ایسنا: عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي زاهدان گفت: سوءمصرف مواد مخدر توسط مادر باردار موجب بروز اعتياد در جنين و تولد نوزاد معتاد مي شود و به نوعي مي‌توان گفت ادامه اعتياد مادر به مواد مخدر در دوران بارداري برابر با زنده به گور کردن جنين است.

به گزارش سرويس «آسيب‌هاي اجتماعي» ايسنا – منطقه سيستان و بلوچستان، دکتر محمود ايماني فوق تخصص نوزادان افزود: نوزاد مادر معتاد با وزن کم بدنيا مي آيد و به دليل عدم رشد کامل مغز، داراي سر کوچک است.

وي ادامه داد: بيقراري شديد نوزاد پس از تولد، عدم تمايل به شيرخوردن، کم خوابي، بروز اسهال و استفراغ شديد از جمله علائمي است که نوزاد معتاد به آنها دچار است.

وي افزود: اغلب موارد بي حوصلگي مادري که دچار سوء مصرف مواد است و نيز بي قراري شديد نوزاد، منجر به بروز کودک آزاري و شکستگي هاي استخواني در نوزاد مي شود.

اين عضو مرکز تحقيقات سلامت کودکان و نوجوانان دانشگاه علوم پزشکي زاهدان تصريح کرد: پس از تولد در صورت تمايل خانواده به ترک اعتياد نوزاد، وي در بيمارستان بستري و تحت اقدامات مراقبتي قرار مي گيرد.

وي تاکيد کرد: در صورت عدم توجه خانواده به توصيه‌هاي پزشکي و استفاده از روش‌هاي متداول سنتي مانند ادامه استفاده مادران از مواد مخدر و دادن دود يا آب‌شيره و ترياک به نوزاد، وي دچار اختلالات رشد مغزي و نيز سوء تغذيه شديد و بيماري‌هاي عفوني و گوارشي مي‌شود و احتمال مرگ نوزاد افزايش مي‌يابد.

 • ﺟﺎنِ ﺧﻮار

  بیدارزنی: کتاب ﺟﺎنِ ﺧﻮار نوشته نیلو شاتو (نام مستعار) برای اولین بار و به درخواست نویسنده …
 • ۴۰ سال زندگی یک فمینیست در ایران

  بیدارزنی: خدیجه مقدم متولد ۱۳۳۱ است و سال‌ها در ایران فعالیت سیاسی و اجتماعی داشته است. او…
 • مقابله با آزار جنسی

  واکاوی ابعاد مغفول «من هم» در ایران

  این نقد با هدف ایجاد گفت‌و‌گو و انتقادات سازنده برای آینده «من هم» و کارزارهای مشابه در حو…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان