در آستانه برگزاری بیست و دومین سمینار “بنیاد پژوهشهای زنان ایران” قرار گرفته ایم. در این روزها تعدادی از زنان فعال ایرانی در پی تهیه بلیط قطار و هواپیما و همچنین رزرو هتل و محل سکونت درشهر آمرسفورت هلند میباشند. از دوستان و اطرافیانم در مورد تدارکات سفرشان سوال میکنم. جوابها تقریباً همه شبیه هم هستند: هنوز نمیدانم، …اگر نیآیم چیز زیادی از دست نخواهم داد، و اگر بیآیم هم فقط برای دیدن دوستان است.

با شنیدن جملاتی از این دست سوالات متعدی به ذهنم هجوم میاورد.
– چرا با وجود تعداد بالای زنان ایرانی فعال در زمینه های کمک رسانی و توانمدسازی زنان در سازمانها، موسسات و ان جی اوهای خارج از کشور تعداد معدودی از آنان در این این سمینارها شرکت میکنند؟
– چرا بااینکه عدهء قابل توجه ای از زنان ایرانی آکادمیک وصاحب نظر در زمینه مطالعات زنان مقیم خارج از کشور می باشند، هر سال از حضورآنان در سمینارهای این بنیاد کاسته میشود؟
– با توجه به اینکه دانشگاهای ایران از داشتن بخش های مطالعات زنان مستقل محرومند و تحقیق های میدانی در زمینه زنان با محدودیتهای عظیمی روبرو می باشند، آیا این سمینارها نمیتوانست این کمبود را لااقل در گستره محدودی جبران نماید؟
– آیا نمی بایست در تعین سخنرانان (از داخل و خارج از کشور) بالانسی مابین نظرات آکادمیسینها و اکتیویستها در نظر گرفته شود؟
– آیا در انتخاب موضوعات این سمینارها نمی بایست از زنان فعال داخل کشورهم نظرخواهی شود تا به تمام ابعاد زندگی زن ایرانی توجه شود؟ و …

با در نظر گرفتن این سوالات و ده ها سوال دیگر به سراغ برگزار کنند گان سمینار امسال رفتم:

١- آیا در قبول موضوعات سخنرانیها به تعادلی میان مقالات محققین و نظرات اکتیویست ها توجه داشته اید؟ تا چه حد در این زمینه خود را موفق میدانید؟ ما در گزینش سخنرانان به ترتیب اهمیت به نکات زیر پرداخته ایم: ١- چکیده های ارسالی کاملاً با موضوع کنفرانس همخوانی داشته باشد. ٢- نویسنده ی پژوهش از زوایای مختلف به موضوعات کنفرانس نگاه کرده باشد. ٣- به منظور تشویق پژوهش گران جوان سعی کرده ایم از مقالات آنان بیشتر استفاده کنیم.

با توجه به موارد بالا و دلایل دیگر انتخاب در دو مرحله و توسط یک تیم صورت گرفت. در مرحله ی نخست، تمرکز بر روی محتوای مطالب بود و مقالات بدون نام و فعالیت های اجتماعی پژوهشگر بررسی شد. در مرحله ی دوم، با توجه به فعالیت های اجتماعی نویسنده مقالات دوباره مورد ارزیابی قرار گرفتند. در این مرحله تلاش شده است که ترکیب مناسبی از کنشگران و آکادمیسین ها به عنوان ارائه دهنده ی پژوهش ها انتخاب شود. ما نتیجه ی حاصله را موفقیت آمیز می دانیم و به زودی با انتشار نام ارائه دهندگان در سایت ما به آدرس http://www.iwsf2011.com/ این موضوع برایتان بیشتر روشن خواهد شد.

