خبرآنلاین: لایحه حمایت از خانواده مربوط به خانواده ها است و هدف آن تحکیم بنیاد خانواده است.

چندی پیش نیره اخوان عضو کمیسیون حقوقی و قضایی به خبر آنلاین اعلام کرد که کارگروهی برای بررسی کودک آزاری در لایحه حمایت از خانواده تشکیل شده و این موضوع مورد بررسی قرار گرفته است و بخشهایی از این لایحه برای دفاع از حقوق کودکان اختصاص یافته است.

با این حال موسی قربانی دیگر عضو این کمیسیون گفت که کودک آزاری در لایحه حمایت از خانواده جایگاهی ندارد .

وی در گفت وگو با خبرآنلاین در بحث حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان، ایران یکی از مترقی‌ترین کشورهای عضو کنوانسیون حقوق کودک است و قوانین فعلی ما در بحث کودک‌آزاری رسا هستند وبه دلیل وجود مجازات های اسلامی در بحث کودک آزاری، این موضوع در لایحه حمایت از خانواده جایگاهی ندارد.

وی ادامه داد: در قانون مجازات اسلامی مواردی پیرامون ایراد ضرب و جرح نسبت به کودکان و زار و اذیت آنها آمده است و قوانین نسبتا محکمی در این رابطه در جامعه وجود دارد.

قربانی با بیان اینکه کودک آزاری از جرائم عمومی محسوب می‌شود و احتیاجی به شاکی خصوصی ندارد،افزود: در بخش تعزیرات حکومتی در این رابطه مسائل ویژه ای مطرح شده است و در بخش قانون مجازات اسلامی، جرم انگاری نیز در این رابطه صورت گرفته است بنابراین در لاحه حمایت از خانواده که بخش حقوقی مسائل خانواده بررسی می شود برای بحث کودک آزاری جایگاهی وجود نخواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه آخرین تغییرات در لایحه حمات از خانواده انجام شده و در حال حاضر در نوبت طرح در صحن علنی قرار گرفته است تاکید کرد: درصورتی که کودک آزاری همراه با شکستگی یا ایراد ضرب و جرحی باشد، جرم خاص محسوب می شود و طبق ماده 614 قانون مجازات اسلامی با وی برخورد و به 2 تا 5 سال حبس و پرداخت دیه محکوم خواهد شد.

در حالی نماینده عضو کمیسیون قضایی معتقد است که قوانین ما در این باره کافی است که هر روز اخبار مربوط به کودک آزاری بیشتر می شود.

 • جنبش «من هم»

  جنبش «من هم» در ایران و بومی‌سازی آن

  بیدارزنی: آزار جنسی و تجاوز تقریبا در همه کشورها وجود دارد و امری مختص به ایران نیست، اما …
 • ﺟﺎنِ ﺧﻮار

  بیدارزنی: کتاب ﺟﺎنِ ﺧﻮار نوشته نیلو شاتو (نام مستعار) برای اولین بار و به درخواست نویسنده …
 • ۴۰ سال زندگی یک فمینیست در ایران

  بیدارزنی: خدیجه مقدم متولد ۱۳۳۱ است و سال‌ها در ایران فعالیت سیاسی و اجتماعی داشته است. او…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان