يك متخصص پزشکي قانوني؛

اختلال هویت جنسی، مهمترین عامل در تغییر جنسیت است

0
64

ایسنا: یک متخصص پزشکی قانونی با بیان این که مردان بیشتر از زنان به تغییر جنسیت تمایل دارند، گفت: این امربه دلیل اختلال هویت جنسی است و ریشه در کودکی دارد، به طوری که از اوایل دوران کودکی، فرد به صفات و رفتارهای جنس مقابل تمایل دارد.

آزیتا خاتمی زنوزیان در گفت‌وگو با خبرنگار« اجتماعی» ایسنا منطقه علوم پزشکی تهران، اظهارکرد: هویت جنسیتی یک حالت روانشناختی است که نمایانگر احساس فرد از مذکر یا مونث بودن خود است و تا سن 2 تا 3 سالگی افراد ایجاد شده و با جنسیت زیستی فرد هماهنگ است.

وی افزود: اختلالات هویت جنسی شامل تمایل پایدار به تعلق به جنس مقابل یا اصرار به تعلق داشتن به جنس مقابل و ناراحتی مفرط از جنسیت تعیین شده و نقش جنسیتی نسبت داده شده به فرد می‌شود.

{{مردان تمایل بیشتری به انجام عمل تغییر جنسیت دارند}}

این متخصص پزشکی قانونی تمایل به تغییر جنسیت را یک نوع اختلال روانی دانست و گفت: افراد به علت تمایل به کسب هویت واقعی خود متقاضی تغییر جنسیت هستند که در مردان بیشتر از زنان است، از این رو انجام مراحل قانونی تغییر جنسیت جهت امکان حضور فرد در جامعه و انجام فعالیت‌های اجتماعی ضروری است.

{{مجوز پزشکی قانونی به هیچ وجه جنبه ی حمایتی ندارد}}

دکتر خاتمی افزود: سازمان پزشکی قانونی تنها مرکز صدور مجوز جهت انجام عمل تغییر جنسیت است و برای گرفتن مجوز قانونی فرد باید بعد از احراز هویت از فرد متقاضی و انجام معاینات بالینی و مصاحبه روانپزشکی و ارائه مدارک درباره این که از چه زمانی تمایل به این اقدام دارند، انجام شود.

وی پزشکی قانونی را مجوز دهنده‌ی اعمال جراحی تغییر جنسیت اعلام و تصریح کرد: پزشکی قانونی، مجوز عمل جراحی تغییر جنسیت را می‌دهد تا افراد با کمترین عارضه و به صورت قانونی این عمل را انجام دهند، بنابراین صدور مجوز عمل، به هیچ وجه جنبه‌ی حمایتی نداشته و فقط مراحل قانونی کار را شامل می‌شود.

این متخصص پزشکی قانونی با اشاره به مراحل قانونی کسب مجوز عمل جراحی تغییر جنسیت، اظهارکرد: افرادی که خواهان عمل جراحی تغییر جنسیت هستند، پس از مراجعه به دادگاه و کسب نامه از دادگستری به پزشکی قانونی مراجعه می‌کنند تا به عنوان متقاضی عمل محسوب شوند و پس از بررسی‌های متعدد پزشکی و روانی و مصاحبه های فردی، میل به تغییر همیشگی درفرد بررسی می شود؛ بنابراین به فرد فرصت 6ماهه داده می‌شود تا در صورت انصراف از لیست متقاضیان عمل جراحی حذف شود.

وی خطاب به متقاضیان این عمل گفت: باتوجه به دائمی و همیشگی بودن تغییرات بعد ازعمل، طی چند مرحله مصاحبه با یک روانپزشک از درستی تصمیم خود مطمئن شوید چراکه در بعضی از موارد افراد بعد از انجام عمل، خواهان بازگشت به جنس سابق خود هستند و چون این امر امکان پذیر نیست، اقدام به خودکشی می‌کنند.

دکتر خاتمی در پایان خاطرنشان کرد: اگر تشخیص درستی در خصوص ضرورت انجام عمل جراحی تغییر جنسیت صورت گیرد، افراد بعد از عمل می توانند زندگی عادی و اجتماعی خود را ادامه داده و به اجتماع و اشتغال خود بازگردند و حتی تشکیل خانواده داده و ازدواج کنند.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.