وضعیت بازار ازدواج در ایران

0
99

روزنامه ملت ما نوشت:

زنگ موبایلم به صدا درمی‌آید، پیام این است: «برای آشنایی و صیغه با این شماره تماس بگیرید. » بازاریابی برای زنان صیغه‌یی از طریق دفاتر اسناد رسمی. این هم بازاری جدید است که رنگ و بوی خاص خودش را دارد.

ازش پرسیدم من که خانم هستم ولی آیا در این میان پورسانتی هم به شما می‌رسد. دستمزد شما در این باره چقدر است؟ صدای پشت تلفن تا 20 درصد را نرخ رسمی اعلام کرد. ولی اگر کار کمی مشکل شود و فرد مشکل پسند باشد، این پورسانت افزایش می‌یابد. گمان می‌کردم این موضوع یک بازی است که از طریق دنیای موبایل به افکار عمومی تحمیل می‌شود.

ولی تویسرکانی رییس ثبت احوال واسناد کشور، همه این تصور که اس‌ام اس‌های ارسالی، تنها یک بازی و سرگرمی برای چند تا جوان بوده به هم زد.

تویسرکانی در پاسخ به یک خبرنگار درباره پیدا کردن صیغه برای مشترهای برخی از دفتر خانه‌ها، این کار را « کارخلاف قانون » دانسته بود که با آنها « برخورد جدی صورت خواهد گرفت.» وی اضافه کرده بود که «البته موردی به ما گزارش نشده اما گاهی دفترخانه‌هایی چنین اقداماتی می‌کنند! یعنی افراد می‌آیند اطلاعات خودشان را می‌دهند و دفترخانه همسریابی می‌کنند» و در این باره « تاکنون باهزار و 946 متخلف اعم ازدفتریار و سردفتر در این ارتباط برخورد شده است. »

ولی بلافاصله دیدم که این امر می‌تواند رنگی از حقیقت داشته باشد زمانی که رییس سازمان ثبت اسناد و املاک جمهوری اسلامی در یک مصاحبه خبری به مناسبت یکصدمین سال تاسیس سازمان ثبت اعلام می‌کند که « ازدواج در سه سال گذشته دو دهم درصد در ایران کاهش یافته و آمار طلاق 14 درصد رشد کرده است. »

او گفت که سال گذشته 819 هزار و 687 ازدواج در ایران ثبت شده و 129 هزار و 966 طلاق. یعنی از هر 6 ازدواج یکی به طلاق ختم می‌شود.

ولی شاید این اقدام از سوی همان اندک سردفتران، به این دلیل صورت می‌گیرد که به هر حال اجرای بد هدفمندسازی یارانه برخدمات این بخش نیز تاثیر منفی داشته است تا جایی که به گفته رییس سازمان ثبت احوال برای افزایش قیمت خدمات « سردفتران عزیر جمع شده بودند و خواهان افزایش قیمت ثبت طلاق و ازدواج را داشتند. ما قبلا 45 هزار تومان قیمت ثبت ازدواج و طلاق را 70 هزار تومان کرده بودیم. یعنی 25 هزار تومان اضافه کرده بودیم اما سردفترداران عزیز با این افزایش هم موافق نیستند و خواهان 130 هزار تومان برای هر ثبت ازدواج و طلاق هستند. با این درخواست موافقت نشد و مساله همچنان حل نشده باقی مانده است. »

{{بازار زنان صیغه‌یی}}

جامعه‌شناسی کارکردگرا، برای هر پدیده‌یی که در جامعه ظهور و بروز داشته باشد، فواید و مضاری قایل است و براین پایه، به دنبال آن است تا راه‌های به تعادل رسیدن میان عرضه و تقاضا را بررسی کند. به عبارت دیگر این نظریه در جامعه‌شناسی می‌گوید، هر پدیده‌یی در جامعه، به دنبال نیازهای و خواسته‌ها است که در نهایت نهاد یا سازمان خود را ایجاد می‌کند. به نظر می‌رسد بحث پیدا کردن زنان صیغه‌یی برای مشتریان در اندک دفاتر اسناد رسمی کشور از این قاعده، مستثنا نباشد. افزایش زنان سرپرست خانوار، افزایش طلاق، افزایش سن ازدواج، و… همه از موضوعاتی هستند که به این پدیده دامن می‌زنند. این واقعیتی است که به جای فحش و ناسزا دادن به آن باید با روشی عقلانی به کالبد شکافی آن پرداخت.

همین اول خرداد بود که حسین انواری سرپرست کمیته امداد خمینی(ره) با اعلام اینکه امروز بحث افزایش زنان سرپرست خانوار در کشور به یک بحران تبدیل شده، هشدار داده بود که « این خطر باید برای مسوولان به عنوان زنگ خطری باشد چرا که تا چند سال آینده آمار زنان سرپرست خانوار با این سیاست‌ها به بیش از پنج میلیون نفر می‌رسد. »

البته انواری گفته بود که مسائل حوزه زنان به دلیل وجود متولیان زیاد مغفول مانده. این سخن از زاویه دیگر به این معنا است که آشپز که دو تا شد‌ش یا شور می‌شود یا بی‌نمک. وی گفته بود که « مساله زنان، مساله یک نهاد خاص نیست بلکه یک مساله فرابخشی و با سلامت اجتماعی در ارتباط است. »

انواری تاکید کرده بود که « هم‌اکنون آمار طلاق در شهر تهران به مرز 30 درصد رسیده است و متاسفانه ما امروزه با پدیده‌یی به نام زایش زنان سرپرست خانوار مواجه هستیم که جلوگیری از وقوع این پدیده اجتماعی، نیازمند عزم ملی است. »

ساروخانی جامعه شناس معتقد است«خانواده معیار شناخت و سنجش آسیب‌های اجتماعی است. به درستی آنگاه که طلاق رو به فزونی می‌رود، کشمکش‌های درونی خانواده اوج می‌یابد و فرزندان در سنین نوجوانی به دور از نظر والدین در ورطه آلامی چون اعتیاد، بزهکاری و… گرفتار می‌آیند. »

در تعریف برگس و لاک از خانواده آمده است «خانواده گروهی است متشکل از افرادی که از طریق پیوند زناشوئی، همخونی، یا پذیرش (‌به عنوان فرزند‌) با یکدیگر به عنوان شوهر، زن، مادر، پدر، برادرو خواهر در ارتباط متقابلند و فرهنگ مشترکی پدید آورده و در واحد خاصی زندگی می‌کنند».

ولی تعریف برگس نمی‌تواند برای ما کارآیی داشته باشد. فعلا باید به هرم نیازهای مازلو چنگ بزنیم که می‌گفت تا وقتی که نیازهای اولیه تامین نشود، دیگر نیازهای معنوی انسانی تحقق نخواهد نیافت.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.