مخبر كميسيون حقوقي درگفت‌وگوباايسنا:

لایحه حمایت خانواده باید به زودی در صحن علنی بررسی و تصویب شود

0
138

ایسنا: عضو هیات رییسه کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که لایحه حمایت خانواده پیش از آغاز بررسی بودجه برای تصویب در صحن علنی به هیات رییسه گزارش شده و قاعدتا باید همین روزها در دستور کار قرار گیرد، گفت: در زمان بررسی نهایی هیچ پیشنهادی از مرکز امور زنان مبنی بر حذف مفاد 22 و 23 به کمیسیون ارجاع نشد، لذا با اعمال برخی تغییرات بر مفاد مذکور لایحه به تصویب کمیسیون رسید.

امین حسین رحیمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) با اعلام این خبر افزود: ممکن است مرکز امور زنان پیشنهاد مذکور را به برخی نمایندگان ارایه کرده باشد تا در زمان بررسی لایحه حمایت خانواده در صحن علنی مجلس نمایندگان پیشنهاد حذف مفاد 22 و 23 را مطرح کنند.

به گفته وی، نمایندگان مجلس می‌توانند در زمان تصویب نهایی لایحه تقاضای حذف مفاد 22 و 23 را بدهند چراکه این دو ماده به اضافه چند ماده دیگر در زمان طرح لایحه حمایت خانواده در صحن برای بررسی بیشتر مراعا مانده و مجددا به کمیسیون حقوقی و قضایی ارجاع شد که کمیسیون با دعوت از کارشناسان با ایجاد تغییراتی جزیی مفاد مذکور را مجددا تصویب کرد.

مخبر کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس در خصوص تغییرات مفاد 22 و 23 گفت: به ماده 22 که مربوط به ازدواج موقت است و پیش از این قرار بود تنها در صورت بارداری زن برای حمایت از کودک و زن ثبت شود دو مورد دیگر افزوده شد، یک مورد این‌که زن و مرد قبل از عقد موقت توافق کنند که عقدشان ثبت شود و دیگر این‌که شرط ضمن عقد شود که معمولا از جانب خانم‌ها مطرح می‌شود، به این صورت که خانم شرط کند که حتما باید عقدش ثبت شود.

رحیمی افزود: در مورد ماده 23 یعنی ازدواج مجدد هم رضایت همسر اول یا احراز 10شرط به دادگاه در نظر گرفته شده بود که یک تبصره به 10شرط مذکور افزوده شد مبنی بر این‌که علاوه بر موارد عسر و حرجی که در قانون مدنی برای طلاق زن ذکر شده است اگر ازدواج مجددی که با احراز یکی از 10 شرط با حکم دادگاه انجام شده طوری باشد که تحمل آن برای همسر اول موجب عسر و حرج شود زن می‌تواند از دادگاه تقاضای طلاق کند که اگر دادگاه عسر و حرج را احراز کرد حکم طلاق را صادر می‌کند.

عضو هیات رییسه کمیسیون حقوقی و قضایی در خاتمه خاطرنشان کرد: لایحه حمایت خانواده دیگر هیچ مشکلی ندارد و همین روزها باید در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گیرد.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.