استمداد زنان یمنی ازجامعه جهانی

ترجمه شهرزاد امین
0
71

تغییر برای برابری – پس از یک تظاهرات مسالمت آمیز در هفته گذشته که در آن تظاهر کنندگان با سلاحهای کشنده مورد حمله قرار گرفته و توسط پلیس زن مورد ضرب و جرح قرار گرفتند، تشکل زنان ” ائتلاف وطن- زنان برای صلح اجتماعی” از جهانیان خواستند که از آنان حمایت کنند.

نامه به سازمان ملل متحد برای اقدام سریع 31 مای 2011

نوریا وابل، یکی از رهبران جنبش مسالمت آمیز، حوالی ساعت 16 امروز بشدت از طرف پلیس زن و ماموران امنیتی در طایز مورد ضرب و جرح قرار گرفت. این ضرب و جرح منجر به سقط جنین او در پنجمین ماه بارداریش شد. ماموران مرد نیروهای امنیتی به اتفاق پلیس زن یک آکتیویست دیگر را مورد حمله قرار داده وبه سرش ضربه وارد کردند طوری که وی بی هوش شد.

نوریا و 60 زن دیگر در مرکز شهر طایز تجمع کردند تا تظاهرات مسالمت جویانه ای را در خیابانهای شهر برگزار کنند. هنگامی که آنان راس ساعت 15.30 راه پیمائی خود را آغاز کردند پلیس امنیتی مجهز به سلاح کشنده به مقابله با آنان پرداخت. زنان به راهپیمائی خود ادامه دادند. سپس نیروهای امنیتی به پلیس زن دستور حمله دادند. پلیس زن به زنان تظاهر کننده حمله کرد. این راهپیمائی زنان در اعتراض به حمله خشن به تظاهرات مسالمت آمیز روز جمعه 29 ماه می در شهر طایز برگزار شد. نیروهای امنیتی مرکزی و گارد ریاست جمهوری به رهبری پسر صالح و برادرزاده اش با سلاح سنگین به میدان آزادی در طایز حمله ور شدند. در این حمله بیش از 50 تظاهر کننده دستگیر، بیش از 120 نفر زخمی و صدها نفر دستگیر شدند. تعدادی از مجروحان در بین دستگیر شدگان بودند. نیروهای امنیتی چادر تظاهر کنندگان را به آتش کشیدند. بر اساس گزارش سازمان دفاع از حقوق بشر در طایز در برخی از چادرها افراد معلول مستقر بودند. آنان قادر به فرار از آنجا نبودند و از این رو در آتش سوختند.

داده هائی در مورد ” ائتلاف وطن- زنان برای صلح اجتماعی”

این ائتلاف از گروهی از زنان یمنی، که برای یک یمن جدید که زنان نیز در آن جائی داشته باشند مبارزه می کنند، تشکیل شده است. زمان برابری فرا رسیده است، این شعار محوری آنان است. زنان می گویند که آنها دریافته اند که تحولات سیاسی در یمن ممکن است و نقش فعالی را در جنبش اعتراضی توده ای بازی می کنند. آنان ضمن شرکت در اعتراضات توده ای برای احراز حقوق برابر زنان در جامعه جدید نیز مبارزه می کنند.

– حوریه محشور از اعضای این ائتلاف می گوید: انقلاب ما همه کلیشه های موجود در مورد زنان یمنی را در هم شکسته است.

این گروه 6 سال پیش شکل گرفت، این زنان می خواستند به افکار عمومی جامعه رسیدگی کنند، انها کمپینها ئی را برای تقویت حقوق زنان راه انداخته و سعی در بسیج سیاسی زنان دارد. چندی پیش بلغیس ال لهابی یکی دیگر از اعضای این گروه مورد توجه قرار گرفت او گفت که ” صالح ما را از سومالی شدن، از عراق شدن و از قبیله ای شدن یمن می ترساند و حا لا ما در عوض او را از تونس شدن می ترسا نیم! “. ائتلاف هیچگونه تشکیلات رسمی و رهبری مشخصی ندارد.

آدرس میل گروه:

E-post: Watan4women@yahoo.com, women-coalition@googelgroups.com وطن در فیس بوک نیز یک صفحه دارد. https://www.facebook.com/home.php?s…

ائتلاف وطن- زنان برای صلح اجتماعی از جامعه مدنی جهانی، شبکه های زنان، انجمنهای شهروندی و مطبوعات می خواهد که همبستگی خود را با مردم یمن نشان دهند. ما از شما بطور خاص می خواهیم که با بر پائی تظاهرات از دولتهای خود بخواهید که از مردم یمن حمایت کرده و آنان را دربه تحقق بخشیدن رویای خود در رسیدن به آزادی یاری رسانند.

به نقل از تارنمای پرسپکتیو فمینیستی- سوئد

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.