزیده شد. ربکا آلیتاوا کاداگا، حقوقدان و سیاستمدار 55 ساله که پیش از آن حدود 10 سال معاون رئیس پارلمان بود، از سوی حزب حاکم نهضت مقاومت ملی کاندیدای این مقام گشته و با 302 رای در برابر 57 رای، بر رقیب مرد خود پیروز شد.

وی یکی از 120 نماینده زن در پارلمان اوگانداست، که در انتخابات ماه فوریه گذاشته توانستند به پارلمان راه یابند. در دوره های پیش از آن شمار زنان نماینده تنها 31 نفر بود.

وی که متخصص حقوق زنان است، می خواهد در نخستین اقدام خود قانونی در رابطه ازدواج و طلاق در پارلمان مطرح کند که بر اساس آن زنان بتوانند هنگام جدایی بخشی از دارایی مرد را دریافت کنند.

تلاش این حقوقدان برای احقاق حقوق زنان بی سابقه نیست. وی، از جمله، یکی از سازمان دهندگان کارزار مبارزه با ناقص سازی جنسی زنان بوده است.

به نظر “سوُلوُمه کیمبوگوه ناکا وسی”، فعال حقوق زنان، انتخاب کاگادا به ریاست پارلمان نشانه خوبیست که زنان تنها برای معاونت مناسب نیستند و این انتخاب تأثیر بسزایی در جهت توانمندسازی زنان در برخواهد داشت.

هنگام رای گیری برای ریاست پارلمان تعدادی از نمایندگان اپوزیسیون نیز به وی رای دادند و این حاکی از اعتبار او به عنوان یک حقوقدان و یک سیاستمدار است.

 • غربالگری و بهداشت باروری زنان

  عادت نمی‌کنیم!

  این نوشتار متأثر از بحث‌های اخیر در زمینه طرح غربالگری اجباری مادران باردار از عواقب اجرای…
 • انجام سقط جنین

  چگونگی انجام سقط جنین

  بیاموزیم که انتظار کشیدن برای فرزند می‌تواند به‌معنای سعادتی بزرگ باشد، اما همچنین ممکن اس…
 • همه‌گیری کرونا و مشکلات مادران

  آیا فمینیسم زنان را ناامید کرده است؟

  اگر همه‌گیری کرونا توانسته است دستاوردها و پیشرفت‌های سه دهه اخیر زنان در برابری جنسیتی را…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان