قطر، زن قربانی تجاوز گروهی را به لیبی بازگرداند

0
52

دولت قطر، ایمان العبیدی، زنی که می‌گوید مورد تجاوز گروهی سربازان قذافی قرار گرفته است را به لیبی بازگرداند. سازمان ملل متحد این اقدام قطر را مغایر با قوانین بین‌المللی پناهندگی دانسته و به این تصمیم اعتراض کرده است.

ماموران پلیس قطر در روز پنج‌شنبه (۱۲ خرداد/ ۲ ژوئن) وارد هتل محل اقامت ایمان العبیدی، زن لیبیایی جوانی که می‌گوید مورد تجاوز گروهی ۱۵ تن از نیروهای قذافی قرار گرفته است شدند و او و خانواده‌اش را که متقاضی پناهندگی در قطر بودند، با زور سوار هواپیما کرده و به شرق لیبی بازگردادند.

ایمان العبیدی، چند ماه پیش ( ۲۶ مارس) هراسان وارد رستوران هتل “ریکسوس” در شهر طرابلس شد و رو به خبرنگاران مستقر در این هتل فریاد زد که ۱۵ نفر از نیروهای طرفدار معمر قذافی او را در یک ایستگاه بازرسی متوقف کرده، با زور و کتک ربوده و به مدت دو روز بارها به او تجاوز کرده‌اند. ایمان العبیدی بعد از این اعلام توسط مقامات طرابلس در همان هتل بازداشت شده و با زور به محل ناشناسی منتقل شد.

مقامات لیبیایی بعد از بازداشت وی در گفت‌وگو با رسانه ها این زن جوان را متهم به دیوانگی، دزدی، دائم‌الخمری و خیانت به وطن کردند. نیروهای انتظامی ۳ روز بعد او را در طرابلس آزاد کردند و ایمان العبیدی در مصاحبه با رسانه‌های بین‌المللی از جمله شبکه خبری “الجزیره” و “سی ‌ان‌ ان” جزئیات چگونگی ربوده‌شدن و تجاوز گروهی سربازان قذافی را افشا کرد.

در اوایل ماه مه، ایمان العبیدی با کمک شورشیان لیبی و در لباس مبدل موفق به فرار به تونس شد. بعد از فرار به تونس، العبیدی با کمک برخی دیپلمات‌های غربی توانست وارد دوحه، پایتخت قطر شود و درخواست پناهندگی کند.
با این‌حال، صبح دیروز، ماموران امنیتی قطر وارد هتل محل اقامت ایمان العبیدی و خانواده‌ی او شده و با زور آن‌ها را از هتل خارج و سوار هواپیما کرده و به بنغازی برگرداندند. دولت قطر هنوز هیچ دلیل صریح و روشنی را برای این اقدام اعلام نکرده است.

واکنش‌های بین‌المللی به اقدام قطر

اقدام غیرمنتظره‌ی دولت قطر در بازگرداندن ایمان العبیدی به کشورش، اعتراض و واکنش‌های شدید سازمان‌های حقوق بشری و برخی دولت‌های غربی را در پی داشته است.”کمیساریای عالی پناهندگان” سازمان ملل متحد با محکوم کردن اقدام قطر اعلام کرده است که ایمان العبیدی طبق قوانین بین‌المللی، متقاضی پناهندگی به شمار می‌رود و این اقدام دولت قطر نقض آشکار قوانین بین‌المللی پناهندگی و عدم حفظ ایمنی و سلامت جانی پناه‌جو به شمار می‌رود.

“سیبلا ویلکس”، یکی از سخنگویان «کمیساریای عالی پناهندگان» در گفت‌وگو با رسانه‌ها اعلام کرد که از نظر سازمان ملل متحد، دلیل موجهی برای این اقدام دولت قطر متصور نیست و تصمیم دولت قطر را در این زمینه محکوم کرد.

سازمان “دیده‌بان حقوق بشر” نیز با صدور بیانیه‌ای اقدام دولت قطر در بازگرداندن ایمان العبیدی به بنغازی را به شدت محکوم و اعلام کرد که «پس فرستادن یک پناه‌جو که قربانی تجاوز گروهی است نه تنها نقض آشکار قوانین حقوق بشری و بین‌المللی پناهندگی است، که شرایط روحی و وضع امنیت قربانی را نیز در معرض خطری جدی‌تر قرار می‌دهد.»

مارک تونر، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا نیز گفت که آمریکا شرایط بازگرداندن ایمان العبیدی را زیرنظر دارد و برای سلامت وی نگران است. از سوی دیگر مقامات شهر بنغازی اعلام کرده‌اند که ایمان العبیدی می‌تواند در لیبی باقی بماند. آن‌ها به تقاضای نهادهای حقوق بشری برای خروج مجدد ایمان العبیدی از بنغازی هنوز پاسخی نداده‌اند.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.