تحمیل پوشش اجباری عامل محرومیت زنان فوتبالیست ایرانی

0
46

جهان زن ـ اصرار حکومت اسلامی برای تحمیل پوشش اجباری دختران فوتبالیست و دهن کجی به مقررات فیفا باعث شد که فوتبالیست های زن ایرانی علیرغم موفقیت هایشان از بازی در برابر اردن محروم شوند. رژیم جمهوری اسلامی تاکنون با محروم کردن دختران از ورزش در دبیرستان ها و با محروم کردن آن ها در مسابقات جهانی ضربات غیرقابل جبرانی بر نسل دختران جوان این کشور وارد کرده است. حتی برخی از مراجمع تقلید بر این نظرند که اساسأ حضور دختران ورزشکار در میادین جهانی بدلیل حضور نامحرم های غیرمسلمان حرام است. روشن است با چنین تفکراتی، ورزش زنان در کشور روز به روز دوران سیاه تری را تجربه خواهد کرد.
لغو مسابقه زنان فوتبالیست ایران به دلیل پوشش اسلامی
مسابقه تیم ملی فوتبال زنان ایران با اردن در مقدماتی المپیک لندن به دلیل مخالفت فیفا با پوشش اسلامی زنان فوتبالیست ایرانی، لغو شد.
دیشب سیزدهم خرداد تیم زنان ایران قرار بود در اردن به دیدار تیم زنان این کشور برود، اما بنابر گزارش خبرگزاری های ایران، “مسئول بحرینی برگزار کننده مسابقات از حضور بانوان ایرانی با پوشش اسلامی جلوگیری کرد.”
تیم ایران در دور مقدماتی صدر نشین گروه خود شده و به مرحله دوم رسیده بود اما به دلیل مخالفت فیفا با پوشش زنان ایرانی، اردن با نتیجه سه بر صفر برنده اعلام شد.
ایرنا خبرگزاری دولتی ایران گزارش داده که بازیکنان تیم ملی فوتبال زنان ایران پس از حضور در زمین و با تشویق تماشاگران “وزرشگاه را با چشمانی اشک آلود ترک کردند.”
در پی این اتفاق، علی کفاشیان رئیس فدراسیون فوتبال ایران گفته است که “این فدراسیون از مسئول برگزار کننده این رقابت ها به فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) شکایت می کند.”
به گفته آقای کفاشیان، فدراسیون فوتبال ایران مکاتباتی با سپ بلاتر رئیس فیفا در خصوص حضور زنان فوتبالیست ایرانی با پوشش اسلامی انجام داده بود و موافقت وی را کسب کرده بود.
آنطور که آقای کفاشیان گفته در قانون فیفا هیچ کشور حق ندارد با پوشش اسلامی در رقابت ها حاضر شود “اما فدراسیون فوتبال ایران رایزنی های لازم را در این مورد انجام داده بود.”
عکس العمل بازیکنان تیم ملی فوتبال زنان ایران، پس از اینکه در تاریخ 3 جون در عمان از شرکت در بازی مقدماتی المپیک سال 2012 در مقابل اردن انصراف دادند. تیم ایرانی روز جمعه به دلیل مقررات فیفا علیه استفاده از حجاب از شرکت در مسابقه محروم شدند. مقررات فیفا برای مسابقات زنان اعلام میدارد که هر نوع پوششی که استفاده میشود نمی باید گردن و گوش بازیکنان را بپوشاند. در ایران مطابق قوانین اسلامی، همۀ زنها مکلف به پوشاندن موهای خویش در مکانهای عمومی هستند. اختلاف بین ایران و فیفا در خصوص پوشش اسلامی در رقابت ها از سال 2007، زمانی که فیفا اونیفورم ایران را ممنوع کرد آغاز شد.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.