٢- آیا در برنامه ریزی سمینار به جذب جوانان و به خصوص نسل دوم مهاجرین توجه ای داشته اید؟ اگر بله چه راهکارهایی را به کار برده و یا خواهید برد؟ ما از ابتدای شکل گیری کمیته تا کنون همکاری مستمر با جوانان داشته ایم. حتی در ابندایی ترین مرحله که انتخاب موضوعات کنفرانس بود، با تعامل میان کنشگران جوان به جمع بندی نهایی رسیدیم. در همین راستا در طی کنفرانس هم یک میزگرد اختصاصی با موضوعیت جوانان داریم.

٣- در میان شرکت کننده گان سمینار زنان ایرانی که در فوریه امسال در فرانکفورت برگزار شد، از فعالینی که بعد از وقایع انتخابات خرداد ٨٨ مجبور به ترک ایران شده بودند، حتی یک نفر هم حضور نداشت. آیا شما در جلب توجه آنها به این سمینار توجه ای داشته اید؟ چگونه؟ بله، بیشترین همکاری از طریق همین کنشگران و جوانانی است که بعد از انتخابات مجبور به خروج از ایران شده اند، میزگرد جوانان به ویژه از این گروه تشکیل شده است.

٤- با توجه به این که ایرانیان زیادی در آمستردام ساکن هستند، چرا آمرسفورت؟ آیا فکر نمیکنید که رفت و آمد و اقامت در هتل میتواند مانعی برای شرکت تعداد زیادی از آنان در این سمینار باشد؟ شاید لازم باشد که بگوییم که ما نیز در ابتدا به انتخاب شهر آمستردام فکر کردیم، اما موارد زیادی در طی این راه پیش آمد که من به اختصار به مهم ترین آنها اشاراتی می کنم: ١- چند برابر بودن هزینه ی اجاره ی محل کنفرانس و همچنین هتل ها برای شرکت کنندگان (این تفاوت آنقدر فاحش بود که بتوان از شهر آمستردام با تمام مزایای آن صرف نظر کرد) ٢- برای دوستانی که از کشورهای مجاور به اینجا مسافرت می کنند، مسافت از فرودگاه آمستردام تا شهر آمستردام و یا از فرودگاه آمستردام تا شهر آمرسفورت تفاوت چندانی نمی کند (هرچند که آمرسفورت برای کسانی که از کشورهای مجاور آلمان، فرانسه، بلژیک می آیند گزینه ی مناسب تری است) ٣- مشکل کمبود پارکینگ و گرانی آن نیز از دیگر مسائل عدم انتخاب آمستردام است ٤- جدا از جاذبه های تاریخی و مناظر جذاب شهر آمرسفورت، دوستانی که در این شهر زندگی می کنند حاضر به پذیرش مهمانانی در منازل خود، می باشند. ٥- همچنین سالنی که ما در آمرسفورت در نظر گرفته ایم ضمن اینکه در مرکز شهر واقع شده است، مکانی زیبا و آرام می باشد که می تواند فضایی مناسب برای دیدارهای دوستان قدیمی نیر باشد.

فکر می کنم مواردی که ذکر کردم به اندازه ی کافی برای این انتخاب، قانع کننده باشند.

همچنین به شما پیشنهاد می کنم که گزارش کاملی که در این زمینه به زودی در سایت ما منتشر خواهد شد را دنبال کنید.

ادامه دارد

 • جنبش «من هم»

  جنبش «من هم» در ایران و بومی‌سازی آن

  بیدارزنی: آزار جنسی و تجاوز تقریبا در همه کشورها وجود دارد و امری مختص به ایران نیست، اما …
 • ﺟﺎنِ ﺧﻮار

  بیدارزنی: کتاب ﺟﺎنِ ﺧﻮار نوشته نیلو شاتو (نام مستعار) برای اولین بار و به درخواست نویسنده …
 • ۴۰ سال زندگی یک فمینیست در ایران

  بیدارزنی: خدیجه مقدم متولد ۱۳۳۱ است و سال‌ها در ایران فعالیت سیاسی و اجتماعی داشته است. او…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان