برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، برنامه مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» (FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT)، از شما درخواست می کند فورا در باره مساله زیر در ایران اقدام کنید.

{{شرح وضعیت:}}
برنامه نظارت از منابع موثق در باره بازداشت خودسرانه خانم مریم بهرمن، فعال جامعه مدنی و حقوق زنان و عضو «کمپین یک میلیون امضا» [1] در شیراز، و محبوبه کرمی، یک عضو دیگر «کمپین یک میلیون امضا»، مطلع شده است.

بر پایه اطلاعات دریافتی، نیروهای امنیتی وزارت اطلاعات در ساعت 7:30 صبح روز 21 اردیبهشت 1390 با حکم بازداشت به خانه خانم مریم بهرمن مراجعه کردند. ماموران خانه او را به مدت سه ساعت بازرسی و وسایل شخصی شامل تلفنِ همراه، کامپیوتر لپ تاپ و بعضی کتاب های او را ضبط کردند. دستگیری او گویا به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» انجام شد.

در زمان صدور این فراخوان، محل بازداشت او نامشخص است.

خانم بهرمن از سال ها پیش در زمینه حقوق زنان در شیراز بسیار فعال بوده است. او در عین حال، دبیرکل انجمن زنان پارس بود که در سال 1386 بسته شد.

برنامه نظارت ضمنا مطلع شده است که خانم محبوبه کرمی، که در بهمن 1390 در شعبه 54 دادگاه تجدید نظر به اتهام «عضویت در مجموعه فعالان حقوق بشر»، «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی با قصد ارتکاب جرایم علیه امنیت کشور» به سه سال زندان محکوم شد، [2] در روز 21 اردیبهشت 1390 احضاریه ای دریافت کرد تا ظرف 3 روز خود را برای گذراندن حکم به زندان اوین معرفی کند او در روز 25 اردیبهشت 1390 به زندان اوین رفت و بلافاصله دستگیر شد و اکنون در آنجا زندانی است. خانم کرمی دچار افسردگی حاد است و داروهایی با دوز بالا مصرف می کند.

برنامه نظارت نگرانی عمیق خود را در باره بازداشت خودسرانه خانم مریم بهرمن و خانم محبوبه کرمی که آشکارا به قصد مجازات آنها برای فعالیت های حقوق بشری و در چارچوب سرکوب جاری جامعه مدنی در ایران است، ابراز می نماید؛ و از دولتمردان ایران به تاکید می خواهد فورا و بدون قید و شرط آنها و تمام مدافعان حقوق بشر زندانی در ایران را آزاد کنند.

{{اقدامات مورد درخواست:}}
لطفا به دولتمردان ایران نامه بنویسید و از آنها بخواهید:

1 – تحت هر شرايطی، سلامت روحی و جسمانی خانم مریم بهرمن و خانم محبوبه کرمی و نیز تمام مدافعان حقوق بشر در ايران را تضمين کنند؛

2 ـ محل بازداشت خانم بهرمن را اعلام و خانم بهرمن و خانم کرمی را فورا و بدون قید و شرط آزاد کنند، زیرا بازداشت آنها خودسرانه و به قصد مجازات فعالیت های حقوق بشری آنها انجام شده است؛

3 ـ تمام اتهام های علیه خانم مریم بهرمن و خانم محبوبه کرمی را لغو کنند.

4 ـ به آزار و اذیت ـ از جمله در سطح قضایی ـ علیه خانم مریم بهرمن و خانم محبوبه کرمی و نیز تمام مدافعان حقوق بشر در ایران پایان دهند؛

5 ـ در هر شرایطی اعلاميه سازمان ملل در باره مدافعان حقوق بشر را، که در تاريخ ۱۸ آذر ۱۳۷۷ (۹ دسامبر ۱۹۹۸) در مجمع عمومی سازمان ملل تصويب شده، رعايت کنند، به ویژه:

• ماده 1 آن که می گويد: «همه افراد حق دارند به صورت فردی يا گروهی در سطوح ملی و بين المللی برای حمايت از حقوق بشر و آزادی های اساسی و تحقق این حقوق و آزادی ها فعالیت کنند،»

• ماده ۵ (ب) که می گويد: «همه افراد حق دارند برای حمايت از حقوق بشر و آزادی های اساسی و تحقق این حقوق و آزادی ها به صورت فردی يا گروهی در سطوح ملی و بين المللی (…) برای تشکيل سازمان های غيردولتی، انجمن ها يا گروه ها، عضويت يا شرکت در آنها اقدام کنند،»

• ماده 6 (ب) که می گويد: « همه افراد حق دارند که به صورت فردی يا گروهی، همان گونه که در عهدنامه های بين المللی حقوق بشر و ديگر عهدنامه های موضوعه آمده، آزادانه به انتشار و پخش اطلاعات و عقايد در زمينه کلیه حقوق بشر و آزادی های اساسی بپردازند.»

• ماده 2-۱۲ که می گويد: «دولت بايد کليه تدبیرهای لازم را به کار گیرد تا حمايت مراجع ذیصلاح از همه افراد به صورت فردی و گروهی در برابر خشونت، تهديد، اقدامات تلافی جويانه، تبعيض منفی عملی و يا قانونی، فشار یا هرگونه اقدام خودسرانه ديگر در پی استفاده مشروع و قانونی اين افراد از حقوق مذکور در اعلاميه حاضر، تضمين گردد.»

6 ـ به طور کلی، در هر شرایطی تضمین کنند که حقوق بشر و آزادی های اساسی مطابق با عهدنامه های بین المللی حقوق بشر و موازین بین المللی که ایران نیز متعاهد آنهاست رعایت خواهند شد.

نامه ها را به مقامات زیر ارسال کنید:

• رهبر انقلاب اسلامی، آیت الله سیدعلی خامنه ای

webmaster@wilayah.org / info_leader@leader.ir

• ریاست جمهوری، آقای محمود احمدی نژاد

فکس: 5880 649 21 0098

• ریاست قوه قضاییه، آیت الله صادق لاریجانی

Irjpr@iranjudiciary.com / bia.judi@yahoo.com / info@dadgostary-tehran.ir

• وزیر امور خارجه،

فکس: 66743149-21-0098

matbuat@mfa.gov

• نمایندگی دائمی جمهوری اسلامی ایران در ژنو، سوئیس

Permanent Mission of the Islamic Republic of Iran, Chemin du Petit-
Saconnex 28, 1209 Geneva, Switzerland, Fax: +41 22 7330203, Email: mission.iran@ties.itu.int

• سفارت ایران در بروکسل، بلژیک

Embassy of Iran in Brussels, 15 a avenue Franklin Roosevelt, 1050 Bruxelles, Belgium, Fax: + 32 2 762 39 15. Email: iran-embassy@yahoo.com
لطفا به نمایندگان دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران در کشورخودتان نیز نامه بنویسید.

***
پاریس ـ ژنو، 27 اردیبهشت 1390

لطفا ما را از هرگونه اقدام انجام شده با ذکر شماره این درخواست مطلع فرمایید.

برنامه نظارت، برنامه مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» (FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT) است که به حمایت از مدافعان حقوق بشر اختصاص دارد و هدف اصلی آن پشتیبانی مشخص از این افراد در زمان نیاز است.

برنامه نظارت:

E-mail: Appeals@fidh-omct.org

• Tel and fax OMCT + 41 (0) 22 809 49 39 / + 41 22 809 49 29

• Tel and fax FIDH + 33 (0) 1 43 55 25 18 / +33 1 43 55 18 80

 • گفتگو با گلرخ قبادی از زنان مبارز کرد

  این مصاحبه به شرح سرگذشت و فعالیت‌ها و مبارزات گلرخ قبادی از زنان مبارز کرد می‌پردازد. گلر…
 • غربالگری و بهداشت باروری زنان

  عادت نمی‌کنیم!

  این نوشتار متأثر از بحث‌های اخیر در زمینه طرح غربالگری اجباری مادران باردار از عواقب اجرای…
 • انجام سقط جنین

  چگونگی انجام سقط جنین

  بیاموزیم که انتظار کشیدن برای فرزند می‌تواند به‌معنای سعادتی بزرگ باشد، اما همچنین ممکن اس…
بارگذاری نوشته های مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در تیترخوان زنان