ملاقات حضوری ۱۲ زندانی سیاسی زن به مناسبت روز مادر

0
63

{{کلمه:}} همسر بهاره هدایت از ملاقات غیر منتظره ی حضوری که ظاهرا عیدی مسئولان زندان اوین به ۱۲ نفر از بانوان محبوس در بند متادون بوده است خبر داد.

امین احمدیان همسر این فعال سیاسی به خبرنگار کلمه می گوید ملاقات نیم ساعت بیشتر نبود و در فضای محدودی همه کنار هم بودیم، اما روحیه ی بچه ها خیلی خوب بود و همه امیدوار بودند که بتوانند به زودی از حق مرخصی هم استفاده کنند.

بهاره هدایت سخنگوی دفتر تحکیم وحدت که در دی ماه سال ۸۸ بازداشت شده بود امروز بعد از ۱۳ ماه توانست با مادر و پدر خود دیدار داشته باشد.

بهاره هدایت که به گواه همه ی فعالان و حقوقدان ها سنگین ترین حکم فعالین دانشجویی را در تاریخ انقلاب دریافت کرده است در تابستان سال گذشته به نه سال و نیم حبس تعزیری محکوم شد.

این فعال دانشجویی به تازگی مجددا به دلیل ارسال پیام تبریک روز دانشجو از داخل زندان به ۶ ماه حبس دیگر نیز در دادگاه بدوی محکوم شده است.

وی هم اکنون در بند قرنطینه متادون زندان اوین به همراه تعدادی از زندانیان زن سیاسی دیگر نگهداری می شود.

امین احمدیان با اظهار امیدواری از روند رو به بهبود یک ماهه ی اخیر در این بند می گوید: ما امیدواریم مشکلات بقیه خصوصا زندانیانی که در قرچک ورامین هستند حل شود و وضعیت بهتری داشته باشند. منطقا باید به آنجا برسیم که هر زندانی چه سیاسی چه غیر سیاسی بتواند از حقوق اولیه ش برخوردار شود.

متن کامل مصاحبه کلمه با همسر این زندانی سیاسی به شرح زیر است:

{{آقای احمدیان، امروز سه شنبه نوبت ملاقات بانوان محبوس در بند متادون بود. توانستید با ایشان دیدار داشته باشید و بی واسطه و مشکل روز زن را تبریک بگویید؟}}

بله خوشبختانه چند هفته ای هست که مشکل ملاقات های ما حل شده و ما میتوانیم بهار رو سه شنبه ها ملاقات کنیم. اتفاقا امروز به صورت غیر منتظره به بهاره و ۱۱ نفر دیگه از زندانیای سیاسی زن ملاقات حضوری داده بودند به مناسبت روز مادر و زن و ما عیدیمان رو هم گرفتیم.

{{به چه کسانی ملاقات دادند؟}}

بهاره هدایت، نسرین ستوده، هنگامه شهیدی، لیلا توسلی، نازنین حسن نیا، مهدیه گلرو، مریم درویش، فاطمه خرمجو، پروین جوادزاده، مریم کاملی منفرد و سوسن تبیانیان زندانیان سیاسی ای بودند که امروز موفق شدند با خانواده های خود ملاقات حضوری داشته باشند.

{{از آخرین ملاقات حضوری شما چقدر می گذرد؟}}

ملاقات قبلی ما که با اجازه دادستانی بود ۱۳ اردیبهشت سال گذشته انجام شد. یعنی مادر بهار در این مدت نتواسته بود دخترش را حضوری ببیند. البته من چند بار در دادگاه ها و در دفتر معاون دادستانی بهار رو دیده بودم اما مادر و خانواده اش حدود ۴۰۰ روز بود که یکدیگر را ندیده بودند. به همین دلیل ملاقات خوبی بود و همه انرژی گرفتند از این دیدار.

{{خانم هدایت و باقی زندانیان بند متادون الان در چه وضعیتی هستند؟}}

بچه های این بند چند ماه بود که منتظر بودند به قرچک منتقل شوند، اما بعد از آنکه اخبار وضعیت آنجا منتشر شد و خانواده ها رسانه ها اعتراض کردند، مسئولین به آن جا سرکشی کرده و اوضاع به هم ریخته ی زندان را دیده بودند و مشاهده کرده بودند انواع نابسامانی ها را.

به همین دلیل فعلا ۹ نفر از زندانیان سیاسی امنیتی آنجا را به اوین منتقل کردند و با اضافه شدن این تعداد الان ۳۴ نفر در بند قرنطینه متادون اوین نگهداری می شوند.

وضعیت متادون در این ۸ ماهی که بهاره و بقیه آنجا بودند اصلا خوب نبوده اما از یک ماه گذشته و خصوصا بعد از عید و از زمانی که غیر سیاسی ها را جا به جا کردند اوضاع خیلی بهتر شده.

{{دقیقا چه تغییراتی کرده؟ منظور شما از بهتر شده چیست؟}}

یکی از مشکلات خانم ها در این بند نبودن هوا خوری مناسب بوده است. چند وقت اخیر این محدودیت برای آن ها کمتر شده و یک هواخوری کوچک به آنها تعلق گرفته.

از طرفی مدت ها بود که نمیتوانستیم هیچ نوع کتابی به این بند بفرستیم اما الان وضعیت کتاب گرفتن اگرچه با ممیزی ها اما کمی بهتر شده و ما بالاخره توانستیم کتاب زبان ها را به آنها برسانیم.

در مجموع نسبت به زندان قرچک ورامین خیلی وضع بهتری پیدا کردند.

تلویزیون هم دارند و گاها روزنامه هم دریافت می کنند.

ما امیدواریم مشکلات بقیه خصوصا زندانیانی که در قرچک هستند حل شود و وضعیت بهتری داشته باشند. منطقا باید به آنجا برسیم که هر زندانی چه سیاسی چه غیر سیاسی بتواند از حقوق اولیه ش برخوردار شود.

{{با این حساب در حال حاضر مشکل خاصی در بند متادون وجود ندارد؟}}

البته آنجا زندان است و ما نباید این واقعیت را فراموش کنیم که بعضی از عزیزانمان به ناحق آنجا هستند. اما روی هم رفته وضعیت بهتری نسبت به قبل پیدا کردند و همین جای امیدواری دارد که شرایط بهتر هم شود.

یکی از مشکلات آنجا فضای کوچکی ست که دارد. خصوصا که الان تعداد دیگری هم به آنجا منتقل شدند و جا برای همه نیست. عده ای کف خواب هستند و کمی آزار دهنده است.

بهار امروز گفت که این مشکل را به مسئولان زندان منتقل کردند و آن ها هم قول دادند که این مشکل را حل کنند.

مشکل تلفن هم همچنان بر قرار است و کماکان قطع است.

{{روحیه ی خانم هدایت چطور بود؟}}

خب ملاقات نیم ساعت بیشتر نبود و در فضای محدودی همه کنار هم بودیم، اما به نظرم روحیه ی بچه ها خیلی خوب بود و همه امیدوار بودند که بتوانند به زودی از حق مرخصی هم استفاده کنند.

{{درباره ی احکام جدید بهاره هدایت و مهدیه گلرو خبری جدیدی نیست؟}}

خبر جدیدی که نیست ما امیدواریم این حکم های جدید در دادگاه تجدید نظر تایید نشود و این مشکل هم حل شود.
{{
برای مرخصی درخواست داده اید؟}}

ما درخواست مرخصی دادیم گفتند که پیگیری خواهد شد گرچه هنوز خبری نیست اما ما امیدواریم برای تابستان بالاخره بعد از ۱۷ ماه به این عزیزان مرخصی که از ساده ترین حقوقشان است داده شود.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.