{{تابناک:}} پس از آنکه هیئت امر به معروف و نهی از منکر یا همان پلیس دینی عربستان سعودی اولین زن عربستانی را به علت رانندگی بازداشت کرد، کمپینی در حمایت از وی به راه افتاد که خواستار رانندگی همه زنان عربستانی در این روز شد؛ اما در مقابل مردان وهابی نیز کمپینی علیه آنان و در همین روز به راه انداخته‏ اند که خواستار کتک زدن زنان راننده با عقال شده‏ اند!

به گزارش شیعه آنلاین، “منال شریف” زن ۳۲ ساله عربستانی پس از آنکه در شهر الخبر با خودروی خود به گشت زنی پرداخت و سبب شد تا فیلمش در شبکه ‏های اجتماعی منتشر شود، هم ‏اکنون کمپینی در حمایت از این اقدام او در عربستان به راه افتاده که خواستار صدور مجوز رانندگی برای زنان در سعودی هستند.

وی با اینکه یک روز پس از این اقدام متهورانه خود از سوی پلیس دینی شهر الخبر بازداشت شد، اما آثار این اقدام همچنان در شبکه ‏های اجتماعی و سایت‏های اینترنتی منطقه خودنمایی می‏کند. برداشت نادرست مفتی‏های وهابی و افراطی سعودی از برخی روایات ـ بعضا بدون سند صحیح ـ که حرمت رانندگی برای زنان را از آن استنباط می‏کنند، نه تنها باعث ایجاد زحمت برای زنان مسلمان در این کشور شده، بلکه موجبات خنده و تمسخر دین اسلام از سوی غربی‏ها را نیز در پی داشته است.

“منال شریف” که در آمریکا تحصیل کرده و در همانجا نیز گواهینامه رانندگی دریافت کرده است، با راندن خودروی برادرش در الخبر، مایه تحسین فعالان زن در جهان شده است. حتی برخی از لیبرال‏ها نیز او را شایسته تقدیر در مجامع بین‏ المللی دانسته‌‏اند!

با این حال کمپین حمایت از خانم “شریف” که قرار است زنان سعودی را به رانندگی در روز هفدهم می دعوت کند، از هم‏اکنون با رقیب سرسخت‏تری روبه ‏رو شده است!

مردان عربستانی نیز با راه ‏اندازی کمپینی بنام “مبارزه سپید” خواهان کتک زدن زنان راننده در هفدهم می با “عقال” شده‏ اند. این کمپین که صفحاتی در فیس‏بوک و توئیتر دارد، با بیش از دوهزار عضو با استقبال فراوانی مواجه شده است! همین مسأله نشان‏دهنده رضایت نسبی مردان عربستانی از ممنوعیت رانندگی زنان حتی میان طبقات تحصیل‏کرده و روشنفکر است

 • گفتگو با گلرخ قبادی از زنان مبارز کرد

  این مصاحبه به شرح سرگذشت و فعالیت‌ها و مبارزات گلرخ قبادی از زنان مبارز کرد می‌پردازد. گلر…
 • غربالگری و بهداشت باروری زنان

  عادت نمی‌کنیم!

  این نوشتار متأثر از بحث‌های اخیر در زمینه طرح غربالگری اجباری مادران باردار از عواقب اجرای…
 • انجام سقط جنین

  چگونگی انجام سقط جنین

  بیاموزیم که انتظار کشیدن برای فرزند می‌تواند به‌معنای سعادتی بزرگ باشد، اما همچنین ممکن اس…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان